cezariana

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by adinutza78

Cel mai bine pentru copil este sa nasti natural.si tu te refaci mai repede.



Eu nu sunt de acord cu asta. Nasterea naturala e mult mai traumatizanta pentru copil si se poate ajunge la forceps, etc, doamne fereste!
Cat despre refacere...eu am nascut prin cezariana si dupa doua zile eram acasa si faceam dus fara nici un pansament pe cand o prietena de-a mea care a nascut natural, o luna nu a putut sta jos. Depinde de multi factori.Eu am facut cezariana pentru ca asa a trebuit (medical) dar oricum mi se pare un mijloc mai sigur si mai netraumatizant si pentru mama si pentru copil.
Respect insa opinia fiecaruia, asta de mai sus este doar parerea mea!
Sarcina usoara in continuare si bebe perfect!


Ioana 18 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Sa stii ca pentru copil e foarte traumatizant, e un adevarat SOC sa fie scos din burtica prin cezariana!! Nu e pregatit pentru asta, prea brusc se petrece totul!! La nasterea naturala, bb are timp sa se pregateasca mai bine pentru iesitul in lume...Multi copii nascuti prin cezariana au probleme respiratorii in primele zile dupa nastere. Matei al meu a suferit o detresa respiratorie si a stat 3 zile in incubator. DR neonatolog mi-a zis ca asa mai patesc bb nascuti prin cezariana, dar o sa fie ok! Si a fost...Dar m-am speriat cand l-am vazut in incubator! A avut si perfuzii...bine ca nu l-am vazut cu perfuzii...uffff!!!!!!!!! I-a pus doar in prima zi, cand eu eram la reanimare.
Si, din contra, dr meu e de parere ca cezariana traumatizeaza mama mai mult decat nasterea naturala. Mie una mi s-a parut fff naspa durerile post-operatorii...Si te misti al naibii de greu...In plus...mai e si riscul de infectie...de care era sa fac eu la o saptamana dupa nastere, cand am ajuns de urgenta iar la spital ...si dintr-un "fan" al cezarienei ce eram...am ajuns sa recomand la toata lumea nasterea naturala cu epidurala.
Riscuri, intr-adevar, pot aparea la ambele. Din fericire, forcepsul nu mai e atat de des folosit ca pe timpuri...
Am doua cezariene. Nu as mai face inca una...nici sa ma-mpusti!! Da, se zice ca-i o nastere mai civilizata...oare??


quote:
Originally posted by inaioana

quote:
Originally posted by adinutza78

Cel mai bine pentru copil este sa nasti natural.si tu te refaci mai repede.



Eu nu sunt de acord cu asta. Nasterea naturala e mult mai traumatizanta pentru copil si se poate ajunge la forceps, etc, doamne fereste!
Cat despre refacere...eu am nascut prin cezariana si dupa doua zile eram acasa si faceam dus fara nici un pansament pe cand o prietena de-a mea care a nascut natural, o luna nu a putut sta jos. Depinde de multi factori.Eu am facut cezariana pentru ca asa a trebuit (medical) dar oricum mi se pare un mijloc mai sigur si mai netraumatizant si pentru mama si pentru copil.
Respect insa opinia fiecaruia, asta de mai sus este doar parerea mea!
Sarcina usoara in continuare si bebe perfect!


Ioana 18 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja



_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

Eu o inteleg perfect pe Iulianegrea, ii este frica si cred ca cel mai bine pt ea este sa nasca prin Cezariana.
Si eu voi naste in aprilie-mai si mor de frica...imi este frica si de o injectie, ce pot sa fac ? asta sunt de cind ma stiu...
Deja cred ca am devenit paranoica de atita frica, pur si simplu imi vine sa pling cind ma gindec ca mai am 4 luni, si am trecut la alt medic si alt spital si tot nu sunt mutumita. Nu am incredere in nimeni. De stiut ca am 34 de ani si este prima srcina.
Daca ar fi dupa mine as face anestezia (totala) de acasa si sa ma trezesc tot acasa cu tot cu BB
Sa nu ma judecati prea aspru pt frica mea dar v-am spus asta sunt

dolcebaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Subscriu la ce a zis pisi_ella. Stiti ce inseamna detresa respiratorie: ca bb uita sa respire!!! In timpul nasterii normale plamanii lui sunt presati si elimina ca lumea lichidul cu care erau umpluti in uter. La cezariana este scos pur si simplu si eliminarea lichidului nu se face la fel de bine.

Cine nu crede ca este mai bine pt bb sa se nasca natural, sa citeasca sub lipicios despre cezariene. Pe acolo, cataghe care e medic ginecolog explica la un moment dat, cu argumente statistice, din studii, cum nasterea normala e mai buna pt bb decat cea prin cezariana.

