O fetita mult asteptata

O fetita mult asteptata | Autor: Roxana80art

Link direct la acest mesaj

Buna dragi mamici !Ca nou venit in gasca,daca imi permiteti,mai stangace asa cum sunt acum,as vrea sa ne cunoasteti si pe noi,mami,ingerasul nostru poznas-Flaviana- si tati.Toti trei locuim acum in Iasi intr-o mica garsoniera din vremea studentiei.Ne-am cunoscut acum 8 ani,eram inca in liceu iar George era student in Brasov.La un an si un pic am intrat si eu la facultate,dar in Iasi.Am petrecut asa 2 ani departe unul de altul apoi ne-am hotarat sa punem . departarii si sa ne casatorim.Ne-am casatorit in septembrie 2001,George a venit cu transfer in Iasi,si bineinteles ne doream foarte mult copii dar nu aveam cum datorita mai multor probleme(bani,timp,spatiu).Dupa ce am terminat studiile m-am angajat dar in Brasov iar dupa vreo 3,4 luni am decis sa avem mult asteptatul bb.Asa ca n-a mai durat mult si testul de sarcina mi-a si indicat cele doua liniute dorite.Eram in culmea fericirii,ne-am anuntat parintii si rudele,care spuneau ca era si timpul sa avem un .Nu ma pot lauda ca am avut o sarcina usoara dimpotriva am cam varsat pana pe la 6 luni,am stat si in perfuzii,dar eram asa de fericita!!!La 5 luni,cand am fost la ecograf,dr. ne-a si dat vestea-bobului de cafea.Eu traiam cu impresia ca o sa fac un baiat dar spre bucuria sotului era o fetita tare neastamparata.Nu-mi doream neaparat baietel dar asa presimteam eu.Dupa ce a miscat(pe la 4 luni jum.)si-a dat drumul si lactatia spre bucuria dar si spre disperarea mea.Trebuia sa folosesc acele tamponase speciale pt. ca patam orice,cand se misca bb mai tare atunci isi dadeau si laptele drumul-si cum nu prea avea astampar va puteti imagina A venit si vremea ultimui consult inainte de nastere,consult care lamurea felul in care o sa nasc deoarece bblina mea era asezata in pozitie pelviana iar dr.nu vroia sa ma chinuie cu intoarcerea copilului la o posibila nastere normala deoarece eu fiind mai miniona aveam si bazinul mic.Am hotarat cezariana pe data de 17 sept.La sfarsitul lunii aug.pe 29 mai precis,au inceput niste contractii dar nu le-am luat in seama pt. ca nu erau toate dureroase.A doua zi,luni 30 august au continuat si devenisera destul de frecvente(la 10 min.).Nici atunci nu prea am bagat in seama dar aveam o oarece presimtire,devenisem mai nervoasa,nu-mi gaseam locul,nu aveam cu cine discuta pt. ca George invata pt. rezidentiat si nu vroiam sa-l deranjez,si ce mi-am zis atunci:Ia sa-mi fac bagajul pt. maternitate!Seara m-am uitat la Tv pana pe la ora 12(nu aveam nici somn)apoi am adormit,iar chiar la 1 si 20 min.cand a intrat sotul meu in camera m-am trezit brusc intr-o baltoaca,de nu stiam ce-i cu mine,m-am speriat groaznic apoi constatand amandoi ca mi se rupsesera membranele.M-am linistit,am sunat-o pe dr. sa vina ca se naste bb mai repede,dar patania pataniilor soacra mea care auzise zarva a venit,ametita de somn,si probabil in emotiile care se formasera a lesinat,de nu mai ne gandeam la nasterea mea ci la ea cum sa o trezim.In fine,vreau sa va spun ca nu aveam nici o durere,am ajuns la spital,m-a consultat medicul de garda,m-au pregatit,apoi a sosit si dr.si am intrat la sala de operatii.Mi-au facut rahie apoi s-a trecut la cutit,ca de,asta e,trebuia sa vina si momentul mult asteptat-cunoastrea Flavianei Am uitat sa spun un amanunt important:sotul meu a filmat toata nasterea,dar ii cam tremura camera in mana.Flaviana s-a nascut asadar pe data de 31 august 2004 la ora 3:30 dimineata,mai repede cam cu o luna(eram in 8 luni si 2 zile),a avut 3kg si 50 cm si era sanatoasa,frumoasa dar si taaaaaaare somnoroasa.Sper ca nu v-am plictisit prea tare dar stiti cum e,pt. noi mamicile aceste lucruri sunt foaaaaaaaarte importante,nu te mai saturi povestind si consideri ca nu plictisesti pe nimeni cu ele.Cam asta este deocamdata povestea noastra si sper ca pe parcursul discutiilor noastre sa ne cunoastem mai bine. Poze deocamdata nu avem.Suntem abia la inceput dar speram ca in curand sa apara si niste imagini cu noi. Roxana,mamica de copil mic,frumos si poznas Flaviana!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Bun venit Roxana si Flaviana ! Sa-ti traiasca printesa ! Va asteptam in clubul pozanasilor de iulie/august 2004 aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66624


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput