Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Cristina, ce-ar fi sa faci niste link-uri cu povesti despre vaccinuri si despre botezuri, ca sa citeasca lumea acolo? Ca pana la urma, e clar ca nu prea avem toate timp sa citim tot. Eu am povestit despre vaccin, tocmai ca sa dau o mana de ajutor celor care urmeaza sa-l faca, dar unele din voi nu ati citit, si e pacat...
Acum am povestit de botez, dar e pentru sufletelul vostru, nu e neaparat util.
Eu zic ca astea sunt, la momentul asta, subiecte de interes si ar merge sa le avem cumva separat. Daca esti si tu de aceeasi parere, cand ai timp, poate faci macar asta cu vaccinul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

gandacel, io fac, nu-mi e greu sa pun o pagina cu lkinkuri.. da' zau daca am timp sa le caut. asa ca, daca sunt doritori, astept mail, cu mesaj gen " interesant despre botez.. link: http://...." si io le pun la un loc.
la fel am facut si cu povestile de la nastere. ce mi-a picat in mana am asezat frumos, dar macar linkul sa -l dati...

chestia cu capul in jos m-a pus pe ganduri... chiar ca la botez ma iau nitel de popa inainte... mai ales ca fata o sa fie mare si nu vreau sa mi-o sperie.

lavi, nu stiu daca la mine e dependenta de ceai... 1,5-2 litri zilnic... nu-l fac foarte concentrat, fenicul si anason, si vad ca ma mentin. laptic pare sa fie, fata a luat in greutate... is pe principiul ca ceva care merge nu trb suspendat...

maria alexia, noi am primit indicatie sa bagam baby drink. un plic la 150ml apa, nu 50 cum scrie pe cutie, ca iese prea concentrat. io fac juma de plic o data. il bea cam in doua reprize... scopul era s-o ajut sa respecte intervalul de masa fara sa urle prea tare. ca sa nu amestec lapte proaspat cu lapte semidigerat, daca manca la interval prea mic, si s-o doara burtica. n-am mai facut ceai de vreo saptamana, pt ca nu face spectacol. adica ceea ce "face" se rezolva cu suzy si putin leganat

teoartagoasa o sa tot fii.dar daca iti reproseaza careva, zi-le si tu sa nu puna la suflet, ca e depresia postnatala.

gandacel, noi am vazut mai baietul in contul comun, da' suntem fete timide, si nu facem noi primul pas. si cum ziceam mai sus, daca tot e sa aiba sot batran ce rost are sa ne luam cu de-astia "tinerei"??

apropo de poze, ceva mai proaspete cu mandra mea sunt aici si pe pagina ei, dar acolo sunt de luna trecuta.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Azi se pare ca am mai mult lapte ca ieri. Sa vad diseara, ca seara ie proba...

Gandacel eu tot nu inteleg de ce esti asa nerabdatoare sa diversifici. Lasa ca o sa ai timp! Cartile tale nu sunt mai vechi? Acum se recomanda inceperea diversificarii intre 4 si 6 luni daca bebelusul ese alaptat, in primul rand ca sa profite cat mai mult de laptele mamei si in al doilea rand, ca oricum rinichii si ap digestiv sunt imature si ar fi suprasolicitate de diversificare. Bucura-te de faptul ca ai f mult lapte si lasa-l pe bb sa enjoy!

Cristina si Joy asa-i, merit bataia, portie dubla!!! Sper ca asta sa fie motivul si sa functionbeze reluarea tratamentului.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Fetelor chiar nu imi da nimeni nici un sfat ? Cum sa-l fac pe bb sa faca kk singurel ca de 4 zile i-am bagat o data termometru si daca pana diseara nu face il bag iar ca are 48 de ore de cand nu a facut!!! Ce sa fac?????

Diana mamica de bb Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Dordia - incearca ceai de musetel intr-un biberon! Sa bea cit vrea. La noi a functionat. Odata nu a facut o zi si ziua urmatoare i-am dat si a facut.
Bafta mare!

Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria in primul rand asigura-te ca mananca bine de tot la o masa. Poate de-asta se scoala asa repede. La mine adormea la san si o tot trezeam sa manance cat mai mult. La bebelusii mici trebuie sa le dai des - la 2h - 2h1/2 (interval intre inceputurile supturilor). Nu uita sa mananci bine, sa bei multe lichide, sa te odihnesti si sa nu te stresezi.

Of, ceea ce nu-i valabil la mine ca tocmai m-am certat cu Silvia ca nu ma asculta deloc. I-am zis la soacra-mea ca i-am dat aseara lapte praf lui Nati si s-a intristat, am simtit eu dupa voce si ton... of. Sper sa nu fie cazul si diseara. Dar pana acum situatia pare mai buna ca ieri.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Lavi02- offf, saracuta de tine. Imi amintesc io cit o mai suparam pe buni a mea. E tare greu cu 2 copilasi, chiar si fetitze si chiar si cuminti per ansamblu cum sunt ale tale.
Nasol cu laptele praf. Dar o sa vezi ca daca esti cumintica si nu renunti la artileria grea de facut laptic, se va remedia situatia!

Si mie mi se pare cel mai greu de indeplinit conditiile cu ne-stresat si dormit mult!


Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Lordra, ti-am citit povestea nasterii - mult ai mai suferit fata draga! Ghinion de ghinion ati avut voi 3 cu colurile dure: tu, Anda si Ripley. Dar vorba lui Tutunaru, anul trecut pe vremea asta plangeai ca nu poti sa faci copii.

M-am uitat la pozele tale (inainte de toata tarasenia de pe aici de-asta n-am mai apucat sa-ti zic) ce draguta e Dara-ti si ce bine seamana cu tine. Iar tu, mi se pare ca esti mai draguta si arati mai blanduta in poza de mamica decat in cea de blondina. Nu te supara pe mine!!! Sa va traiasca, sa o cresteti fericiti si sa-i faceti si un fratior sau surioara cand o sa va doriti!

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Lavi, multumim mult pentru aprecieri . Suferintza nashterii e ca si uitata cand ma uit la mica minune din casa. Aveai mare dreptate cand ziceai ca organismul are o capacitate extraordinara de a sterge acele mari dureri din memorie. Oricum, cand o fi sa fac bebe number 2, tot natural o sa nasc. Perspectiva cezarianei ma inspaimanta mai tare decat acele crunte dureri ale nashterii. Asha-s io, mi-e frica de cutzit!
In ce priveshte imblânzirea scorpiei, daaaaaaaaa, ea s-a produs chiar daca nu vreau s-o recunosc intotdeauna. De cand o am pe mica Darutza m-am muiat de nu ma mai recunoaste lumea. Inainte preferam postura de mare dura insa acum ma simt excelent in aceasta noua piele: de mamica fericita. De-acuma nu mai sunt sanse sa scap de ea, asha ca ma bucur in voie. E grozav sentimentul matern!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dordia sfatul cu ceai de musetel pt constipatie a fost dat si de Felicia mai de mult.

Cristinaaa ti-am mai scris un al 2-lea mail dar mi s-a intors. In el iti ziceam ca in primul mail ti-am trimis povestea atasata!! Nu a ajuns? (pt celelalte fete: povestea Lordrei mi-a adus aminte ca nu i-am trimis Cristine povestea mea). Nici eu nu prea sunt in stare s-o gasesc pe forum, cum o sa-ti pretind asta tie?

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput