VROIAM SA MA CONSULTE SI PE MINE CINEVA!!!

VROIAM SA MA CONSULTE SI PE MINE CINEVA!!! | Autor: Kasky

Link direct la acest mesaj

Citesc povestile voastre, dragi mamici (si tatici!) si tare ma bucur ca pot si eu sa povestesc cum a venit pe lume o minune... Caci bebelusul meu este o minune!

Era intr-o zi frumoasa de toamna, 16 sept. 2004, cand m-am hotarat sa-mi fac un test de sarcina. Fireste, banuielile mi s-au confirmat: eram insarcinata. Verisoara mea imi spune ca aveam un zambet atat de larg pe fata in acea zi dupa ce am aflat rezultatul, ca n-o sa-l uite niciodata! Eram, intr-adevar, fericita pe deplin!...

Dar fericirea mea a durat doar cateva zile, fiindca la vreo saptamana dupa aceea am incepus sa pierd cate putin sange. Toti incercau sa ma linisteasca, spunand ca este normal, "ma insemneaza", cum zic batranii. Eu, insa, nu eram deloc linistita. Si aveam dreptate, caci peste inca vreo sapt., timp in care sangerarile nu au incetat, dar nici nu au devenit mai abundente, intr-o seara am avut o hemoragie atat de puternica, incat in cateva secunde sangele a trecut prin pantaloni si am patat cimentul (eram intr-o cofetarie, minunat, va dati seama!!!!). Fireste ca am ajuns de urgenta la medicul de familie care, desi printre altele este ginecolog si avea tot instrumentarul necesar la cabinet, masa, instrumente, inclusiv ecograf, m-a trimis SA-MI FAC O PROGRAMARE!!! la un ecograf, la un dr. bun prieten, fireste cu dr. meu de familie. Intmplator, dand tel. pt eco, l-am gasit pe dr. chiar in acea zi si am facut ecografia. N-a putut (n-a vrut?!?) sa-mi faca eco transvaginala, fiindca a zis ca tb. sa sterilizeze aparatul vreo 3 ore (atunci nu stiam cum arata un ecograf pt transvaginala si l-am crezut pe cuvant). Sarcina avea 6 sapt. si cf. rezultatului eco, aveam un hematom retroplacentar, care imi provoca sangerarile si care, dupa spusele dr. de la eco, imi compromitea sarcina. Am iesit din cabinet cu vorbele dr. in urechi: "DACA AI FI SOTIA MEA, ACUM TE-AS TRIMITE LA CHIURETAJ!". Eram disperata. Imi spusese, totusi, ca mai pot incerca sa tin sarcina, daca vreau neaparat, dar nu se stie cum va fi bebe etc. M-am intors cueco la medicul de familie si mi-a dat trimitere pt internare. M-am internat, si nu pot spune ca pe fisa de internare scria ca sangerez, ca am dureri lombo-abdominate si alte aberatii (pe mine nu ma durea nimic!) si la diagnostic scria "sarcina luna a II-a oprita in evolutie?" Am asteptat cateva ore bune (vreo patru) pana sa vina medicul sa ma ia in primire (fireste, acest dr.` era tot la recomandarea medicului meu de familie, tot prieteni!). Pe foaia de observatie mi se trecuse deja medicatia specifica unui chiuretaj (xilina si nu mai stiu ce). Eram disperata, fiindca VROIAM SA MA CONSULTE SI PE MINE CINEVA!!!
Si ca sa-mi puna capac, chiuretajele se faceau cam ca in staul la vacute, adica intr-o camaruta de 3/3 in care intra si iesea cine vroia, se recoltau si analize de sange si te vedeau toti "calare pe capra", schimonosita de durere, fiindca nu aveau nici macar un paravan. In fine, a venitdr. care, intr-un exces de zel, m-a trimis, totusi, sa fac o eco TV inainte sa ma chiureteze. Si acesta a fost singurul lucru bun pe care l-a facut pt. mine (ca altceva n-a mai apucat sa faca). La eco, dr. care era arab, mi-a spus ca fatul traieste, mi-a pus pe monitor sa-i vad inimioara cum bate si, cum eu deja plangeam si ii spuneam ca nu-mi vine sa cred, a dat drumul la sonor si atunci am auzit cel mai frumos cantec: inimioara Dariei batand la portile vietii! Am sarit de pe masa si mai ca nu l-am pupat pe dr. Au urmat 3 zile de spitalizare (cica sa ma tina sub observatie!!!) Observatia colegelor de salon, fiindca in afara de asistentele care treceau de 2 ori pe zi sa ma intepe cu scobutil si papaverina, pe dr. nu l-am mai vazut decat la externare. Credeti cumva ca nu i-am dat nimic? Wrong! Cum m-am internat, i-a dat sotul meu 500 000 asa, ca sa stie ce am. Si pt acesti bani mi-a scris o reteta de Nospa si scobutil. A doua zi, spunandu-i sotului ca nu a venit sa ma vada deloc, s-a dus si i-a mai dat 500 000. Rezultatul? A treia zi, la ezternare, "s-a urnit" pana sus unde era salonul meu si, din usa, fara macar sa intre in camera, mi-a dat fisa de externare si inca o reteta cu faimoasele NoSpa si scobutil (si, intr-adevar, mi-a mai prescris si 3 fiole de Gravibinon si ovule de Utrogestan, cu recomandarea "sa stau in pat si sa nu ma dau jos decat pt a merge la toaleta!". Canda am cerut concediul medical pt cele 3 zile, insa, a spus ca nu are timp sa mi-l dea, sa vin luni! Acu' nu mai trebuia sa stau in pat! Poate daca mai saream cu inca 500 000, il luam atunci!
Am plecat ca Speedy Gonzales, de se vedeau nori de praf in urma mea! Am apelat la prietene care au nascut. Si m-am mai dus la un dr. Acesta m-a intrebat rapid ce am, i-am povestit si m-a programat peste vreo 2 sapt. la o consultatie, ca atunci n-avea timp, fiind de garda, spunandu-mi totdata ca pot sta linistita, "altele, pe vremea lui Ceausescu, sareau de pe dulap si tot nu pierdeau sarcina, si eu ma vait de-o mica sangerare?"
Am plecat de acolo si mai bulversata si dezamagita. Nu mai stiam incotro s-o apuc si ce sa fac. Sangerarile se oprisera cateva zile, dar acum reaparusera. Imi venea sa urlu si sa dau foc la toate spitalele si doctorii! DE 2 sapt si ceva umblam dupa un medic SA MA CONSULTE, MACAR! Ca pana acum nici unul nu daduse nici macar mana cu mine, d-apai sa ma consulte! Doar cele 2 eco erau singurele puncte de sprijin!
Si atunci, un foarte bun prieten, sa-i dea Dumnezeu sanatate, m-a pus in legatura cu pediatra fetitei lui care, la randul ei, m-a trimis la dl. dr. Ioan Parvu, de la Elias. Cand am intrat in cabinet, prima lui intrebare a fost: "De de ai mutra asta?" Si atunci aminceput sa sper din nou ca va fi bine!
Si asa a fost. Sub supravegherea si medicatia date de dr. Parvu, totul a reintrat in normal. S-a oprit sangerarea, am ajuns cu bine la termen si pe 16 mai 2005 am nascut, prin cezariana (date fiind varsta mea, 35 ani, si pozitia pelviana a bebelusului) o fetita superfrumoasa, vioaie, zambareata, cu 3,600 kg, 50 cm si Apgar 9.
Acum are 7 luni, ii is dintisorii de sus (cei de jos i-au iesit la 6 luni fix) si s-a ridicat singurica in picioare (sprijinindu-se de patut) la 6 luni si o saptamana si de atunci mi-e greu s-o mai tin culcata sau asezata. Rade tot timpul, vorbeste pe limba ei si m-a facut cea mai fericita mamica din lume. O iubim toti si ea ne rasplateste mereu, ca e noapte su zi, cu cate un zambet larg si luminos. Cand sta in patutul ei, sta numai in picioare si, mai nou, se leagana si chiuie cand aude muzica. Azi a implinit 7 luni (de fapt ieri, pe 16, ca a trecut deja miezul noptii). La multi ani, iubita mea, ingerasule sfant! Multumesc dr. Parvu si lui Dumnezeu pentru minunea din viata mea. Iar voua, mamicilor, taticilor si tuturor celor care veti avea copii in viitor, va urez Sarbatori fericite, cel putin la fel de fericite ca ale mele, si (multi!!!) frumosi, veseli si sanatosi!

