Anestezia epidurala (peridurala) afecteaza BB???

Anestezia epidurala (peridurala) afecteaza BB??? | Autor: florimadalina

Link direct la acest mesaj

Am auzit tot felul de versiuni despre acest tip de anestezie...unele viitoare mamici mi-au spus ca afecteaza bebele. Voi ce spuneti? Asa o fi? Dupa spusele lor, acest anestezic pe care ti-l injecteaza prin cateterul ala se duce in sangele mamei si de acolo ajunge la bebe si-i afecteaza sisitemul nervos. M-a speriat tare aceasta varianta !!!
Lamuriti-ma si pe mine va rog !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Din fericire, NU!!!

Poate vorbeau acele mamici de anestezia generala.

Daca apuci sa o faci e super! Spun daca apuci, caci trebuie facuta pana la o anumita dilatare, dar asta stie orice anestezist.

Stai linistita! Si nastere usoara!



si Miron Radu (06 oct. 2004)

Frantzujii

Copilasi sept-oct 2004 1
Copilasi sept-oct 2004 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanailincam spune:

Eu stiu ca da, trece si la bb. O cunostinta a facut peridurala (doza prea mare ca anestezistul era incompetent), a trecut la bb si acesta a iesit cu tahicardie (s-a rezolvat si copilul e perfect normal acum). Culmea e ca aceasta cunostinta era tot la dr mea (asta se intampla acum 2 ani), cu care din pacate nu a putut sa nasca pentru ca dr a avut o urgenta in familie si nu era in oras.
Dar dr a bagat la cap (de fapt stia ca anestezistii la Filantropia sunt cam prosti, iar acest caz nu a facut decat sa-i confirme) si mi-a recomandat sa nu recurg la peridurala. Mi-a explicat ca substanta trece si la bb, il ameteste (nu este totusi periculos daca doza este corecta, dar uite, mai sunt si cazuri cretine) si atunci cand da sa iasa nu mai deflecteaza (adica acea miscare cand copilul cand iese da capul pe spate) cum ar face cu usurinta daca nu ar fi sub influenta anestezicului. De aici interventii gen forceps, vacuum etc.
Dar uite ca eu, capatanoasa din fire si de ce sa nu recunosc, usor speriata de durerile faceri, am vrut peridurala, am avut un super anestezist si bb a iesit singur dupa doar 3 impingeri. SI nici anestezicul nu a avut timp sa "i se urce la cap" pentru ca am nascut cam la o ora dupa peridurala. Un alt pericol vine si de aici: se pune peridurala la dilatatie 4-5, iar uneori pana la dilatie 10 trec multe ore (timp in care doza e reinnoita) si bb se resimte.
Hai ca ti-am facut capul tandari. In orice caz, bazandu-ma pe experienta personala, eu recomand peridurala. Daca si cand voi face si bb 2 voi reapela cu incredere la ea. Mult succes!

Ioana cu Ana (22.06.2005)
Pozele Anei
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61984" target="_blank">Povestea nasterii

Ai grija ce iti doresti! S-ar putea sa se indeplineasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Am nascut ambii copii cu anestezie peridurala... Este cea mai super inventie a omenirii dupa mine! Am doi copii sanatosi. Daca ar fi sa nasc si a treia oara tot cu peridurala as face-o! Daca as apuca sa o fac... cum spune LORENA A doua oara era sa o ratez!!! Daca vrei detalii PM-me!

ROMANA , MATEI(04.07.2003) si bb LUCA (28.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

Draga mea,

eu am nascut cu peridurala si totul a fost OK.
Mai mult, moasa care m-a ajutat pe mine era una destul de destupata la minte si mi-a explicat urmatoarele: substanta care se introduce prin cateter nu este enstezic ci analgezic, adica nu paralizeaza nervii ci doar reduce durerea si chiar o face sa dispara. Daca ar fi anestezic ar trebui sa nu-ti mai simti picioarele, deci sa nu mai poti merge si nici nu ai putea coopera cu medicul in timpul nasterii. Intr-adevar, de la organism, la organism exista posibilitatea ca mama sa fie sleita de puteri si sa nu mai impinga corespunzator, astfel ca se utilizeaza forceps sau vid extractor. Dar asta nu se intampla decat in rare cazuri.

Eu recomand cu incredere peridurala.


Pupici,

Andra, mami de Alexandru (1 an si 11 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Si eu am nascut cu epidurala si...copilul meu nu a avut absolut nimic.
Aceasta anestezie este un lucru minunat. Eu am nascut cu zambetul pe buze.
Curaj si nastere usoara!

Luminita si Andrei Tudor (16 august 2005)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64539" target="_blank">Bazar pt Alex

Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aramona spune:

Sunt pentru peridurala!
Este o analgezie, nu anestezie!

Doresc inca un copil si la fel as proceda, as naste cu epidurala!

E nevoie insa de un anestezist dibaci, sa dozeze corect!!!

Orice nastere implica anumite riscuri!

Ramona si Maysa (1 an si 11 luni)

Poze cu Maysa-"Duracell"



Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Pentru ca o epidurala sa "iasa" bine, trebuie facuta de un anestezist bun!
Io am nascut ambii copii cu epidurala, shi-a fost super, kiar ca-i cea mai mare inventzie Nici un copil n-a avut problema, a fost totul ok.

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutatzi-o pe micutza Alina sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Eu am facut cezariana cu epi si Matei a suferit o detresa respiratorie, la cateva ore duopa nastere....A stat la incubator...Nu stiu daca a fost din cauza epiduralei...Poate da, poate nu...Slava Domnului ca a trecut, ca nu a fost foarte grav....

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea


Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

mai, asta-i un subiect tare controversat. Eu eram adepta totala a nasterii naturale, dar am nascut cu epidurala pina la urma, ca n-am mai suportat durerile. Fetita mea este perfecta.
Dar avocatii nasterii naturale spun ca epiduralul afecteaza BB, ca cei nascuti asa sint mai putin alerti, bla-bla. Cauta pe Internet, ca-s o groaza de idei.
Adevarul este ca procedura este atit de noua ca nu au avut cind sa se faca studii pe o generatie. Dar in nici un caz nu sint consecinte atit de grave precum scrii tu.


Smaranda, 03.11.2005

Mergi la inceput