Liceul Mircea cel Batran - Constanta

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

adela,si eu tot in a 12 a facut cu nicoara.facut e putin spus, pentru ca nici nu venea la ore spre fericirea noastra.despre faimoasa clocotici......era profesoara aia cu ochii strambi?scuze de expresie care nu stiai daca se uita la tine si avea cizme de guma si sandale cum purtau dacii si romanii?
sportul a facut cu o tipa 1 an blonda si apoi cu unul tinerel brunet.niciodata cu ala blond.
istoria cu wild maria?cea care se imbraca in albastru si era mica de statura?daca da noi am facut cu ea istoria artei(am fost prima generatie cand s-a introdus la Mircea sectia istorie-stiinte sociale).
in schimb am facut logica cu Marica la care era sa raman corigenta si filosofia.
chimia am facut-o cu ala rau....imi scapa..im sta pe limba...ala gras si mare, dar numai in a 12.de fapt mie in a 12 mi s-au schimbat aproape toti profii.romana o faceam cu una mica si roscata si putin cocosata si in a 12 a cu aia blonda si de treaba.....iar imi scapa...dar imi aduc amnte eu.
fizica habar nu am.era una tinerica, bruneta, de gasca.poate era noua si nu ati apucat-o.eu am facut intre 1996-2000.

albumul meu
adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Mai stati asa ca si eu am fost la Mircea...adica si cu barbate-miu...leat '93...12 his diriginte Pop de lb romana...


Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Eu chimie cu Vasilescu, geografie am facut cu mai multi cred ca in fiecare an s-au schimbat Nicoara, Voiculescu, si altii...sport nu mai stiu cu cine....
In amfiteatrul de pe colt nu am facut decat niste cursuri de engleza sambata, ca imi placea atat ca ma duceam si la cursuri suplimentare.
De Clocotici am auzit doar. Se vorbea mult de ea, dar eu nu am facut cu ea.
Cu Marica am facut si eu filozofie, ce le placea la fete de el, avea ochii albastri parca.
Romana nu imi mai amintesc cum il cheama, poate stie cineva, ne duceam la cabinetul literar de multe ori, unul cu tuns cu favoriti...care tinea si un club literar cu cei interesati de romana, noi am avut o colega poeta... cred ca o sa ma uit pe caietele din liceu si va spun..
Intr-a IX-a am avut si desen tehnic!! Ce tampenii trebuia sa desenam o groaza de scule si unelte...cu mare precizie si mai aveam si un prof nu mai stiu cum il chema dar care ne punea numai 4 daca nu desenam bine. Sau tot intr-a IX-a ceva de genul "Rezistenta materialelor" cei mai vechi stiu..... De fapt era logic pe diploma eram "lacatusi"

Oana si Paul (3 iulie 2002)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Oana n-ai pierdut nimic la intalnirea de 10ani...m-am asteptat la altceva,insa au venit putini...
Ceea ce m-a socat intr-un fel a fost,daca mai tii minte era,pare-mi-se la uman o tipa care se imbraca si comporta ca un baiat...eibine la intalnire a venit ...barbat.

Sport cu Ionescu...care noua ne-a fost diriginte un an,apoi Fulea de economie inca un an si in final ne-a preluat idioata de Pop...pe care eu nu pot sa o sufar...

Dar la rezitenta nu ai facut si scaune la atelierele de pe Aron Pumnu?



Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

sunt cea mai senioara se pare. ptr moment ...

generatia '92. XII B.

diriginte Doicescu (chimie), dar trecut si pe la chimia lui Domnaru. Mate : Ene Viviana (acum la univ. Ovidius) , apoi Petrisor (vreo 2 trimestre) si inainte si Tifrea si Aida Preda (shortly venita din cercetare si parasind destul de rapid invatamintul). Fizica Angelo, Sport Tapu, Istorie Neacsu, Geografie Gonzo (si cred ca putin si Nicoara, dar nu-s sigura), Istorie Neacsu, romana o tipa tinara (pe vremea aia) cam n.f. uneori (CINE STIE CUM O CHEAMA SA-MI ZICA SI MIE). Engleza Bistriteanu (si inainte (la clasa anterioara celei unde am terminat) am facut putin cu un tip pe care-l numeam Bogumil, de la un serial polonez Zile si Nopti pe care-l dadea TVR-ul pe vremea aia...). Franceza (cronologic) Suman (la clasa anterioara) si apoi Munteanu. Biologie Steluta.... Noi mai faceam Desen tehnic si materiale de nu stiu care .. cu una Dorina (bunuta rau ... la corp ma refer... colegii mei adolescenti erau un pic cam "terminati" si una cu escu, Petrescu sau ceva asa ...). ei dar voi cele tinerele, nu stiti ce zic eu aici...
da, da, faceam cu unu mic Filosofia. baiat de treaba.
si cu Zepa economia politica , economia ...nu'sh cum se numea, el oricum facuse Stefan Gheorghiu si toata lumea stia ca e securistu liceului. dar era baiat de treaba ... si avea ceva charm...sau eram noi prea tinerele...
cre ca si pe Fulea l-am "avut" dc pot sa spun asa. scirbos.

