Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cristina, anamari si Alina la foarte multe luni si puiutilor vostri! De Tania mi-am amintit direct pt ca am retinut ziua de 17.

pischi multumesc pt incurajari.

Ce frumos era cand la alaptatul de noapte imi tot verificam celularul dupa SMS-uri! Mi-l mai verific si acum, din reflex!!!

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

LAVI, tare rau imi pare, da zau ca meriti o bataita sa stii
Asa ca incepe iara "tratamentu" ca vin dupa tine acuma..
Tu su verificatul telefonului si eu cu intratul la ODISEE....

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo_banu spune:

Tania la multi ani bb-ului tau, sa cresteti mari si frumosi, mai ales sanatosi si la punga grosi.

Mai fetelor am cam ramas in urma cu toate, nu ammai intrat de vineri, dar e bine ca s-au risipit animozitatile de pe aici.
Cam putinica lume azi...Poate ca sunt ocupate cum multe mamici pregatesc botezul...ca si mine de altfel ca acesta este principalul motiv al lipsei de timp...si bineinteles vine motivul nr. 2 Stefania. Gaza mea s-a invatat dupa-amiaza sa se uite la ma'sa trei ore fix dupa care sa manance si abia apoi sa doarma ca altfel.... Altceva decat telefoane si alergaturi nu mai stiu. Cel putin in saptamana asta si mancare si curatenie si mai trebuie sa arati si bien, sa fii si odihnita. Spre exemplu acum am iesit din raza Stefaniei de actiune si deja incepe sa maraie. Nu stiu ce a apucat-o ...poate chiar simte ca suntem agitati si asta o agita si pe ea. Nu stiu,....nici de imbracat nu am luat, dar sotului deja i-am luat. Nu stiu..parca m-am delasat asa, eu intotdeauna ultima sunt.

Voi cum o scoateti la capat? Poate aveti soti intelegatori, foarte intelegatori...al meu e la munca pana pe la 19, face baie, mancam daca mai e timp, baita Iuliei si el ii da papa. Cam atat ca in rest nu e acasa. sunt cam suparata din chestiile astea si ma fac destul de artagoasa ceea ce nu eram asa.
V-as fi recunoscatoare daca aveti ceva sfaturi.

Teo si bb Stefania Iulia

http://pg.photos.yahoo.com/ph/banu_teodora/album?.dir=7aad&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Asa-mi trebuie daca mi-am laudat puiutul ca e cuminte
Azi am patit-o si noi: papat de dimineata (binisor, zic eu, dupa debitul cu care a inghitit), schimbat pampersi, adormit fericiti... jumatate de ora! Apoi scandal de nepotolit. Masa urmatoare i-o dau ceva mai devreme. Aceeasi poveste. Pana ma prind si eu: puiul nu a mancat destul!

Lapte zic eu ca e (daca dupa ce termina bebe de mancat mai e lapte, inseamna ca a fost suficient, nu??). Voi cand ziceti ca nu aveti lapte suficient? Cum va dati seama?

Lavi02, sa stii ca te-am pomenit: la tura a treia de plansete am fiert deja biberonul pentru supliment. Si mi-am adus aminte: Lavi ar fi zis sa-l pun la san mai des, la 1.5 ore . In dubiu, dar pana la urma asa am facut. Astept cu nerabdare rezultatele - te rog spune-mi ca a functionat metoda, sa rezist mai bine urmatoarei ture de plansete! AMR 45 min...

Maria & Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo_banu spune:

Chiar trebuie sa ies din starea asta ca tare naspa ma simt. Dar de cate ori ma uit la bb-ul meuparca nu mai conteaza nimic.

Eu am fost astazi la primarie chiar daca angajatorul mi-a depus dosarul, am intrat in CC cu 16.12.2005 dupa zilele de stagiu (42 concediu postnatal). Nu am stat mai mult de 15 minute acolo. M-am duscu actele (buletinele in original al meu si al sotului, certif de nastere al bb-ului si nr. de cont al cardului in care vreau sa se faca virarea) Am completat acolo cererea si declaratia, le-am depus le-a verificat un functionar si mi-a atras atentia ca acea declaratie trebuie depusa pana in data de 5 ale fiecarei luni.

