Dupa cat timp a doua cezariana?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Intre ai mei pitici e diferenta de 1 an si 4 luni. Am 2 cezariene. Medicul meu mi-a zis ca nu e nici o problema, ca e invechita conceptia cu 2 ani si ca daca eu ma simt in stare sa mai duc o sarcina atunci e super ok. Asa ca am dus-o si pe a doua si inca ffff usor!
Succes!

Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

Pozicile noastre: album 1 si album 2
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ile spune:

Buna,fetelor! Am mare nevoie de un sfat,in ceea ce priveste subiectul.Dr meu nu raspunde momentan la tel,si problema mea e ca azi am aflat ca sunt din nou insarcinata.Am nascut acum 7 luni,o fetita,prin cezariana si sunt disperata,ca e prea devreme pt o noua sarcina.Intrebarea mea e ,daca nu este mult prea devreme pt o noua sarcina si eventual o a doua cezariana<Nu a recut nici macar 1 an,doar 7 luni!!Multumesc si astept un raspuns de la voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Felicitari!! Am o prietena care a ramas cu bb 2 tot asa, ca tine...La 7 luni dupa cezariana. A fost ok sarcina, nici o problema, bb s-a nascut la termen...cu 3,800 kg. DR meu zice ca trebuie sa treaca 6 luni dupa cezariana, in care sa nu fi facut nici un chiurtaj...si poti tine o sarcina! Cu supraveghere mai atenta...dar poti!!! Vorbeste neaparat cu dr. tau! Daca zice ca e devreme...mai cere si alte pareri!! NU renunta la sarcina...daca mai vrei un bb!! Cu supraveghere mai atenta, poti duce sarcina fara probleme. Depinde de organismul tau....de cum s-a cicatrizat prima operatie...Dar...in principiu, se poate!!!

quote:
Originally posted by Ile

Buna,fetelor! Am mare nevoie de un sfat,in ceea ce priveste subiectul.Dr meu nu raspunde momentan la tel,si problema mea e ca azi am aflat ca sunt din nou insarcinata.Am nascut acum 7 luni,o fetita,prin cezariana si sunt disperata,ca e prea devreme pt o noua sarcina.Intrebarea mea e ,daca nu este mult prea devreme pt o noua sarcina si eventual o a doua cezariana<Nu a recut nici macar 1 an,doar 7 luni!!Multumesc si astept un raspuns de la voi!



_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beky_h spune:

eu am ramas insarcinata la 8 luni dupa ce am nascut o fetita prin cezariana.doctorul a spus ca nu e nici o problema.acum sunt in luna a cincea si totul a fost ok. pana acum.
depinde foarte mult de organism si de varsta.
un organism mai tanar(20-27) poate sa se refaca mai repede ca unul mai in varsta(unul de 30 de exemplu)



























Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Daca ai avut cezariana de urgenta si esti taiata vertical, s-ar putea sa existe niste probleme. Daca nu, si ai o cicatrice mica orisontala, atunci e posibil sa fie absolut ok.
Mie mi-a spus dr. 6 luni de asteptara si gata! Intreaba si alt dr mai de "moda noua" daca asta iti spune ca nu, fa eventual un eco sa vezi in cestare e uterul tau dar oricum...felicitari!


Ioana 18 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Depinde mult de varsta mamei!
Pe mine ma intereseaza cum ramane cicatricea dupa a doua cezariana? (dpdv estetic). Se vede la fel ca prima oara sau putin ingrosata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Am si eu o intrebare. Eu am nascut acum un an o fetita tot prin cezariana...imi doresc un al doilea copil si tare as vrea sa nasc normal (si prima data am vrut dar nu s-a putut....mi s-a rupt apa si nu am avut travaliu deloc...asa ca s-a intervenit cu cezariana....nu stiu daca as putea-o numi chiar urgenta...poate daca se mai astepta un pic venea si travaliul, nu trecuse decat vreo 5 ore...ma rog). Am vazut ca multora ditre voi chiar v-a recomandat medicul o a doua nastere normala, dar eu as vrea sa stiu, este printre voi cineva care chiar a nascut normal dupa o cezariana, nu numai recomandari...as avea siguranta macar ca se poate, cu toate ca sunt constienta ca depinde de organismul fiecareia.

Ana si Bianca-iubita
pozele iubitei (inclusiv petrecere 1 an)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by mira_m

Depinde mult de varsta mamei!
Pe mine ma intereseaza cum ramane cicatricea dupa a doua cezariana? (dpdv estetic). Se vede la fel ca prima oara sau putin ingrosata?



Eu nu am inca a doua cezariana dar din cate stiu pe prima cicatrice o scot aia de tot in timpul operatiei si ramai doar cu una. Asa ca nu vad de ce ar fi mai ingrosata. Daca e subtire sau groasa...depinde de materialul clientului!

Ioana 19 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Eu am 2 cezariene. Nu cred sa fie cicatricea actuala mai groasa decat prima...Insa burta...de fapt, grasimea de pe burta...cu siguranta ca da! Dupa 2 sarcini ff apropiate in timp...e cat se poate de normal!
Altceva mi s-a intamplat mie dupa a doua cezariana: mi s-au sectionat nervii si nu mai am deloc senzatii in partea stanga...pe o suprafata destul de mare. Ce ciudat...sa nu mai am senzatii...Cred ca as putea face pe viu o operatie in zona aia...n-as simti nimic!

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Sensibilitatea va reveni in timp. Asa am patit si eu in zona de deasupra taieturii. Acum e ok!

Mergi la inceput