stiti despre www.colegi.ro?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Loreen si tu ai terminat in '93? Si sotul la fel? Pai inseamna ca am fost colegi! Eu am fost la XII B- dirig Sava, voi?
La intalnire nu am fost, dar am auzit ecourile si mi-a spus cineva despre Romana Jurj - tipa baietoasa ca si-a facut operatie de schimbare de sex si a devenit barbat!. Si ca facea tratament cu hormoni in Anglia! Oh, God! O stiam mai ciudata, dar nu ma gandeam ca o sa mearga chiar asa de departe.
De la noi din clasa cica au fost vreo 10 colegi doar.. si s-a tinut la Cazino, nu?
Cu Fulea am facut si eu economie, de Pop nu stiu..
Atelier am facut doar in primul trimestru acolo la liceu, nu stiu de Aron Pumnu...

Liris, si eu am facut un an geogra cu Gonzo ce figura avea!...
Tifrea e un bunic f. sportiv il vad deseori cu nepotul/nepotica pe la pitici..
Cred ca am facut si eu sport cu Tapu...
Pe Ene Viviana am vazut-o la facultate de m-am saturat (eu am facut si faculta tot Mate-Fizica aici in Cta). Nu am avut cursuri cu ea, dar stiu ca e acolo la universitate.
Da ce memorie ai Simona ii tii minte pe toti. Eu constat ca am uitat multe nume. Deh neuronii...
Eu stiu de colegi.ro m-am inscris mai demult.

Oana si Paul (3 iulie 2002)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

asa fetelor.nu mai imi aduceam aminte.in a 12 a am facut cu Doicescu si ne spunea el(fiind clasa de 8uman) ca vom da bacul la chimie si noi nu-l crdeam.si cand am vazut ca nu am putut nici macar sa fac o tura la rezistenya pe care vroiam sa dau la bac(din cauza ca fumam nu am rezistat) am dat la chimie(si asa am ajuns la vorba lui Doicescu).si am luat 7 si ceva ca ne-au cazut subiecte grele(noi aveam doar 1 ora pe sapt) si ne-au dat sub pentru 2-3 ore/sapt si mi=a scazut mult media generala.asta e.si la sport a fost asa lejer.ma oftic, dar mi-a trecut.
matematica am facut si cu Petrisor si cu Tifrea.revin in 1 ora ca ma duc sa-i dau papa lui razvan

albumul meu
adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Am fost la 12H(his)...noi am facut cu Ionescu sport ca ne era diriginte...Pop de romana er auna sarita rau de pe axa realitatii...avea doi copii,mircisti amandoi si pe fata adat-o afara din casa ca nu intrase la facultate...
Apoi fizica am facut cu Caliope si apoi cu una mai tanara care sa mor daca mai stiu cum o cheama,ins avea o claie de par natural...
Geografie cu Gonzo si apoi cu Nicoara...
Latina cu Cucu...era rasul lumii la orele lui...traia in lumea lui dar si noi intr-a noastra...
Logica in IX si filozofie in XII cu MArica...si eu eram cu balele pana jos dupa el,mai ales ca in IX era sa ma paste corigenta la logica...
Matematica cu cosmarul vietii noastre:CARAGEA
Chimie cu Domnaru
Eu franceza,sotu germana,cu Munteanu in prima faza de ma apuca greata cat putea fi de politicos" domnisoara eleva va rog sa paarsiti sala de curs",apoicu o tipa tanara...dar cum nu prea statea la ore habar n-am cu o cheama...dar peste ani faceam gratare impreuna
Am facut si greva in IX si am participat la darea directorului jos...eram sindicalista lu' peste...

Romana a fost de apreciat mai ales ca a avut curajul de a recunoaste public asta,apoi a spus ca are doua facultati facute prin srainatate,masterate nu stiu pe unde...cert este ca la prima vedere chiar am admirat-o : " uau ce barbat misto...!...in ce clasa o fi fost ca nu-mi aduc aminte"...apoi m-am dumirit...


Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hahahahhahaahaha cred ca imi aduc si eu aminte de Romana asta....cel putin dupa faima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

La bac am ales mate si fizica la care am luat 10 , apoi romana la care am luat 7 , si engleza 9.
Loreen, acum mi-am dat seama cine este Pop de romana, statea in cartier cu mine, dar eu nu am facut cu ea, are intr-adevar 2 copii, Septimiu si Delia. Eu stiam ca Delia a fugit ea de acasa, nu ca a dat-o maica-sa afara, in fine nu stiu care este de fapt adevarul dar stiu ca tatal lor a murit intr-un accident...
La fizica cu Caliope nu cred ca ati facut prea multa treaba ...poate cu Oprea cea cu parul mare cret sa fii facut ceva...
Latina am facut si eu cu Cucu si asta alta figura...
Cu Caragea cred ca ati avut cosmaruri, am auzit ca nu se ocupa decat de olimpici...

Oana si Paul (3 iulie 2002)
poze

Mergi la inceput