Va pupam,
Ioana Daria si
(cred ca si tati, dar acu' doarme, ca orice om normal!)




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Kasky, sa-ti traiasca printesa! Instinctul tau de mama a fost bun: ai luptat pentru copilul tau cu 3 doctori, daca pun pe lista si medicul de familie. Apropo, mai esti pe lista acelui medic de familie?Ar trebui sa-i treci pe cei 2 doctori ginecologi la subiectul " doctori de care sa te feresti", ca sa stie si alte fete de cine sa se fereasca.DianaD 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairda36 spune:

Kasky am citit povestea ta cu stupoare. Si am mai citit si alte povesti pe acest forum care mi-au ridicat tensiunea. Chiar ii putem numi pe acei indivizi medici? Nici macar animale nu le pot spune pentru ca ar fi o jignire pentru regnul animal.
Sa-ti traiasca fetita si sa-i dea Dumnezeu sanatate si sper ca zambetul ei sa te faca sa uiti durerea sufleteasca si disperarea prin care sunt sigura ca ai trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

Felicitari Kasky pentru curajul tau si sa-ti traiasca papusica mica!

Ma ingrozeste gindul ca jumatate sau mai mult din doctorii din Romania sunt interesati numai de bani si nu stiu sa-si faca meseria iar noi avem de suferit din cauza lor.