teo si bb Stefania Iulia

http://pg.photos.yahoo.com/ph/banu_teodora/album?.dir=7aad&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Cristina, cum e figura aia cu ametitul foamei cu ceai intre mese?
Ce fel de ceai? Cat? Si... in ce scop?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Leea, al meu a luat in greutate la doua saptamani (eu asa l-am cantarit, la doctor): 800, 900, 750 si nu mai stiu exact in ce ordine. Fapt este ca in luna a doua a luat 1,5 kg, iar in total a ajuns de la 3,200 cat am iesit din maternitate, la 6,010 la sfarsitul celor doua luni... Fa tu socoteala. Cat despre tata, daca e trecut in certificatul de nastere, va da declaratie. Si noi suntem in aceeasi situatie.
bb_alinus, in alt scutec am povestit cum a fost la noi dupa vaccin. Totul ok, bebe manca putintel, dormea mult, se trezea si facea "uuuu" incetisor, nu plangea, doar se vaita de te durea inima si apoi voia mancare, putin de tot, iar se culca... A doua zi insa a recuperat si a mancat de m-a speriat! Isi revine.
Al meu frumusel e neluat! Il vrea vreo fetita?
lorda, bebe al meu are ochii gri-albastru. Toti spun ca asa raman, ca asa sunt si ai mei si ai tuturor din familie. Bebe care era botezat cu al meu duminica avea o culoare inchisa la ochisori, pareau aproape negri. Asa ca...
meems, nu poti face mare lucru cu bebe in marsupiu. Dar macar faci ceva... Nu-l lasa sa planga! Baita ii fac aiurea, nu la ore fixe, in functie de ora la care a mancat (sa nu fie cu burta plina).
Am scris la scutecul anterior ditamai mesajul. Il pun si aici, poate interseaza pe cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Lume, lume!
Cine doreshte sa citeasca povestea nashterii mele, o poate face aici: http://geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#lordra
Sper sa nu va plictiseasca, ca ie cam lunga si cam amanuntzita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Asta e mesajul:

