Cine se pricepe la aur/numismatica?

Cine se pricepe la aur/numismatica? | Autor: iren

Link direct la acest mesaj

De fapt nu e kiar numismatica, avind in vedere ca moneda de aur- 20 fr din 1854, Napoleon- nu e kiar veke, dar shtiu totushi ca valoreaza ceva. Are 6.45 gr, poate cineva sa-mi spuna daca valoarea ei numismatica este mai mare decit cea propriu-zisa, ca aur? Aici valoreaza aproximativ la fel, cam 75-80 de euro, numismatica sau nu, mie mi se pare cam putzin, ma gindesc ca poate in Romania (Bucureshti) valoreaza mai mult...
Multzumesc pentru eventualele raspunsuri.

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutatzi-o pe micutza Alina sa vada

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Nu shtie nimeni?

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutatzi-o pe micutza Alina sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yank spune:

quote:
Originally posted by iren

Nu shtie nimeni?

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutatzi-o pe micutza Alina sa vada





Mai stai si tu putin,pina-n 2054,si atunci sigur o dai la pret bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Yanku, asta ma gindeam shi io ...din pacate, sint presata de timp...

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutatzi-o pe micutza Alina sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

Iren,

moneda nu e chiar veche, dar nici noua; oricum valoarea ei nu are legatura atit (numai) cu vechimea, cit mai ales cu starea ei.

daca vrei sa afli valoarea reala a monedei, cauta un centru/magazin de monede si cere-le sa evalueze starea monedei si sa-ti dea un pret estimativ (de catalog si de piata)

mai poti incerca, de asemenea (dupa ce ai aflat cam la ce stare e evaluata moneda de catre un comerciant din domeniu), sa intri pe internet (pe e-bay, de ex., dar sunt f.f. multe site-uri care se ocupa cu asa ceva) si sa vezi cam ce e la vinzare similar cu moneda ta, ca sa-ti faci o idee despre valoarea ei pe piata

PS daca-mi spui exact despre ce moneda este vorba, as putea sa-ti spun maine un pret de catalog (posibil si un pret de piata)






Mamicile tin copii in brate o vreme, dar ii tin in inima pentru totdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

quote:
Initial creeata de iren

Aici valoreaza aproximativ la fel, cam 75-80 de euro,




cine ti-a zis? ai fost la un evaluator?

quote:

numismatica sau nu, mie mi se pare cam putzin, ma gindesc ca poate in Romania (Bucureshti) valoreaza mai mult...
Multzumesc pentru eventualele raspunsuri.



daca moneda e intr-o stare f. proasta, intr-adevar valoreaza doar "materialul" din ea
dar daca e intr-o stare f. buna (ma rog, generic vorbind, ca si-aici e alta discutie) poate sa ajunga, sa zicrem, la 1.000 euro
iar daca o mai scoti si la licitatie - e posibil sa obtii si mai mult pe ea decit daca ai vinde-o direct unui comerciant

dar, repet, totul depinde de starea ei

la Buc. nu poti sa obtii mai mult pe ea decit ai obtine in vest, piata in domeniu e mica, cererea si oferta restrinse











Mamicile tin copii in brate o vreme, dar ii tin in inima pentru totdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Teo, multzumesc pentru raspuns. Moneda arata ok, nu mai luceshte de mult, dar scrisul se vede clar, la fel shi efigia. N-am fost personal s-o evaluez, doar am dat telefon in citeva locuri de gen, shi mi-au spus pretzul din catalog, un singur centru m-a kemat s-o evaluez, inca n-am fost la ei, dar mi-a spus ca oricum, mai mult de 120 fr- 80 euro- nu valoreaza...Am impresia ca aci piatza e cam saturata de monezi de genul asta, am vazut shi pe un site de licitatzii ca-s o gramada, shi toate cu un pretz de 100-120 fr pe care nu-l supraliciteaza nimeni.

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutatzi-o pe micutza Alina sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yank spune:

quote:
Originally posted by iren

Teo, multzumesc pentru raspuns. Moneda arata ok, nu mai luceshte de mult, dar scrisul se vede clar, la fel shi efigia. N-am fost personal s-o evaluez, doar am dat telefon in citeva locuri de gen, shi mi-au spus pretzul din catalog, un singur centru m-a kemat s-o evaluez, inca n-am fost la ei, dar mi-a spus ca oricum, mai mult de 120 fr- 80 euro- nu valoreaza...Am impresia ca aci piatza e cam saturata de monezi de genul asta, am vazut shi pe un site de licitatzii ca-s o gramada, shi toate cu un pretz de 100-120 fr pe care nu-l supraliciteaza nimeni.

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutatzi-o pe micutza Alina sa vada




Cel mai simplu e sa o pui pe eBay si vezi ce noroc ai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

uite ce am gasit pe ebay



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

Buna, Iren

ai putea incerca s-o scoti la vinzare pe ebay, dar trebuie sa-i pui, desigur, o foto cit mai clara si sa spui clar starea monedei (inteleg ca e circulata); toate persoanele care sunt interesate de asa ceva sunt dealeri sau colectionari, exclus clienti intimplatori

pe linga starea monedei conteaza f mult anul emisiei (asta apropo de faptul ca Michelle ti-a gasit pe e-bay un 20 Fr din 1851, iar a ta e din 1854; n-are nici o legatura!),nr. de exemplare din tirajul respectiv,variantele aceleiasi emisii de monede, eventuale "greseli" intimplate la batere etc.etc. etc.

ca un sfat: piata europeana de monede nu se compara cu cea americana (nici ca si cantitate, nici ca si calitate), deci nu te lua neaparat dupa ceea ce spun expertii/comerciantii elvetieni pe care i-ai solicitat ; incearca s-o pui la vinzare pe site-urile americane - daca moneda e in stare f. buna, vei gasi un cumparator (toti marii dealeri de monede din lume, mai ales cei americani, vind si cumpara pe internet); daca moneda e intr-o stare buna - posibil sa n-o vinzi prea bine, pt ca oricit ar fi de greu de crezut, exista monede vechi (destule!) intr-o stare exceptionala (necirculate deloc, neatinse cum s-ar zice)
oricum, criteriile dupa care se evalueaza valoarea unei monede sunt multiple si de amanunt, trebuie s-o vada cineva "live" ca s-o evalueze corect; e posibil, de asemenea, ca un comerciant sa ti-o subevalueze intentionat ca s-o vinda ulterior la un pret mult mai mare

daca ai - trimite-mi o foto astazi (pina-n 12,00)

succes!






Mamicile tin copii in brate o vreme, dar ii tin in inima pentru totdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Si eu detin niste monezi... si nu stiu cui sa ma adresez pt a le evalua si vinde... Ma puteti ajuta ? pe PM sau aici, dc nu e vreo problema.

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...

Mergi la inceput