Cum sau nascut Sylwia si Julia

Cum sau nascut Sylwia si Julia | Autor: alus

Link direct la acest mesaj


SYLWIA- acum 2 ani si 5 luni am hotarat cu sotul ca dupa 5 ani de casnicie ar fi timpul sa avem un bebe. Asa si am facut in octombrie ne-am luat de treaba. Timp de 3 zile. Mai mult sotul nu a putut a spus ca este obosit, daca nu vom reusi acum vom incerca luna viitoare. Imi era greu sa astept o saptamana doua sa fac testul. Dar ce sa fac trebuia. Zilele treceau incet ca niciodata. Dupa o saptamana si jumatate am facut testul, era duminica dimineata, Sotul inca dormea era ora 7.00. Am facut destul, au iesit doua lini, numi venea sa cred, eram insarcinata. Imi venea sa tip de fericire, dar am hotarat sa ma aptin. Am lesat testul in baie in chiuveta, nu avea cum sotul sa nu observe. Zis si facut. Dupa 3 ore sotul a observat testul. Ma intrebat ce inseamna, eu l-am intrebat: "Ce crezi ca inseamna?" A venit in camera si ma intrebat : " Vrei sa spui ca in burta ta va creste un bebe?" " Da " am raspuns. A inceput sa ma pupe dezori. Acum trebuia sa asteptam 9 luni si sa vedem cum imi creste burtica :-)).

Asa a inceput nasterea
Pe 10 iulie la ora 2 dimineata cand mam dus la toaleta nu am observat nimic dar intorcanduma de la ea pe drum am observat ca au inceput sa-mi curga apele. Lam trezit pe sot. " Waldek cred ca a inceput!" i-0am spus. Sarmanul a sarit din pat ca ars :-), nus tia ce sa faca. Ce bine era ca m-am impachetat cu cateva zile mai devreme. A sunat la salvare. Au venit dupa 15. min. Dar nu mau luat deoarece nu am avut dureri. Am chemat taxi si am plecat spre spital. In spiatalul in care trebuia sa nasc era in timpul renovari deci mau trimis la alt, taximetristul a gresit si ma dus in alt loc, poate si mai bine, spitalul este cu renume. In fine ajungand acolo pana sa ma duca sus mau controlat, am avut si noroc ca era ultimul loc liber in spital. Miam luat de la sot larevedere si am plecat la sala de nastere. Imi era frica si nu ma puteam astepta sa tin in brate pe fetita mea. stiam ce va fi. avea deja si nume ales de sot SYLWIA.

Nasterea
La ora 12.00 dupaamiaza dupa cateva ore de asteptare a inceput nasterea, durerea la inceput era vaga dar cu timpul se facea din ce in ce mai mare. Credeam ca cineva ma rupe acolo jos. Di 10 in zece min. ma controlau cat de mult sa deschis. La ora 14.00 durerile erau insuportabile. Imi venea sa urlu, dar nu am facuto, vream sa matin tare, doar scrameam ca un catelus. Ma opuneau sa cobor din pat si sa umblu langa el, asa si faceam, simteam ca fetita mea este aproape si in curand voi fi cu ea. Plus ca ma apucasera nervi, mama ma suna din jumatate in jumatate de ora. La un moment dat am tipat la ea : " Nu ma mai suna atat, cand voi naste te voi anunta!" si am inchis telefonul, l-am stins de tot. La un moment dat am simtit o durere imposibila, dar dupa ea nu am mai simtit un timp nimic. Am inceput sa rad cu unena din sorele medicale ca Sylwia nu este inca hotarata. Dar cam dupa 10 min mq qpucat di nou, iar dupa 5 min o tineam deja in barte, am inceput sa plang de fericire, nu vream sa leo dau sa se ocupe de ea,era a mea. Sa nascut la 35 saptamani, a masurat 52cm si 2300g. Era asa de micuta. Dupa ce miau luato am sunat la toti sa anunt ca este deja cu noi!!!

JULIA-a fost o surpriza ptr. noi dupa ce am trait marea tragedie. Dupa ce la 3 luni Sylwia nea parasit si sa facut un adevarat ingeras. Am fost asa de daramata ca din nou am inceput sa fumez, imi alina putin durerea. La un moment dat am inceput sa simt ca mi se face rau, mi se invarte in cap. I-am spus sotului ca, cred ca sunt din nou insarcinata. El a spus ca este imposibil, doar alaptam si cica atunci nu poti ramane. Am aflat ca asta nu este adevarat cel putin la mine. Nu ma crezut, am spus ca am sa cumpar test. A spus ca degeaba, dar si asa am cumparat. Mi l-am facut tot duminica, si de data sata au iesit 2 lini. Sotul meu a fost la targ, iam trimis sms: " Cumpara sampanie iubire!" Credetima prima oara a venit acas asa de repede, ca m-am mirat, bineinteles cu sampanie. Aceats sarcina a fost mai grea, am avut mult zahat in sange deci nu puteam sa mananc ce as fi vrut trebuia sa tin regim.

