LEMNETEsau La pomul laudat sa nu te duci cu sacul

LEMNETEsau La pomul laudat sa nu te duci cu sacul | Autor: anda005

Link direct la acest mesaj

Buna ziua viitoarelor mamici !
Recent am trecut printr-o experienta urata pe care consider ca am datoria morala sa v-o impartasesc. Este o poveste cam lunga , dar pentru cine este interesata , merita sa aiba rabdare sa citeasca pana la sfarsit .
Sunt aproape doi ani de cand sunt pacienta lui Lemnete (nu pot sa-i mai zic nici domn , nici doctor). M-am dus cu foarte multa incredere la dansul , dar dupa un timp am inceput sa am unele indoieli . Incercam sa raman insarcinata de mai mult de un an si dumnealui nu binevoia sa ia nici un fel de masuri. Nu mi-a facut nici o investigatie, nici o analiza, mi-a dat tratament cu Ova-Mit o luna , in rest doar consultii si ecografii. Imi spunea ca din punct de vedere ginecologic nu am nici un fel de probleme, dar sunt mult prea obsedata sa raman insarcinata si din cauza asta nu raman, dupa care SE GRABEA SA MA EXPEDIEZE acasa. Era un motiv care statea in picioare si m-am gandit ca poate stie ce spune , ca doar avea atata experienta .
Cand incepusem sa-mi pierd speranta , ziua fericita a sosit . Dupa un an si patru luni de esec au aparut cele doua liniute si mi-am zis : "
A avut dreptate , inseamna ca stie ce spune , isi cunoaste meseria"

30.sep.2005 - UM

04.nov.2005 - 5 saptamani
La primul control ginecologic mi-a facut eco vaginala , dar nu a reusit sa vada sarcina , ci doar o schita de sac embrionar [/i]. Mi-a zis ca foarte probabil ovulatia a avut loc mai tarziu , sarcina ar putea fi mai mica , adica vreo 4 sapt si am fost chemata peste 10 zile la o reevaluare ecografica .
Eram foarte ingrijorata pentru ca sangeram si ma gandeam ca in 10 zile pot sa pierd sarcina , pentru ca dansul a refuzat sa-mi dea vreun tratament pana cand sarcina nu era confirmata ecografic , desi aveam 4 teste pozitive (prima bila neagra , dupa parerea mea)

14.nov.2005 - 6 saptamani si jumatate
Eco vaginala : esti insarcinata ! Repede tratament cu Utrogestan si No Spa . Ne vedem peste 20 zile [/i]
Am intrebat : Analize nu trebuie sa fac ? (stiam ca asta e primul lucru pe care il face o femeie cand afla ca este insarcinata)
Replica lui : "Tu sa nu ai discutii pe teme medicale cu mine . Tu ti-ai facut treaba , acum lasa-ma sa mi-o fac si eu. Iti dau analizele peste 3 saptamani , DACA VREA MUSCHIUL MEU" DOBITOCUL !!!!!
Nu exagerez cu nimic , au fost exact cuvintele lui . Am pus-o pe seama faptului ca este glumet si vrea sa ma faca sa rad . Si m-am gandit ca mai am timp .
Dupa doua zile de tratament cu Utrogestan sangerarile s-au oprit si eu m-am linistit . Gata , pericolul trecuse , nu eram nici prima , nici ultima care sangera la inceputul sarcinii .

05.dec.2005 - 9 saptamani si jumatate
M-am dus foarte fericita la consultatie . Nu mai aveam probleme . Inainte sa-mi faca eco vaginala , mi-a zis ca am sangerat din cauza ca aveam o CERVICITA NETRATATA [/i]. M-am blocat . Nu stiu ce m-a oprit sa-i spun ca eu am venit cu regularitate la dansul inainte de a ramane insarcinata , ultima vizita fiind in iulie . DE CE AM RAMAS CU CERVICITA NETRATATA ?????????
Ce mai conteaza ? Pericolul a trecut , acum sunt bine .
La eco surpriza : Ai CHEAG DE SANGE egal ca marime cu sarcina .
Zic eu : " Dar embrionul unde este ? Pentru ca nu se vede , iar sarcina este suficient de mare "Lemnete : "Asta nu ma ingrijoreaza . Este mascat de cheagul de sange . In interpretarea MARELUI doctor aveam sanse de maxim 40% sa pastrez sarcina . A zis ca ETICA MEDICALA ii impune sa-mi prezinte realitatea Sfatul doctorului : sa renunt acum , pentru ca as putea pierde sarcina chiar si la 4 luni si jumatate si lucru care m-ar traumatiza foarte rau
Eram disperata , dar am luat pe loc decizia : pastrez sarcina . Totusi 40% nu este o sansa chiar foarte mica , mi-am zis eu . Nu puteam sa iau o viata , cand stiam ca are 40% sanse de a trai , oricat de traumatizant ar fi fost pentru mine ca acest lucru sa se intample mai tarziu .
M-a imbratisat parinteste la plecare . De fiecare data ma saruta pe frunte sau ma imbratisa . NEMERNICUL !!!!!!!!!

