Liceul Mircea cel Batran - Constanta

Liceul Mircea cel Batran - Constanta | Autor: Oana

Link direct la acest mesaj

Hello.
Cine a terminat Mircea la Constanta, hai sa ne intalnim aici si sa povestim despre anii de liceu.
Eu am fost promotia 1993. L-am inceput in 1989 chiar in anul revolutiei, si am apucat sa vad cum e un trimestru sub dictatura si apoi a venit revolutia, s-a dat drumul la democratie...:).
Dirigul nostru a fost prof. Sava de mate, iar la fizica am facut cu prof. Protopopescu, supranumit "Proto". Engleza cu Gomoiu, istoria cu Neacsu, ...si multi altii, acum imi dau seama ca nici nu ii mai stiu pe toti! Shame on me!
In orice caz, mie mi-au placut f. mult anii petrecuti acolo, am invatat k lumea, nu prea m-am distrat, dar... asta e, oricum m-am simtit speciala ca am facut cel mai tare liceu din C-ta. Acum devenit Colegiu National! Cei/cele mai tineri/tinere care ati terminat mai recent poate povestiti aici ce noutati mai sunt pe acolo sa mai aflam si noi cum a evoluat liceul nostru.

Pupici,

Oana si Paul (3 iulie 2002)
poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Buna Adela, am vazut pozele si am recunoscut cativa profesori, in primul rand pe prof. Nicoara de geografie care acum este directorul liceului. Pe voi pe elevi nu am recunoscut nici o figura, erati mai mici cu 2 ani...
Si la noi a fost intalnirea de 10 ani dar eu am pierdut-o.

Oana si Paul (3 iulie 2002)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

eu am fost promotia 2000.si am avut-o diriginte pe Neacsu, engleza cu Gomoiu, geografia doar in a 12 a cu Nicoara.franceza cu Munteanu.il stiti?era de un respect fantastic omul ala.

albumul meu
adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

noi ne-am distrat super.dar cel mai misto a fost in a 11 a cand invatam cu a 12 a.am prins o generatie de a 12 a cea mai tare care se cunoasteau cu clasele de a 11 a.

albumul meu
adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Adriana, Munteanu era cumva un prof mare...gras...cu ochii verzi caruia i se spunea "croco" (sau cel putin asa i se spunea pe vremea mea) ? Ca atunci inseamna ca si eu am facut tot cu el franceza... Si mie mi-a placut avea o pronuntie f. buna...
Dar eu sunt fan engleza oricum asa ca din franceza nu mai stiu prea multe..
Neacsu, blonda de istorie, nu? Mi-a placut f. mult preda foarte ordonat...
Deci ai terminat in 2000? Wow esti tinerica! Ce mai poti sa ne spui?

Oana si Paul (3 iulie 2002)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

oana, munteanu nu era gras.era un domn cu parul alb si era casatorit cu bibliotecara.era un tip intotdeauna la 4 ace.Neacsu mi-a fost diriginte 4 ani.am mancat istorie pe paine.sunt tinerica.am plecat pe 25.oricum noi vb si la "constanta".

albumul meu
adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Adriana, da vorbim si la "Constanta te saluta" dar acolo vorbim mai mult de copii, aici vorbim de liceu!. Eu am plecat pe 32, ce batrana sunt.
Cu Munteanu de franceza m-ai bagat in ceata... nu stiu ce sa zic, al nostru era gras... nu stiu cu cine era casatorit...in rest datele se potrivesc era carunt. O fi slabit intre timp. Poate mai zice cineva ceva ca sa ma lamuresc si eu.
Roxi, unde esti ca si tu ai facut Mircea? Si Laura111 si liris...

Oana si Paul (3 iulie 2002)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Oana, Adriana, eu n-am terminat la Mircea (am fost la Pedagogic, la filo-istorie), dar cumnata mea a predat acolo, iar cu familia Munteanu au fost prieteni de familie. Din pacate, bietul profesor Dorin Munteanu a murit acum citiva ani, in urma unui accident cerebral. Era de o noblete si un rafinament rar intilnite. Se tragea dintr-o veche familie de aristocrati si asta se vedea imediat pe el. La Mircea prof de franceza mai e si Suman, foarte bun si talentat, si mai solid - poate despre el vorbesti, Oana.
Adriana, mai da-mi si mie o data reperele sotului tau pentru scoala de soferi (n-am apucat sa le notez cind le-ai dat prima oara).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Gabi, da, ai dreptate eu vorbeam despre Suman cu el am facut franceza. Mersi ca ne-ai lamurit.

Oana si Paul (3 iulie 2002)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

gabi, a murit dl.Munteanu?nu se poate.nu-mi vine sa cred.inseamna ca de aceea era el intotdeauna asa respectuos si mergea foarte galant.
gabi, sotul meu este foarte de gasca, nu e un instructor deloc aspru.tel lui este 0740.208359 sau fixul nostru 0341/411631(aici dai de mine mai mult).daca vrei alte detalii spune-mi.
oana, stiu ca la constanta vorbim de copii.eu iti spuneam ca am zis ca poate nu m-ai remarcat.
ce-as mai face odata liceul, mai mult pentru distractie.mi-aduc aminte ca , clasa a X a am facut-o in amfiteatrul de jos de langa intrarea profesorilor si vara stateam cu geamurile deschise si ne faceau baietii cu mana(ca stateau la cafele la beta).aia a fost frumoasa perioada si imi placea in amfiteatru ca se copia super.


albumul meu
adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

heellooooo ma primiti? aici sunt Oana!!!
promotia '94. tot XIIF
diriginti: a IX-a Sarbu de fizica si Soare de educatie fizica. hahahaahahahah Clocotici la geografie, ce tare era! cred ca si acum am caiete cu perlele ei!
cum era Groparita diriga? ca noi am facut 3 ani cu ea mate si daca nu venea Sava intr-a XI-a....nu cred ca luam bac-ul! aveam absente cu ghiotura si nu o interesa deloc daca stim ceva sa nu! preda, punea note....aleluia!
saracul Munteanu ce pacat de el ca a murit! bun profesor!
ma intalnesc des cu Domnaru, profa de chimie, tot bine arata!
si eu am ratat intalnirea de 10 ani.....poate ajung la aia de 20!
va pupez pe toate!

Mergi la inceput