Nasterea
Pe 22 iunie dupaamiaza, nu mai tin minte ora, am observat ca au inceput sami curga apele. L-am sunat pe sot si i-am spus sa vina acasa imediat. Asa si a facut, a luat taxiul. De data asta nu am fost impachetata deci trebuia sa fac acum. Trebuia sa astept pe sot. Cand am fost la spital miau spus ca inca nu miau curs apele, ae am spus ca am simtit, miau spus ca este imposibil, dar mau lasat la spital. Mau dus intro camera unde femeile asteptau nastera. Mau lasat acolo si din cand in cand veneau sa vada ce se intampla. Asa am stat si am asteptat pana marti seara. Credeam ca ma vor tine asa inca cateva zile, dar au hatarit sa imi puna sa curga in mine o porcarie care sa grabeasca nasterea. asta a fost marti la ora 11.00, asa mau tinut pana am nascut. La ora 7.00 dimineata a inceput nasterea, dureri mici nici macar nu le simteam. Asa mau tinut pana la ora 13.25, cand au curs toate apele mau dus in camera nasterilor, au inceput nasterea cu adevarat. Dureri de insuportat, am inceput sa tip asa de data asta ca au venit sa vada ce se intampla.sotul a sunat si a spus ca vine la spital, eu l-am trimis acasa. Asta a fost pe la 13.35, in camera a fost ceas. Dupa 10 min am avut pe fetita mea in brate. Ingerasul nostru sa nascut de ziua tatalui. Ia facut o mare surpriza. De data asta inafara de noi nimeni nu stia. cand am sunat la mama nui venea sa creada. Mia spus ca a ramas cu gura cascata nu stia ce sa spuna. Mia spus ca va suna mai tarziu, dupa ce sa racorit ma sunat sa ma felicite, sa ne felicite. Julia mia fost luata ptr. analize, daca nu are mare zaharul si altele. Am Uitat sa va spun ca inca era in burtica mea cand inimioara nui batea cum trebuie, din fericire dupa nastere totul a fost ok. Julia
sa nascut la ora 13.45, a masurat 53cm si a cantarit 3500g.

Asta a fost povestea nasteri ingerasilor mei.

Alus+Julia

http://community.webshots.com/user/alus1
http://community.webshots.com/user/julicia101



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Felicitari pentru o mamica puternica si curajoasa!
Sa fiti sanatosi!

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Alus, sa-ti traiasca mica minune! Si sa-ti dea Dumnezeu o a treia minune sanatoasa! :)
Nu uita ca Sylwia are grija de voi, de acolo de sus unde-i un ingeras!
Pupici!

Irinusha & Cris (03.05.04)

site-ul lui Cristian
www.cristian.in-guide.de" target="_blank">albumul lui Crisulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cius22 spune:

Alus! sa te bucuri de Julia 100 de ani de aici inainte! si in tot acest timp, Sylwia sa va vegheze din ceruri !Si poate...se va mai inmulti familia la anul!...Va pup dulce!

Nu fac nimic,da'mi ia toata ziua!

poze
Simona,mami de Victor scump si printesa Roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Sa va traiasca si sa va bucurati de ea.

Nicoleta si Bia Ciocarlia
Delta + Mare Toamna 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Alus, ce frumoas ai povestit! Astept cu nerabdare povestea nasterii lui bb3! Spor la treaba!

Bertha si Darius - frumusete rara (DN 08-06-2004)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Alus, emotionanta povestea ta! Pupici Julieie cea frumoasa, sa va bucurati de ea!

Diana , Vladut (16.05.2004) & samburelul (17+)
pozulici Vladut: bebelus si copilas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Sa va traiasca Julia si sa nu uitati ca cineva acolo sus va vegheaza si se roaga pentru voi 3!
Multa sanatate si putere in continuare!

Geani si Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Alus numai bine Juliei si poate la anul vine si fratiorul. Pupici dulci.

http://photos.yahoo.com/irinoiu

Irina, Daniel (28 Mai 2004) si samburelul de 20+ saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Sa va traiasca puita Julia,pe care a ajutat-o ingerasul sa nu aiba probleme cu inimoara.Sa creasca mare si sanatoasa!


decu fundita

Iaca poze POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

mi-a facut placere sa citesc povestea voastra!
Felicitari sa va traiasca minunea si sa va faca fericitzi!

Sarbatori Fericite


anca &alex


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60236" target="_blank">Asa s-a nascut o mare iubire ...
www.snugglepie.com/cb/52888" target="_blank">Varsta lui Alex

Mergi la inceput