Dordia, multam pentru urari!
Eu intru acum si incerc sa si scriu mai mult. Cu cititul sunt putin cam in urma, dar o sa recuperez mai tarziu. Nu prea am avut timp deloc. Mama e tot mai rau, nu prea credem ca mai ajungem la sfarsitul lunii, desi speram din tot sufletul. Chiar si asa rau cum este acum si cum ni se rupa inima sa o vedem, tot o mai vrem printre noi.
Am botezat Bogdanelul duminica si a fost o figura. Tare mandri ne-am simtit! O sa revin mai tarzior cu detalii despre biserica si petrecere.
Repejor voiam sa incurajez cateva fete de pe aici, care isi fac probleme cu lapticul, ca il pierd de la stres sau ca nu beau suficient. Eu am lapte din belsug si, dupa cum v-am spus, baiatul meu avea joia 6,010 kg. Senzatia este ca nu am lapte, sani moi si am revenit la sutienele dinainte de sarcina (unele din ele). Beau lichide (nu lapte, ca da colici la copil) numai cand imi e sete. Daca imi dau seama ca sanii sunt chiar goi si bebe vrea sa manance sau au trecut 3 ore, atunci beau macar o jumatate de pahar de suc, cu cel putin 10 minute inainte sa alaptez. Cand suge bebe, se intampla cam asa: trage el de 3-4 ori cam in gol (nu prea pricepe ce si cum, sau de ce) dupa care simt cum urca laptele (e o durere in ambii sani) si el incepe sa inghita repede si se vede clar cum i se umple gurita de lapte. Asa ca e suficient sa beti lichide cu putin inainte de alaptat si bebe sa traga, ca sa stimuleze urcarea laptelui.
A doua problema. Normal ca daca nu e suficient lapte intr-un san, va suge de la ambii la o masa! Dar numai dupa ce termina rezervele din primul. Cand termina un san, il va lasa singur din gurita si va cauta in continuare san daca ii e foame. Atunci bineinteles ca trebuie mutat dincolo. Altfel, va cere iar in juma de ora!
A treia intrebare pentru cele care alapteza la san: de ce va mulgeti? Laptele nu se strica in "ambalajul" lui original si-i pacat sa-l scoateti! La alaptatul urmator veti avea mai putin lapte decat daca mai ramane putin pe canale, iar bebe va face eforturi mai mari sa-l traga. Mai ales daca este un bebe mai lenes, care nu trage puternic, e mai bine sa fie sanul putin mai plin si sa-i picure mai usor in gurita.
Astea au fost parerile mele si strategia care functioneaza la mine, nu le-am citit nicaieri, asa ca le puteti proba sau nu.
Legat de programul lui bebe, eu i-am dat NUMAI la cerere si s-a reglat singur. De la Revelion incoace, mancam seara in jur de 22:30-23:00, dormim pana la 4:30 sau chiar 6 dimineata, papam iar, dupa care mancam pe la 10:30-11:30. Restul meselor sunt cam la 3 ore, cu unele rare scapari la 2,5 ore sau 4 ore (cand nu ma indur sa-l trezesc - l-am trezit o singura data sa-i dau sa manance, cand nu mai mancase de 9 ore, in noaptea de revelion, iar pe mine ma dureau sanii de muream). NU DORM CU EL IN CAMERA. Daca as dormi cu el (cum am facut in prima luna) il alaptam si acum la 3 ore noaptea! Ca el fornaie, isi suge manuta, scanceste (nu plange), dar adoarme la loc. Asta inseamna ca nu-i e chiar foame rau. Cand ii e cu adevarat foame, plange si se aude din camera cealalta fara sa tragi cu urechea (lasam o usa deschisa, nu ambele).
As incerca sa-i dau si altceva decat lapte, ca nu a avut deloc colici pana acum si nu cred sa inceapa acum. A mai incercat cineva? In cartile mele (2 la numar) scrie ca-i pot diversifica mancarea din a 11-a saptamana, care deja a trecut, nu mai socotesc exact cand... Dar doctora nu ma lasa. Oricum as schimba-o, dupa faza de care v-am povestit cu vaccinurile.
Hai sa scriu de botez, ca vad ca a adormit piticul. Cand am intrat in biserica, era numai ochi! Nasii se invitau reciproc sa-l tina. Unii invitati ziceau ca e baiat si tre' sa-l tina nasul, altii ca nu conteaza, ca nasa tre' sa-l tina. Pana la urma, l-a tinut nasul! Buuun! Incepe slujba. Bogdanelul tot cu ochii pe pereti. Se uita la candelabrul mare, la lumanari, la nasu'... Cand a inceput sa vorbeasca parintele, tare bland si dulce, a inceput sa rada la el! A inceput preotul sa rada!!! Iar radea mititelul... Nasa celuilalt baietel (ca a mai fost unul) se uita la al nostru! ooops! Sa nu mi-l deoache! N-avem nimic rosu pe el. Cineva si-a rupt un fir rosu de la fular sa i-l pun lui bebe. Ti-ai gasit. Zic lasa, ca doar e botez, fuge raul astazi de langa bebe, nu-l deoache nimeni! Eh, s-a cam lungit slujba si, dupa ce s-a plictisit de popa, a studiat biserica, dupa care a inceput sa se agite, pana si-a dat caciulita jos! Bine ca e obisnuit fara! Babele iar sarisera ca sa-i pun caciulita la loc! A venit vremea botezului... Toata lumea il lauda ce cuminte a fost! Eu asteptam reactia dupa "scufundari". Dreptate am avut! L-a bagat popa (altul decat cel care citise pana atunci) cu capul in jos!!!!! L-a tinut bine, nu cum ziceau fetele de aici, dar mi l-a bagat CU CAPUL IN JOS!!!! Bine ca am vazut acasa, pe filmulet, ca altfel lesinam! N-a zis nici kr cat l-a scufundat, dar dupa aceea... Zbierete, nu gluma! Dupa ce l-am imbracat de tot, la sfarsit, au fost nasii sa-l "cinsteasca" parintele cu o lingurita de vin. A baut-o pe toata, smecherul!!! L-am imbracat de drum, a mai plans nitel pana l-am luat in brate, dupa care a adormit si mi-a dormit, dat in brate de la unul la altu, pe urma la restaurant in carut, cel mai dulce si linistit somn de cand il stiu. Numai noaptea imi mai doarme asa! Nasii ziceau ca normal, dupa ce s-a betivit asa tare! A stat dormind (si nemancat) de la 11:30-12:00 pana spre ora 18... Nebunie, voci, muzica, fata care servea la mese, pregatea cafelele, toate acolo la bar, unde l-am bagat pe domnisorul vedeta a zilei! A fost criminal de dulce!
Pe urma s-a trezit, a mancat, a stat cu ochii pe pereti, a ras la fetiscana care facea cafele (nebunaticul, deja dupa gagici!), iar a mancat, iar a ras cu rudele de data asta. Am facut vizite la mese, am "vorbit" cu toti... e sa zic?! Ne-am culcat la 00:30 (zi lunga!) si ne-am sculat la 6:30. Cel mai bun copil a fost copilul meu!
Am sa pun si cateva poze noi in albumul grupului, sa-l vedeti si voi pe zgamboi!
Pupici si revin dupa ce mai citesc de la voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo_banu spune:

Tocmai i-am dat sa manance si a reusit sa adoarma, profit sa mai fac cateva treburi, casnice, de altfel.

Teo si bb Stefania Iulia

http://pg.photos.yahoo.com/ph/banu_teodora/album?.dir=7aad&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput