Montignac: ce am mancat azi? (68)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Myhaella spune:

LauraT, am observat ca in unele zile ai trecut feluri de mancare ce se incadreaza la Faza II, cred eu, sper sa nu gresesc, de exemplu tocanita de pipote si inimi de pui (stiu ca organele sunt proteino-glucidice si nu sunt permise la Faza I) si ciorba de fasole plus la felul II friptura, din cate stiu fasolea nu se poate combina cu proteine.

Amironenanu, OK la 1 dar sa fii sigura ca muesli sa nu contina zahar, orez, glucoza. Iata ce spune Monti despre muesli "Muesli, care conțin nuci, alune, migdale și fructe uscate pot fi bune dacă nu aveți de pierdut decât câteva kilograme. Pentru cele care vor să slăbească mult (peste 10 kg) este preferabil să aștepte faza II, pentru a avea reale șanse de partea lor pentru a se debarasa de ele mai rapid". Eu nu am gasit muesli recomandati in Faza I. OK si la 2 dar Monti recomanda doar un cubulet din cand in cand desi permite de exemplu sa iei ca desert in Faza I spumă de ciocolată cu cel puțin 70 % cacao si fondant de ciocolată cu cel puțin 70 % cacao si sunt convinsa ca acestea includ cel putin 50 gr. ciocolata!

Mara76, mazarea nu o poti combina cu carne.

Sufletizica, cerealele de fapt le poti consuma doar dimineata, laptele cand vrei daca respecti combinatiile permise de regim. Porumbul nu este permis (ca si cartofii, orezul, bulgurul folosit de exemplu in salata tabouleh).

Liliana, la sarmalute ai pus carne de porc, ou, condimente, ai pus si carne grasa?

D: iaurt 0%
Gustare: 1 mar si 1 portocala
Pranz: branza, cascaval, rosii, muschi file
Cina: piept de pui la gratar, castraveti murati, salata de varza

Verificati cu atentie continutul de grasime al branzei, iaurtului si laptelui nu le combinati cu cereale / paine integrala /Wasa decat daca au 0,1% materii grase. Cred ca se poate accepta 0,2% (branza Philadelpia) si iaurt cu fructe de padure si indulcit cu aspartam, ce spuneti?

Spor la slabit!
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mara76 spune:

Myhaella, multumesc mult, chiar azi aveam de gand sa mai cumpar una-alta si sigur luam si mazare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Miha la sarmalute am pus jumate carne de vita si jumate de porc, carne gata tocata. Nu am pus deloc orez. Am mai pus ceapa si ou si cam atat, condimente, evident. Au iesit o splendoare. Le pap cu smantana. Chiar parca s-au legat mai bine decat alea cu orez, ca alea se umfla degeaba

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Sebitza, distantele recomandate intre mese: 3 ore intre glucidica si lipidica, 5 ore intre lipidica si glucidica. Cioco neagra 70% ai voie, dar cu limite.
Myhaella, ai dreptate cu pipote&inimi, sunt pt faza 2. Cat despre fasolea uscata, in ultima carte a lui Monty zice ca se poate asocia cu lipide, desi eu sincer am observat ca ea cam ingrasa oricum, si cu si fara lipide....dar imi place , si daca zice Monty...chiar si azi am combinat-o...Eu nu sunt foarte stricta, ca nu am decat vreo 3kg pe care le vreau iar jos...si mereu imi vine greu sa fiu f.f.stricta...dar si cand imi propun, daca reusesc sa nu am abateri deloc, stiu ca se duc kg astea...
Meniul meu de azi:
ora 10.30: o clatita Monty (faina integrala, lapte 0%, albus de ou, apa minerala, fructoza, vanilie) cu gem fara zahar, o cana de lapte batut 0% cu o chifla integrala;
ora 13.30: ciorba de fasole, 2 oua ochiuri cu putin carnat de casa si o feliuta de cascaval, gogosari in otet;
ora 16.30: un kiwi si o portocala;
ora 18.30: paste integrale cu somon afumat.

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 8 luni) si Ramona (3 ani si 7 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_cafea spune:

Buna fetelor

Sunt un pic cam dezamagita....nu pot spune ca am tinul foarte strict regimul ,dar chiar asa nici o schimbare.....

Meniul de azi
Dimineatza - cafea cu lapte
La 10 - un mar
La pranz - omleta cu sunca si cascaval+gogosari+3 ciupercutze

Mult ceai in rest

Iar diseara momentan nu stiu dar cred ca niste ton cu ou

la voi in cat timp s-a observat ceva la cantar ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Myhaella spune:

Liliana, merci pentru raspunsuri

Laura_cafea, nu intra in panica, la mine acul a inceput sa se miste spre stanga de-abia dupa 10 zile, este adevarat ca aveam cam 5 kg de slabit deci probabil ca ritmul este mai alert la cele ce au mai multe kg. in plus.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_cafea spune:

Merci pt raspuns........sper sa ai dreptate

In cat timp ai reusit sa scapi de cele 5 kg ? Pt ca si eu tot cam atat vreau sa slabesc.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Buna fetelor,
Meniul de azi:
D-cafea cu indulcitor si laptic degresat
P-oua cu bacon si castravete (ca nu intra altfel)
S-mai multe feluri de branza cu rosii si pb un iaurt.
Pupici la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaiuta spune:

Buna,

Laura_cafea, la mine acul cantarului a inceput sa miste cam in a doua saptamana ... si a miscat pana la Craciun ... dupa care s-a mai dus un kg (din inertie cred) si pana dupa revelion pusesem jumatate la loc. Problema a fost ca intre Craciun si revelion am mancat total haotic si f. multe dulciuri si tot asa. Acum sint iar la post. Si inca nu a inceout sa miste acul, dar pana la sf. saptamanii sigur se vede o schimbare. Asa ca ai incredere si daca mai faci abateri, fa-le mici, nu ca mine ... mai mult de o saptamana si numai aiurea.
Cat despre abateri, eu mai am (in special la ciocoalata neagra), insa daca in rest sint cuminte totul merge bine.

Meniul de azi:
MD: 2 felii de paine graham
P: file de peste alb cu legume la gratar si sos tartar (sosul era maioneza cu castraveti murati ... posibils a fi avut si amidon prin el, dar altfel era plicticoasa mancarea)
C: ori o salata de fructe (am gasit compot de anans fara zahar si vreau sa-l incerc ... mai adaug si portocale) ori o salata bulgareasca

Si am uitat sa va spun, de saptamana trecuta a intrat si sotul meu la regim ... mai putin strict decat la mine, pt. ca m-am gandit ca altfel renunta repede (el e genul care mananc la pranz snitel cu cartofi prajiti, asa ca e mult mai grea schimbarea). Deocamdata e foarte simpatic cum lasa cartofii in ciorba la pranz si mananc fara paine si isi ia ca felul 2 salate. Sa vedem cat va tine. Sper sa aiba rezultate cat mai repede, ca sa se ambitioneze si mai tare.

Va pup,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

laura_cafea, ceaiul are cofeina ? daca da...atunci cauta unul decofeinizat. poate asta o fi cauza...??

meniu azi
8:00 chifle integrale, cafea decof cu indulcitor si lapte 1%
10:00 ou fiert, cremvusti, bacon, maio (din comert din pacate, desi zahar are doar 1% - cu toate astea nu cred ca e ok)
13:00 ciorba pui (cu legume permise), pui la cuptor cu salata verde, cafea decof cu indulcitor si lapte 1%
19:00 salata verde, ou fiert

..si cam atit

si spooor si sa slabiiiiti !

Mergi la inceput