Fetele din America (58)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

quote:
Originally posted by Sanca

Am fost la cateva cafenele, dar romanii servesc capuccino in cesti de espresso.




spre deosebire de americani care o servesc in pahare de hartie (adevarat ca reciclata) :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Mey, eu ma refeream la marime, nu la materiale . ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

lool, m-am linistit atunci :) cum, mah, in cescute d-alea mici?!? la ce carciumi fusesi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

OanaMC, noi la soacra-mea nu am invocat nimic deosebit. Eu zic sa nu spuneti de copil totusi. Noi am scris asa: "mama si-a pierdut sotul de curand si are nevoie de suport emotional, asa ca dorim sa mai stea cu noi inca sase luni". Nu vor fi probleme cu acordarea prelungirii. Ah, am mai facut ceva. Affidavit of support din partea unei tipe care e cetatean american, fosta noastra gazda, pentru ca in instructiuni scrie de affidavit of support, dar cum noi eram studenti, nu puteam face. Va obtine sigur aceasta prelungire, dar trebuie sa fiti atenti dupa aia la revenire. Sa stea un an in tara dupa aceea, ca sa nu aiba probleme la intrare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

quote:
Originally posted by Sanca

Fetelor, am venit din RO, unde a fost nemaipomenit, numa ca am suferit "Starbuck withdrawl" Am fost la cateva cafenele, dar romanii servesc capuccino in cesti de espresso.
Prima zi inapoi in US, mi-am facut plinul la masina. 2.19 gallonul. As fi vrut sa mai am 3-4 masini si sa le umplu rezervoarele. . . Ce surpriza placuta. A scazut pretul cu aproape 50 de centi de cand am plecat.


copii ca ai mei nu are nimeni




Poate's cescute normale de cafea da' te-ai obisnuit tu cu astea mai mari de aici:))..zic si io...

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fetitza spune:

Hello.
Am si eu o intrebare, nu mai stiu daca s-a mai vorbit despre situatia asta aici. Soacra mea s-ar putea sa vina in vizita la noi in Mai si in vara dorim sa mergem in concediu in Canada. Stie cineva ce ar trebui sa facem pt a o putea lua cu noi in vacanta? Are nevoie sa mearga la BUcuresti sa isi ia viza si de Canada? sau se poate lua de aici? Am incercat sa sun la dept of state dar trebuie sa stai pe linie minim un sfert de ora si nu pot sta atita de la lucru.
Va pup si multam din inima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Fetitza, sora mea ne-a vizitat anul trecut si a mers in aceeasi perioada si in Canada la niste prieteni. A trebuit sa mearga la ambasada Canadei din Bucuresti si sa ceara viza in vederea calatoriei in Canada. Mai mult nu mai stiu, pentru ca ea din Canada a mers in Romania, dar nu stiu cum e cu intoarcerea in US din Canada, odata ce ai viza turistica de US cu o singura intrare, poate stie altcineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Sanca
Prima zi inapoi in US, mi-am facut plinul la masina. 2.19 gallonul. As fi vrut sa mai am 3-4 masini si sa le umplu rezervoarele. . . Ce surpriza placuta. A scazut pretul cu aproape 50 de centi de cand am plecat.


si surpriza aia cat a durat? :-)) aici a aratat asa frumos oleaca, dupa aia a crescut iar la 2.59

bine ati revenit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Fetitza, cum vreo 5 ani am fost si noi in situatia asta cu o ruda. Avea viza de State pt doi ani cu intrari multiple si a venit sa ne viziteze. Cum locuiam relativ aproape de Canada, ne-a venit ideea sa facem o mini-excursie de cateva zile acolo. Am fost la consulatul din Detroit pt vize, ne-au intrebat care e scopul calatoriei si cat intentionam sa stam si ruda noastra a primit viza de Canada pt cateva luni (2 sau 3, nu mai tin minte exact). Repet, asta se intampla cam acum 5 ani la consulatul din Detroit si persoana avea deja in pasaport o viza de State pt doi ani cu intrari multiple. Nu stiu daca intre timp s-au mai schimbat lucrurile sau nu. Probabil ca imediat ce are viza de State in pasaport (daca e cu intrari multiple) soacra ta se poate duce la ambasada Canadei chiar si in Ro pt viza, desi poate ca cei din State ar putea fi mai indulgenti (?!), plus ca aici in principiu ati putea fi si voi alaturi de ea sa explicati ce si cum. Mult succes si sa obtina viza cat mai usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Americancelor-mamici, lamuriti-ma si pe mine cum o sa stiu eu ca princul creste, daca urmatoarea vizita la medic dupa cea de azi va fi in doua luni??? Stiti probabil ca fetele din Romania au cintar si innebunesc cintarindu-l pe bb tot timpul, da' aici innebunesti ca nu stii nimic.
Ma gindesc foarte serios sa o cintaresc cind ma duc miercurea la piata, ca altfel n-am cum sa aflu!!!

Smaranda, 03.11.2005

Mergi la inceput