09.dec.2005 - 10 saptamani
Am inceput sa sangerez . Lemnete mi-a zis sa nu mai iau decat No Spa , pentru ca Utrogestanul mai rau imi face . Nu sangeram abundent . M-am gandit ca poate s-a spart cheagul de sange si se elimina . Nu eliminam cheaguri , iar sangele era maroniu . Aveam si dureri de burta , dar slabe . Lemnete mi-a zis sa merg la el de urgenta doar daca sangerez abundent , in rest nu are ce sa-mi faca . Am hotarat sa mai astept , sa vad ce se intampla in continuare .

Samabata 10.dec.2005 , ora 14.00 (aproximativ)
Am eliminat un tesut (sau nu stiu cum sa-i zic) cat palma de mare . Am pus mana pe telefon si l-am sunat . Mi-a raspuns cu o voce rece si indiferenta . Mi-a zis IN SILA ca-l gasesc la spital . Incercam sa-i gasesc scuze : nu m-a recunoscut sau l-am deranjat . Cine stie ? poate era la masa , in familie ? poate avea musafiri ? Dar si eu ce sa fac ? Nu puteam sa stau asa .
La spital m-a intampinat cu o fata acra , parca mancase un butoi de muraturi . Nici macar milionul strecurat in buzunar nu l-a mai imbunat .
Mi-a facut o eco obisnuita (la MISTO cred , ca el stia despre ce e vorba) : AVORT IN CURS . Trebuie sa faci chiuretaj , daca esti de acord , ti-l fac acum . Pe mine nici nu m-a lasat sa ma uit pe monitor , dar in fuga am vazut ca sarcina e la locul ei.
Nu sunt de acord , zic eu . Mai astept sa vad ce se intampla .
Lemnete : "Cum vrei . Din punct de vedere medical nu mai ai nici o sansa sa pastezi sarcina . Pe mine ma gasesti la spital pana maine la pranz , daca te razgandesti" ERA DE GARDA IDIOTUL . Atunci cu ce l-am deranjat ? L-am trezit din somnul de frumusete ? Sau se zbenguia cu vreo asistenta ?
Si m-a lasat sa plec acasa . Nici macar acum "ETICA MEDICALA" nu l-a determinat sa-mi spuna adevarul .
M-am gandit ca trebuie sa mai aflu si alta parere . Dar de unde samabata la ora 15.00 ? La Urgenta , in Floreasca plecase medicul ginecolog . M-am dus la Elias . Acolo am avut NOROCUL (in adevaratul sens al cuvantului) sa fie de garda domnul doctor Tutunaru . Imi pare rau ca trebuie sa-i apara numele aici , dar acest OM are doua maini si o inima de aur . Nu mai intru in amanunte pentru ca nu mai are rost . Verdictul : SARCINA FARA EMBRION ( ou clar , mai popular spus). Chiuretajul a decurs ireprosabil . La ora 24.00 plecam din spital. Am incercat sa-i strecor un plic in buzunar , cu adevarat recunoscatoare ca m-a ajutat . A sarit ca ars , strigand ca el nu e frizer .

Va las pe voi sa trageti concluziile . INCOMPETENTA ? LIPSA DE OMENIE ? Care este de fapt ETICA MEDICALA ? Sa-mi dea 40% sperante , cand nici macar nu exista embrion ? Ce sa astept ? Sa vina Revelionul si sa nu se mai uite nimeni la mine ? Sa-mi fac sperante ? Sau poate ca tragea de timp , ca poate mai plateam vreo doua consultatii macar , sa-i mai intre si dansului ceva maruntis in buzunar , pentru ca o fi avut nevoie de bani de sarbatori ? Nici macar in al doisprezecelea ceas nu mi-a spus adevarul , m-a lasat sa plec acasa . Isi luase milionul , fara sa faca nimic , altceva ca mai conta ?

FUGITI DE LEMNETE !!!!!!!!!

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;32/st/20060714/dt/8/k/fba8/preg.png

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adar spune:

Anda...e cumplit...e tragic...e...
Incerc sa ma pun in locul tau pentru doua secunde, dar nu pot. Am plans cand am citit. Si la noi a durat mult pana s-a intamplat minunea, dar am avut norocul sa dau de oameni competenti, care chiar isi merita titlul de doctor. Sa stii ca si eu am luptat mult ca sa-l am acum in burtica pe bebe, am avut multe probleme, sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani...trist.
Ce iti doresc? Sa treci peste durere, sa tii capul sus, sa ierti(e postul Craciunului) - eu am considerat tot timpul ca Dumnezeu are grija de fiecare...
Fii tare si ai incredere in tine. Vei reusi. Caci Dumnezeu iubeste copii.