Kasky fetita ta a avut mare noroc !

dolcebaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Draga mea, m-a emotionat povestea ta si nu stii ce ma bucur pentru tine ca ai trecut peste toate necazurile si ai adu-o pe lume pe minunea ta Daria.

Vino la noi la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64403" target="_blank">Bebelusii de mai-iunie 2005. Deja esti pe listuta noastra de cind ai intrat sa ne saluti.

Pupici la nasuc de fetita si felicitari pentru "iepurasi"


Gabitza si bebe Andrei-Stefan (25.05.05)
Andrei 0-5luni Spiridusul lu' mami Poze noi cu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alus spune:


Draga mea iti doresc ca fetita ta zambareata si vorbareata sa-ti aduca numai bucuri de la noi ptr. voi . Este exct ca Julia gurita nu i se inchide, numai cand doarme nu o aud.

Esti o mama curajoasa, felicitari!

Cum sau nascut Sylwia si Julia

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64324

Alus+Julia

http://community.webshots.com/user/alus1
http://community.webshots.com/user/julicia101



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kasky spune:

Multumesc mult pentru urarile voastre, iar faptul ca sunteti alaturi de noi ne bucura foarte tare! Culmea este, observ, citind si alte povesti din galeria nasterilor, ca nu numai in Romania se intampla sa ai parte de tratament inadecvat. Nu vreau sa-i spun altfel, desi ar merita. Fiindca doctorita mea de familie (este o tanti!)acum catva timp, cand m-am dus la ea sa ma plang ca ma durea usor sanul stang, mi-a spus sa nu mai port sutiene cu balene metalice, ca de-aia ma doare!!! Ha! Ha! I-auzi! Oricum, cert este ca modul cum m-au tratat pe mine acei "minunati" doctori se numeste, probabil lipsa de interes. Mai bine chiuretaj si apoi incerci din nou. E mai simplu decat sa te chinui sa faci un tratament, nu? Ideea este ca mie nu mi-a spus nici macar unul dintre ei (in afara de Parvu, fireste!) ca exista acum o gramada de teste si analize care se pot face pt a vedea daca bebe este bine si daca se poate duce sarcina la termen. Toti au ales calea cea mai usoara, negandindu-se la suferinta psihica prin care trece o viitoare mamica atunci cand i se spune ca sarcina e compromisa si nici nu au luat in calcul ca nu mai am 20 de ani, iar de la varsta incolo e mai greu chiar si sa ramai insarcinata! Mama mi-a povestit ca a patit acelasi lucru cand era gravida cu mine si lucrul asta mi-a dat poate un pic de curaj sa nu renunt. Dar Dumnezeu exista si am avut noroc. Dariuta mea e un tauras norocos si sper sa fie asa toata viata, ceea ce va doresc si voua si bebelusilor vostri. Ca un pic de noroc face viata mai usoara. Ca un amanunt, cand eram internata sa fac chiuretajul respectiv, langa mine mai era o fata. Ea saraca venise sa faca o eco de rutina, fiind gravida in 3,5 luni si in urma acestei eco s-a dovedit ca-i murise bebelusul, asa ca au chiuretat-o inaintea mea. Nu pot sa va spun ce figura avea si cat de dezamagita era. Imi venea mie sa plang de mila ei. Eu, care venisem pt chiuretaj am plecat fericita cu bebelusul OK, iar ea care venise la control, a plecat plangand. Viata e asa de ciudata uneori!... Oricum, sper sa pot uita si sa pot trece peste acest episod urat, mai ales ca zambetul iubiticii mele este atat de frumos, ca sterge orice suparare! Stiti si voi cum este, doar!

Va pupam dulce!
si Dariuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kasky spune:

Fetelor, va rog, spuneti-mi si mie cum sa-mi fac un album foto, ca nu-i dau de cap! Cred ca sunt cam zapacita de nu reusesc! Pe frumuseii si poznasii vostri copilasi i-am vazut, i-am admirat si vreau sa ma mandresc si eu cu minunea mea!
Multumesc anticipat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Kaski,
Sa va traiasca fetita si sa va aduca numai bucurii!
Dumnezeu te-a iubit si te iubeste mult, pentru ca ti-a dat cele mai bune si mai frumoase ganduri!
Din pacate, foarte multe viitoare mamici trec prin ceea ce ai trecut tu... Traim in Romania, doar...
Important e ca la tine s-a compensat si ca totul e mai mult decat bine.
Sanatate Dariei (si pe fetita mea o cheama la fel) si multi ani fericiti !

Geani si Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Am pielea ca de gaina,intr-atat m-a emotionat povestea ta.Sa-ti dea Dumnezeu sanatate tie si ingerasului tau si sa aveti parte de multa fericire!

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Sa-ti traiasca printesa!

Sugestie: pentru probleme cu sanii, adreseaza-te tot ginecologului, eu mi-am investigat si imi urmaresc pb cu sanii tot la ginecolog. Dr Parvu e un medic f f bun!

Mergi la inceput