Ce se face cand se da copilul de grinda?

Ce se face cand se da copilul de grinda? | Autor: lulu75

Link direct la acest mesaj

Anul acesta trebuie sa il dau pe Andrei de grinda si moasa e tinerica si nu prea stim ce se face.

Luminita si Andrei Tudor (16 august 2005)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64539" target="_blank">Bazar pt Alex

Andrei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_radu spune:

Se zice ca la 12 noaptea sau pe 1 ianuarie moasa il ridica pe copil spre grinda (tavan ) de trei ori si spune si ea o urare spre ex: "Uraaa sa netraiesti " dupa care trebuie sa-i faca un cadou (bani, dulciuri, haine )fiecare ce are . Si se da de grinda pana la varsta de 3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Ce se face cand se da copilul de grinda? BUBA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by ana_radu
Si se da de grinda pana la varsta de 3 ani.





Cucui ?

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

Explicati-mi si mie ce e cu acest obicei, ca eu nu am auzit de asa ceva!!!!!!!

www.tickercentral.com/view/4ufc/3" target="_blank">Mihaela si bbwww.tickercentral.com/view/4ufc/4" target="_blank"> Amalia


SARBATORI FERICITE!!!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55265" target="_blank">O poveste minunata...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

mari figuri mai sunteti fetelor

Luminita si Andrei Tudor (16 august 2005)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64539" target="_blank">Bazar pt Alex

Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

Nu este un obicei din moldova.Eu cand am stat in Pitesti am dat-o de grindape Mariuca pentru ca asa se obisnuia acolo Noi nici moasa nu aveam.Am rugat o prietena buna sa fie ea moasa mariucai,am chemat nasii si am petrecut o seara impreuna.Moasa a adus hainute mariucai ,nasii au adus un colac pe care i l-a rupt deasupra capului(s-a rupt exact in doua )iar noi neavand grinda a ridicat-o de trei ori spre tavan si a spus "fetita sus grinda jos".asta a fost tot.
Asa stiu si eu ca se da pana la 3 ani dar noi nu am dat-o decat o singura data.

Mariuca ,mami si tati
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai

Mariuca va ureaza...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

si ce semnificatie are?

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

pai semnificatia ar fi ca datul asta de grinda il ajuta sa creasca mare si sanatos... (bla-bla-bla...) oricum, e doar o traditie populara! pt cei care o considera frumoasa, un prilej de a serba noul an al bebelului... a, si eu stiu ca e obicei de prin muntenia-oltenia. aici se dau copilasii de grinda pana la 3 ani, la fiecare revelion (zi de an nou). si abia la 3 ani ai voie sa-i tai motzul micutzului!

eu una nu cred in asa ceva, deci dc ma intrebi pe mine ce se face cand se da bebe de grinda, iti raspund cam ca si papadie: se sparge capul!

in fine, eu am zis "pas" la asta, ca si la multe altele...

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )

CRACIUN FERICIT!
si un AN NOU MINUNAT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Eu sunt chiar pitesteanca. Nu stiu ce semnificatie are dar stiu ca asa e obiceiul.

Luminita si Andrei Tudor (16 august 2005)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64539" target="_blank">Bazar pt Alex

Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

eu am crezut ca e o gluma, n-am stiut ca e de-adevaratelea

6 ani - 14 februarie 2006




Mergi la inceput