greturi si alte simptome de sarcina

greturi si alte simptome de sarcina | Autor: cuculeana

Link direct la acest mesaj

Sunt o noua viitoare mamica (10 saptamani) si ma stresez prea mult cu tot felul de temeri legate de sarcina. In general nu am avut simptome foarte tari, adica am avut greturi (moderate, uneori tin toata ziua dar fara varsaturi), uneori somnolenta, uneori imi simt sanii incordati, ma mai deranjeaza uneori unele mirosuri; unii ar zice ca ar trebui sa fiu fericita ca n-am o sarcina mai grea ! De vreo 2-3 zile insa parca mi-e chiar prea bine, nici greturi, nici sani care sa ma mai deranjeze, nimic. E normal ? Am mai avut vreo 3 zile din astea fericite fara simptome deloc imediat dupa Craciun, atunci m-am panicat (ca citisem eu ca disparitia simptomelor de sarcina poate fi semn ca sarcina se opreste din evolutie) dar de Anul Nou mi-a fost o greata pe cinste si mi-a revenit moralul. Fetelor gravidute, cum e cu greturile si simptomele astea, sunt nonstop in fiecare zi sau nu ? si cat de lungi sunt "pauzele" dintre perioadele de greturi ?

cuculeana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

La ecograf ai fost,sa vezi daca sarcina e ok?
Sa sti ca nu toate femeile gravide au greturi,insa celelalte simptome..mai ales la 10 sapt.nu lipsesc.
Insa sti cum e?Fiecare sarcina e unica,fiecare corp e diferit..asa ca astept sa vad si eu raspunsurile.
Si eu in locul tau m-as panica,ca io-s mai panicoasa(bine asta si ca am pierdut 3 sarcini)..asa ca n-ar strica sa faci o ecografie macar sa te linistesti.
Bine ai venit pe forum.
Pupici cu lipici.

POZE


Judecand prea mult oamenii,uiti sa iubesti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Cum bine spunea Leditia, fiecare sarcina este unica; asa ca daca ai cea mai mica temere, fugutza la ecograf, el iti va spulbera toate indoielile; mai bine asa, pt ca gandurile negre nu fac deloc bine unei .

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pispirica spune:

Din povestirile tale parca ma vad pe mine la inceput de sarcina.
Greturile mele au durat cam 2 sapatamani si nici alea intregi. Greturi numai noaptea si ceva dureri de sani in rest nimik. Ca si tine am auzit ca disparitia acestor simptome poate insemna o sarcina oprtita din evolutie.
Cum doctorul la care mergeam era in acea perioada in concediu, nici macar n-am fost la un altul ci l-am asteptat sa vina din concediu. Asteptarea cred ca mai durat vreo 2 sau 3 saptamani. La control s-a dovedit ca sarcina mea este bine merci, bebe se dezvolta frumos si absolut totul era in regula. Si toate simptomele mele de sarcina au durat doar in jur de 2 saptamani si asta a fost tot. Asa ca poate ai noroc si scapi repede.

Cel mai bine este sa faci echo sa te linistesti, ca nu e bine sa stai stresata. Dar o sa vezi ca sigur o sa fie bine. Eu cel putin datorita experientei mele asta cred.

Succes!

_
Anamaria 28+ &
Bamboocica Piscotica

Pispirica's album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Cuculeana, nu te panica, si eu am trecut prin starea asta, mai ales ca inainte, cand am mai fost insarcinata aveam simptome mult mai accentuate, dar uite ca acum nu prea mai am si imi faceam si eu griji ca si tine si azi am fost la echo si bebe (10s3z) dansa in burtica, asa ca stai cuminte, zi merci ca nu te chinuie greturile si pt linistea ta du-te la echo, o sa vezi ca e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Eu n-am avut deloc greturi, singurele simptome in primul trimestru au fost somnolenta si mersul mai des la toaleta. In rest, absolut nimic.
Oricum, fa o echo, sa fii mai linistita.

Claudia si Cristi (16.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

si eu am trecut prin ce povestesti tu (2-3 zile fara nici un simptom), chiar ma panicasem ca ma simt prea bine dupa ce avusesem greturi si dureri de sini etc.
stai linistita, sa vezi cind te-o apuca din nou, ce o sa mai regreti zilele astea linistite asculta la mine, ca stiu ce spun, asa ca profita si bucura-te de zilele-astea.

la mine, greturile au tinut din sapt 6 pina in sapt 20 (cam cind a inceput sa miste bebe). acum am unele greturi foarte slabe, si foarte rar, dar asta mai mult cind mai sar cite o masa


25+1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Cuculeana, lui bebe nu ii place cand e mamica stresata, cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la echograf si sa vezi ce si cum, sa te mai linistesti...oricum eu iti zic sa te bucuri de aceasta stare fara probleme, pentru mine primele 4 luni au fost GROAZNICE: vomitam si apa plata pe care ma chinuiam sa o beau, nu intru in alte detalii, insa daca se dovedeste ca bebe e bine, nu ai ce probleme sa iti faci...just relax and enjoy

Noe 30+

Poze cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cuculeana spune:

Multumesc pentru raspunsurile si incurajarile primite . Probabil ca am doar "sindromul viitoarei mamici fara experienta si care a citit prea mult din carti si reviste (cum zice sotul)".

Incerc si eu sa ma bucur ca am prins iar zile de "pauza de simptome". Prima data cand am avut zile de astea fericite era dupa Craciun si inainte de Anul Nou, bineinteles nici un cabinet deschis ! Mi-am facut curaj si l-am sunat pe ginecolog pe mobil, mi-a zis sa nu ma alarmez asa repede si daca mai am indoieli sa vin la consultatie dupa Anul Nou. Cum de Anul Nou m-a apucat o frumoasa greata cu (care in mod surprinzator a avut efecte miraculoase de crestere a moralului) nu m-am mai dus atunci ci am lasat programarea obisnuita pentru a doua consultatie.

Chiar inainte de Craciun am avut prima consultatie cu eco si l-am vazut pe bebe de 9 mm pe atunci, saptamana viitoare sunt programata pentru a doua consultatie. De abia astept sa merg, eh, unde credeam ca o sa ajung eu sa zic asa ceva, ca pana nu demult fugeam de ginecologi ca de !

Cuculeana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:



Cuculeana, din ce spui tu ma vad pe mine. Nu am vomitat deloc toata sarcina(pina acum al 32 sapt), greturi am avut doar putine, le pot numara pe degete. Si astea numai in vacanta de vara, adica cind eram la inceputul sarcinii. Uneori cind eram la masa, aveam senzatii de voma, asa ca ma ridicam frumos de la masa, stateam in pat vreo juma de ora si apoi toul era ok.
Am mincat de toate, nu am avut probleme cu nici un fel de mincare sau miros.
In ceea ce priveste sinii, tirziu au inceput sa se umfle si sa creasca.

Asa ca stai linistita .Sigur esti o norocasa care va avea o sarcina usoara.
Bucura-te acum , ca din trim 3 incep alte probleme: dureri de spate, contractiile braxton.hicks, insomnii etc

te pup si sa ai o sarcina usoara

ile32+

Mergi la inceput