Legislatie adoptie

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amis spune:

buna doamnelor! greu intr adevar cu adoptiile astea. noi am dori sa adoptam o fetita care se afla momentan in plasament la soacra mea. problema e ca mama fetitei nu e decazuta din drepturi desi nu s a interesat niciodata de ea in 6 ani, iar din aceasta cauza deni nu are dosar de adoptie; si uite asa e blocata in sistemul asta stupid. indata merge la scoala si am vrea si noi sa aiba o identitate stabila si clara.nu stiu de ce se tergiverseaza atat de mult lucrurile in cazul ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

Salut, amis! Bravo tie pentru hotararea pe care ai luat-o! Cu actele, insa, e ceva mai complicat - probabil ti-au explicat cei de la DPC ca este nevoie ca parintii biologici (cel putin mama, daca tatal nu se cunoaste) sa renunte la drepturile parintesti. Din pacate, nu cred ca exista lege care sa oblige parintele biologic sa-si viziteze copilul periodic sau care sa-l sanctioneze in vreun fel, daca nu face lucrul acesta. (Stii cum se spune la romani: "e copilul meu, eu l-am facut, fac ce vreau cu el").
Intreaba, totusi, la DPC daca au deschis dosarul pentru fetita, in vederea adoptiei. Este posibil sa o fi chemat pe mama in instanta, iar aceasta sa se fi vaicarit ca nu renunta la copil; sau, pur si simplu sa nu se fi deschis dosarul pentru fetita - atunci aveti ceva mai multe sanse. Bafta!


ioana, mamica de boboc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabineta spune:

Incercam sa ne organizam pentru atunci cand vom fi 3 si am o dilema:
Si eu voi avea dreptul la concediu postnatal sau doar la cel maternal? Caci diferenta la venituri ar fi cam mare . Asta in cazul in care luam in plasament un copilas foarte mic...

...las' ca ma fac eu mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Sabineta, daca vom folosi termenii corecti, raspunsul la intrebarile tale va fi clar.
Concediu postnatal = parte a concediului de sarcina si lehuzie, acordat mamei care a nascut; prin urmare, cum mama adoptiva nu a nascut, nu are dreptul la acest concediu.
"Concediu maternal" = concediu de risc maternal; cam aceeasi poveste, este valabil tot pentru femeia insarcinata sau care a nascut.
Insa, in cazul in care tot anul anterior luarii copilului in plasament ai platit impozit pe venit (profesional), poti beneficia de concediul pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

...adica primesti 600 RON. Pe luna. Plus alocatia de 200 RON.

ioana, mama lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabineta spune:

Multumesc foarte mult rozi si ioanaalice.
Nu stiam exact cum se numesc fiecare si nu am fost la HR sa intreb, pt ca deocamdata nu stiu cand voi avea copilasul. in plus, nici nu vreau sa inceapa lumea sa se panicheze de pe acum ca raman fara mine Cine trebuie sa stie, stie deja....
M-ar fi ajutat foarte mult sa primesc tot salariul timp de 4 luni, dar... asta e.

apropos, stiu ca trebuie sa-ti anunti seful imediat cum afli ca esti gravida. dar in cazul adoptiei? zice legea cum ar trebui sa procedezi?

...las' ca ma fac eu mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

quote:
Originally posted by amis

buna doamnelor! greu intr adevar cu adoptiile astea. noi am dori sa adoptam o fetita care se afla momentan in plasament la soacra mea. problema e ca mama fetitei nu e decazuta din drepturi desi nu s a interesat niciodata de ea in 6 ani, iar din aceasta cauza deni nu are dosar de adoptie; si uite asa e blocata in sistemul asta stupid. indata merge la scoala si am vrea si noi sa aiba o identitate stabila si clara.nu stiu de ce se tergiverseaza atat de mult lucrurile in cazul ei


Draga Amis, ce ai mai rezolvat ? V-ati ocupat voi de dosarul fetitei ?
Intr-o situatie asemanatoare ma aflu si eu, am scris si la " M-am hotarat..."si sunt f suparata, dezamagita dar plina de speranta ca voi gasi oameni intelegatori si care sa-l ajute pe baietelul pe care l-am gasit.
El se afla de 2 ani in plasament , mama l-a vizitat o singura data, iar tatal deloc.Incercam sa-l gasim pe tata si mor de nerabdare sa aflu opinia lui in privinta sortii acestui copilas uitat de lume(de mama, de tata, de DGASPC...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

quote:
apropos, stiu ca trebuie sa-ti anunti seful imediat cum afli ca esti gravida. dar in cazul adoptiei? zice legea cum ar trebui sa procedezi?

Nu cred ca exista vreo obligatie legata de CIC. Ma gandesc ca nu poti sa anunti azi, ca maine nu mai vii la servici pentru urmatoarele 6 luni, de exemplu... Dar daca nu te intelegi cu seful si vrei sa-i faci bucata...
Eu am anuntat cu vreo luna inainte ca urmeaza sa intru in CIC, dar doar asa, de politete, ca sa stie oamenii ca vor avea un om in minus in echipa.

ioana, mama lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabineta spune:

multumesc mult ioanaalice
intre timp chiar am anuntat ca voi intra in CIC pentru cateva luni. trebuia sa gasim un inlocuitor pt mine si avea si omul ala nevoie de ceva timp pentru a invata ce are de facut...
voi vedea insa cand ni-l vor da pe bb in plasament de urgenta, voi lucra de acasa in decembrie si apoi intru in CIC din ianuarie.
sper din tot sufletul ca pana atunci sa se aprobe "legea mamelor" (85% din salariu).

...las' ca ma fac eu mare

Mergi la inceput