calculatorul "cand vine barza"

calculatorul "cand vine barza" | Autor: vioviju

Link direct la acest mesaj

Nu stiu cum sa explic exact ca sa ma fac inteleasa. Dar am impresia ca ccc calculatorul de pe prima pagina, cel care te trimite la saptamana din odiseea sarcinii care iti corespunde calculeaza gresit.
Deci, dupa cum toate cele care suntem sau am fost gravide stim, exista doua modalitati de calcul al saptamanilor. Una ar fi luand in considerare saptamanile de sarcina, adica incepand cu prima zi a ultimei menstruatii si atunci sunt 40 de sapt. de sarcina.
Alta modalitate ar fi considerand varsta embrionara, a copilului propriu-zis, incepand cu ziua ovulatiei care la modul ideal are loc in a 14-a zi a ciclului menstrual. In aceasta varianta sarcina ar dura doar 38 de saptamani.

Acum, dupa introducerea asta lunga ce are menirea de a explica mai bine ce vreau sa spun, revin la calculatorul nostru.
Odiseea sarcinii de pe DC este in 40 de sapt, deci considera varsta sarcinii si nu pe cea a copilului, incepand cu prima zi a ultimului ciclu. Totusi, daca introduci datele tale in calculatorul "cand vine barza", iti calculeaza varsta embrionara si te trimite la numarul de sapt. de sarcina minus doua.

Sau si mai concret: sa zicem ca prima zi a ultimei menstruatii a fost 8 noiembrie 2005, tu esti in 5 sapt. de sarcina, verificat cu calendarul in fata. Totusi pe site apare ca ai fi in 3 sapt. de sarcina.
De ce? Daca se calculeaza varsta embrionara, atunci de ce nu sunt considerate doar 38 de sapt. cum ar fi normal???
Sper ca m-am facut inteleasa.
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Eu de mult vroiam sa-i multumesc DC fiindca asa mi-am calculat data fertila (data conceptiei, a ovulatiei) si din "prima" am ramas insarcinata si acum am o minune de fetita.. iar data nasterii am calculat-o tot aici si Uca mea s-a nascut dupa 2 zilisoare...
Referitor la ce spui tu, este adevarat... "Cand vine barza" iti calculeaza varsta fatului dar la "odiseea sarcinii" tb sa te uiti la nr de saptamani calculat al fatului plus doua... Deci varsta sarcinii este cea de la "odiseea sarcinii', iar varsta embbrionara - la calculator. Sapt 1 si 2 din "odisee' nu sunt "cu bebe"

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogo site (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64304&whichpage=2" target="_blank">nunta
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput