Utrogestan, doar in primul trim. de sarcina?

Utrogestan, doar in primul trim. de sarcina? | Autor: maslinuta

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

Sunt insarcinata in 11 sapt si 5 zile si nu stiu cat timp ar trebui sa mai utrogestan pt mentinerea sarcinii. Am avut niste sangerari maronii la 6 sapt care au continuat pana la 9 sapt si dr. mea mi-a dat utrogestan 6/zi. Vineri, cand am fost la control mi-a spus sa le reduc la 2/zi, dat fiind ca mai am doar usoare contractii (ca mici intariri de burtica). Eu pe net am citit ca utrogestan se ia pana in sapt 12 de sarcina. Asa ca acum am o mare dilema: sa-l opresc la 12 sapt sau sa-l continui pana la 14 sapt cand am urmatorul contol? Si care ar fi efectele lui negative? Exista fete care au luat utrogestan si dupa 12 sapt?


Multumesc anticipat pt raspunsuri,

Lia 11+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doublemom spune:

lia, eu am mers pana in 16 sapt cu cate 1/zi. ce stiu sigur e ca nu e bine sa le intrerupi brusc. vad ca a inceput deja sa-ti reduca doza.
Fii curajoasa si daca ai indoieli cel mai simplu e sa-ti suni medicul sau la clinica la care mergi si sa intrebi. nu e nici o rusine sa vrei sa te informezi, e dreptul tau si nu te mai gandi ca deranjezi!! Acum ceea ce conteaza esti tu si bebe!! atat!!
Mult noroc si sa ai un bebe sanatos!!

Miha 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Utrogestan se ia doar pana in saptamana 12 daca nu ai probleme. Daca medicul iti spune ca trebuie sa iei mai mult timp, inseamna ca nu poti decat sa te conformezi.

Pe de alta parte, mie mi-a recomandat primul dr. sa iau untrogestan pana in sapt. 18. Nu aveam scurgeri,nu aveam nimic. Doar greturi insuportabile.
Printr-un concurs de imprejurari am ajuns la dr. T cand aveam 12 saptamani si acesta mi-a spus sa intrerup, ca nu mai e nevoie, placenta fiind deja formata la aceasta varsta.

Lily 19+



http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Poze echo


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Cred ca depinde mult de doctorul tau. Parerea mea este sa suni macar sa intrebi daca nu vrei sa mai astepti pana la urmatorul control.
Eu am luat progesteron pana in saptamana 14 cand am intrerupt ca asa imi spusese medicul. Nu stiu cum este cu utrogestanul dar eu luam progesteron sub forma de supozitoare intravaginale si le-am intrerupt si gata.
Numai bine si sarcina usoara!!

Cami 23+
http://pg.photos.yahoo.com/ph/earendyil/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Lia, bun venit pe forum!

Eu am luat utrogestan pana in luna a sasea. Dr. a incercat sa-mi scada doza, dar reapareau contractii dureroase, asa ca am continuat.
Iar doza nu se scade brusc, ci scazi 2, apoi saptamana viitoare inca 2 si tot asa. Deci nu opri dintr-o data, pt. ca e posibil sa reapara contractiile.
Oricum, poti astepta fara grija pana la urmatorul control si vezi ce iti spune si medicul.

Sanatate multa si sarcina usoara iti doresc!

mamica de superbebelusa (15 iulie 2005)

Iulia Anastasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anneoprea spune:

Si eu am luat utrogestan in sarcina. La momentul respectiv m-am interesat destul de mult despre ce, cum, cit. Este un supliment de progesteron care se administreaza in primul trimestru pentru sustinerea sarcinii (cazuri de deficienta de corp galben, singerari cauzate de lipsa progesteronului, etc), pina cind se formeaza placenta care va prelua rolul de <fabricant de progesteron>. Desigur se poate lua si dupa formarea placentei, insa pe termen lung are ca efect secundar masculinizarea fatului (pilozitate excesiva, etc ). La mine, in momentul in care ecografic s-a vazut ca placenta e gata formata un doctor mi-a recomandat sa diminuez doza treptat (Magda Petrache), iar celalalt (Peltecu Gh) mi-a spus ca se poate intrerupe brusc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzi spune:

Si eu am luat utrogestan de la 9/zi descrescator pina la nimic. Am facut puza din saptamina 14-18 cind au inceput contractii dureroase sau nu cert este ca m-am intors la utrogestan si acum iau 3/zi. Cu toate astea tot mai sint mici contractii. Eu nu cred ca face rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madac spune:

Salutare burtici!
Va pup pe toate. Eu sunt noua pe-aici dar vad ca toate trecem cam prin aceleasi stari, avem cam aceleasi preocupari.
Maslinutza, si eu sunt tot in 11 saptamani si iau Utrogestan de la 5 sapt. cand mi s-a descoperit sarcina, cate 6/zi. Eu nu am avut sangerari insa aveam dureri in partea de jos a abdomenului, cam ca la ciclu asa...
Toate bune si la locul lor, insa imi provoaca niste stari de rau...de mor...De vreo 2 zile am inceput sa le iau intravaginal si parca-parca e mai bine....
Ce ma cam sperie pe mine e ca medicul mi-a zis ca e posibil sa fiu nevoita sa le iau pe tot parcursul srcinii...
Acum ce-o fi o fi...totul pentru un scop nobil...BB
Te pup si ai incredere in medicul tau...el stie cel mai bine de ce ai tu nevoie. Dupa cum vezi parerile sunt impartite.
Rabdare si sarcina usoara!


Madac11 DPN 15 august 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiudana2004 spune:

Si eu am luat Utrogestan pana in sapt 19.Initial,am inceput cu 2/zi,apoi,din sapt 15 am luat numai 1/zi pana le-am oprit.Intradevar,nu se scot brusc din tratament.Eu zic sa le iei in continuare,pana la urmatorul control.

Dana21+ cu Andrei Ioan

poze nunta

burtica
eco 4D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Cumnata mea a luat utrogestan pe tot parcursul sarcinii. 3 pe zi, pe cale orala.

Totul depinde de sfatul medicului. Important e sa stii ca nu afecteaza cu nimic bebele.

Sanatate multa!

Ioana
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loriana27 spune:

Si eu am fost putin speriata cand mi s-a recomandat Utrogestan, avand in vedere ca aveam 22 saptamani si citind prospectul am vazut ca se ia doar in prima parte a sarcinii. Medicul stie mai bine ce recomanda. Eu am incredere in el si de atunci iau 3 pastile pe zi, oral si mi-a spus ca-l voi lua pana la sfarsitul sarcinii. Bebelusului nu-i face nici un rau, asa ca mai bine mai intrebi medicul si faci ce considera el.

+ 35w

Mergi la inceput