cezariana

cezariana | Autor: iulianegrea

Link direct la acest mesaj

Sunt o viitoare mamica din Cj. Cam peste 2 luni o sa se intample minunea. Ma gandesc tot mai mult sa nasc prin cezariana, oare voi ce spune-ti? Mie tare frica!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Iulia,

eu nu stiu cum e sa nasti natural, a trebuit sa nasc prin cezariana.
Nu-s doua trupuri la fel... dar eu personal nu recomand nimanui cezariana. Recuperarea este foarte dureroasa. Daca nu ai incotro asta e... dar daca au de ales, gandeste de doua ori.

Anda, mama Irinei
fotografiile Irinei
Aliante pisicesti
VA MAI AMINTITI DE LOVE STORY?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denise spune:

Iulia,

In primul rand, sa ai nastere usoara si un pui sanatos si frumos. Eu am nascut prin cezariana, in urma cu sapte luni. A fost optiunea mea si am ales din m multe motive: varsta oarecum inaintata, bb maricel (3,750) si, mai ales, FRICA de nastere naturala. Rusinos, dar adevarat. Eu am suportat destul de bine operatia si m-am recuperat relativ repede, in cca o saptamana nu mai aveam nimic. Cand m-am trezit ma durea destul de rau, dar ma incurajam la gandul ca am scapat. Dupa vreo 8 ore am putut sa ma ridic din pat si a doua zi coboram cele doua etaje ale spitalului si ma plimbam in curte...Intr-un cuvant, nu mi s-a parut ceva de netrecut si, crede-ma, nu exista persoana mai fricoasa decat mine! Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moni_74 spune:

Draga Iulia si eu am ales sa nasc prin cezariana. Motivul principal a fost ca bb nu mai voia sa vina, eram in 42 de saptamani, era si mare ( 4 kg) , dar si FRICA.
Si ma felicit ca am ales varianta asta pentru ca le-am auzit pe fetele care nasteau natural tipand, si mi se facea parul maciuca.
M-am recuperat ok.
In opinia mea, este o alegere buna. Intr-adevar ce e natural e cel mai bine, dar...pentru fricoase si pentru cele cu probleme exista cezariana.
Citeste mai multe opinii ca sa alegi cea mai buna varianta.
Nastere usoara,
Monica si Eric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Vezi ca s-au scris zeci de pagini pe forum despre cezariana si alte zeci despre nasterea naturala. Da o cautare si o sa gasesti ce te intereseaza...
Eu am doua cezariene. Cezariana e o operatie, cu tot ce implica ea. Si nu e deloc simpla. La a doua am avut complicatii. A trecut. Trece repede si uiti...indiferent cum ai naste.
Alegerea este a ta, faci cum crezi ca e mai bine. Insa fa alegerea in cunostinta de cauza. Citeste, intreaba, documenteaza-te, in timpul care ti-a ramas, despre ce implica una si ce implica cealalta.
Eu una nu recomand cezariana. Daca ti-e frica de nasterea naturala, epidurala e cea mai buna solutie!

Nastere usoara iti doresc si un bb sanatos si mancacios!!

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Iulia, bine ai venit pe DC.
In primul rand vreau sa te invit pe subiectul unde numai fetele de la CJ stau la discutii; uite aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64132.
Iar cu cezariana: eu am avut 2 nasteri prin cezariana (prina de urgenta, nu la cerere); daca ar fi sa o iau de la capat as alege sa nasc la fel.
Hai pe la CJ si mai pove.
Cu ce medic nasti?


Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

Pozicile noastre: album 1 si album 2
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianegrea spune:

Va multumesc pentru incurajare, (eu sunt mai noua pe site si ma descurc mai greu)inseamna tare mult pentru mine ca mi-ati raspuns, credeam ca nu o sa ma "integrez". O sa ma mai gandescin legatura cu cezariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutza78 spune:

Cel mai bine pentru copil este sa nasti natural.si tu te refaci mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikiriki spune:

Daca n-ai motive serioase medicale care indica cezariana eu iti recomand sa nasti normal!! E mai bine pentru amandoi!!

Eu din pacate trebuie sa nasc prin cezariana pentru ca am avut hep C si ...asta este va fi cezariana desi eu as fi vrut enorm sa nasc natural dar nu vreau nici sa risc sanatatea bebelusului meu!!!Asa spun doctorii ca e mai bine si asa o sa fac!!

Recuperarea e mult mai usoara la natural!!
Curaj!!!

Kikiriki 29 fix cu Luanna

Kikiriki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Ai putea sa nasti natural, cu epidurala, sunt atatea fete care au nascut asa si a fost bine, fara atata durere daca de asta ti-e frica.


Researchers have discovered that chocolate produces some of the same reactions in the brain as marijuana. The researchers also discovered other similarities between the two but can't remember what they are

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Bun venit Iulia.
Cum spuneau si fetele, fiecare organism e unic, reactioneaza si se reface in felul lui.
Cred ca ar fi bine daca ai discuta cu medicul tau despre asta, pentru ca el iti urmareste sarcina si stie mai multe decat te-am putea sfatui noi.(la ce medic o sa nasti?)
Poti sa nasti usor si pe cale naturala, la fel cum poti avea si o cezariana super usoara, dar din nou, depinde de fiecare organism in parte.
Eu de ex. am fost nevoita sa nasc cu cezariana, iar cu mine in salon era o mamica cu nastere normala, care a avut mai multe complicatii decat mine. Deci depinde de la caz la caz...
Oricum iti doresc nastere usoara si bebe sanatos.


Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si Sara
"Daca astepti momentul potrivit, te intrec altii care nu-l asteapta"

Mergi la inceput