Te imbratisez cu drag si iti doresc sa ai parte de cel mai mununat copil din lume, cat mai curand. Totul e sa nu disperi.



adar si bebel
minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

anda005, este groaznic prin ce ai trecut, nici nu gasesc cuvinte...nu-i inteleg pe unii doctori: de ce s-au mai facut DOCTORI?
sa ai puterea sa treci mai departe,sa nu disperi, fiecare isi primeste pedeapsa in cele din urma...are Doamne-Doamne grija;
te pup!

anasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Anda e intr- adevat trist ceea ce ai patit.
Imi pare rau pentru tine.
Da, lasa ca o sa vina si bebe

Toanca si Matei Alexandru 35+

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda005 spune:

Adar , esti o scumpa si iti multumesc din suflet pentru incurajari .
Eu nu vreau sa se intristeze nimeni din cauza mea , dar vreau sa deschid ochii fetelor , astfel incat nimeni sa nu mai treaca prin ce trec eu .
Imi este intr-adevar foarte greu , dar sunt gata sa o iau de la inceput . Eu , prin natura mea , sunt foarte optimista si , desi n-ar trebui sa mai am incredere in doctori , acum ca l-am gasit pe domnul dr.Tutunaru simt ca o sa am noroc .
Acum o sa te fac sa plangi si mai mult . Spui ca Dumnezeu iubeste copiii ? Este foarte adevarat , numai ca uneori ii iubeste prea mult . Mie Dumnezeu mi-a mai luat un copilas de langa mine , la doar doua zile de cand se nascuse .
Si totusi eu am mare incredere ca Dumnezeu imi va darui intr-o zi un bebe .
Te pup si iti doresc numai bine .

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;32/st/20060714/dt/8/k/fba8/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

Doamne,anda005 prin ce-ai trecut!Dumnezeu iti va trimite un ingeras,ai sa vezi, sa nu te lasi batuta!
Te pup!

anasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

draga mea,

Ai tot dreptul sa fii suparata! Si eu am avut sangerari in sarcina si stiu ce cumplit este sa fii singura care lupta iar doctorul sa fie interesat cum ii mai iese lui o spaga...

Acum trebuie sa te linistesti si sa te bucuri ca il ai alaturi pe Tutunaru.Asta iti garanteaza ca la urmatoarea sarcina totul va fi OK.

Cat despre Lemnete, daca am fi probabil intr-o altfel de tara, s-ar putea face ceva.. Aici, noroc ca exista forumuri pe care sa afli de cine merita sa te feresti.

Nu de alta, dar si eu am avut 'cheag de sange' adica hematom mai mare decat sarcina, dar un embrion se vede f bine daca e sau nu acolo...deci in cazul tau clar ai fost tratata neprofesional. Un dobitoc, ti-a mai luat si bani, ma mir ca nu i-a fost jena!

Te pup, da-i bataie de un bb si poate ne vedem la Elias la Tutunaru!
Magg 16 s fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Anda, sunt alaturi de tine. Am plans si pentru copilasul de acum si pentru cel pe care l-ai avut pentru 2 zile. Ai incredere in T; eu l-am ales dupa ce am stat pe internet 3 saptamani, nemultumita de doctorul la care mergeam. Am avut si eu sangerari in saptamana a 7-a. la T am ajuns in saptamana a 12-a, m-a pus la eco si a dat verdictul: baiat. Cat despre faptul ca nu primeste bani, e recunoscut pentru comportamentul lui si din cauza asta nu stiu cum am sa-i pot multumi pentru tot ce a facut si va face pentru mine. Nici macar nu am incercat sa-i dau, pentru ca m-a prevenit o alta pacienta ca se va supara daca fac asta.Sa te refaci repede si sa te vad cat mai repede la mamici de 2006!DianaD 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

anda, am ramas fara cuvinte...incredibil ce oameni pot sa existe...oricum, oricat de greu ti-ar fi, nu iti pierde speranta si o sa vina si bebelul


Noe26+

Poze wedding & honey-moon:
http://pg.photos.yahoo.com/ph/diana_roua/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

ANDA imi pare asa de rau de ce am citit!sa iti pastrezi optimismul si sa speri in continuare!sa ai incredere ca d-zeu te va ajuta sa treci peste asta si ca te va ajuta in continuare!BAFTA mluta si sa fii sanatoasa!si mos craciun sa vina cu un bebel!mai devreme sau mai tarziu!pupici!

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Anda imi pare rau sa aud prin ce ai trecut...sper sa treci peste si la anul sa-ti dea Doamnul bb mult dorit....cit priveste Tutunaru eu sunt pacienta lui inca inainte de a ramine gravida si eram sigura ca s-a purtat ca un doctor adevarat cu tine!

Cafeluta graviduta
Biencuta draguta34 + 4 zile

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Mergi la inceput