Frica voastra? Pai veti fi mamici: frica de durerea puiului nu va e? Il veti duce la vaccin, il veti pansa cand isi juleste un genunchiel, il veti alapta si veti suporta durere in mameloane in primele zile-saptamani (daca nu va e prea frica sa o faceti si pe asta) , durerea face parte din viata! Si credeti-ma atunci cand bebe e bolnavior sau are o problema iti spui ca mai bine ai suporta de 10 ori o durere ca a nasterii decat sa-l vedeti pe bb suferind. Nu ca s-ar compensa una pe alta, dar durerea nasterii este nimic fata de efortul, stresul si problemele care apar in viata de mamica!

Nasterea naturala cu epidurala este o solutie foarte buna pentru cele care aleg cezariana "de frica".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:

Eu am nascut normal si mi s-a parut foarte dureros. Plus ca din cauza ca nu m-am dilatat suficient a trebuit sa ma si taie si coasa, drept pentru care nu prea am putut sta ca lumea pe scaun o vreme.
Prin cezariana n-am nascut (inca), dar am avut o operatie de miom (laparotomie) saptamana trecuta, miercuri. Practic, din cauza ca au trebuit sa-mi taie uterul si sa mi-l coasa, plus taietura de pe burta, pot spune ca a fost un fel de cezariana. Upgradata chiar, ca au trebuit sa-mi curete si miomul, care era maricel. E adevarat ca ai un pic de dureri la trezire, dar primesti imediat calmante. A doua zi m-am dat jos din pat, a treia am facut dus.
Avand termen de comparatie, mie 'cezariana' mi s-a parut mult mai putin agresiva decat nasterea normala. I-am si spus sotului meu dupa operatie ca numai asa mai nasc.
Fiecare face cum crede, eu doar am impartasit din experienta mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

quote:
Originally posted by lavi02

Frica voastra? Pai veti fi mamici: frica de durerea puiului nu va e? Il veti duce la vaccin, il veti pansa cand isi juleste un genunchiel, il veti alapta si veti suporta durere in mameloane in primele zile-saptamani (daca nu va e prea frica sa o faceti si pe asta) , durerea face parte din viata! Si credeti-ma atunci cand bebe e bolnavior sau are o problema iti spui ca mai bine ai suporta de 10 ori o durere ca a nasterii decat sa-l vedeti pe bb suferind. Nu ca s-ar compensa una pe alta, dar durerea nasterii este nimic fata de efortul, stresul si problemele care apar in viata de mamica!

Nasterea naturala cu epidurala este o solutie foarte buna pentru cele care aleg cezariana "de frica".



lavi,ai spus un mare adevar, ar trebui toate viitoarele mamici sa-l citeasca!
Si pentru pisi ella ,pentru obiectivitate si onestitatea mesajelor sale!
Semnat:o mami care a nascut natural,a fost greu,dar refacerea a fost extreme de rapida(am facut singura dush dupa o jumatate de ora).Nasterea este dureroasa fetelor,indiferent de metoda prin care este adus bebelusul pe lume!Dar trece,uitati de tot,si abia apoi vine cavalcada de probleme,...de care vorbea lavi.

Elena si mademoiselle Amelie-Boubou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Rayuela .

mcbeal, vezi ca te pacalesti: a doua nastere este de regula mai rapida, mai usoara si durerile mai mici (sau cel putin asa le simti).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valcampan spune:

CURAJ Dolcebaby !!!! eu am nascut in august un baietel superb prin cezariana. Si mie imi era frica , e ceva normal sa-ti fie frica de necunoscut nu te judeca nimeni pt asta. Tot din cauza fricii si a faptului ca sunt sensibila la orice mica durere, am ales cezariana si nu regret nimic. A doua zi eram cu bebe in brate, ma plimbam pe culoar. Am avut dureri de spate dar eu am probleme mai vechi cu spatele si mi s-a dat la cerere calmante.
E bine insa sa te documentezi. Fa-ti o listuta cu argumente pro si contra si apoi hotaraste-te. Spune-i si dr ce simti, ca tie frica poate te poate indruma, iti poate da explicatii. Hai curaj !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenash spune:

salutare,

eu am nascut tot prin cezariana, nu pentru ca asa am vrut ci din motive medicale. sincer cred ca nasterea normala cu epidurala este cea mai buna solutie.
recuperarea este groaznica cel putin asa a fost la mine, desi dupå 8 ore m-am dat jos din pat si am facut si dus in aceeasi seara, urmatoarele 2 luni au fost de cosmar. si mai este si senzatia pe care o ai atunci cand i-ti scot bebele si apoi placenta din burta simti practic cum i-ti umbla in stomac, simti cum trage de ineriorul tåu....
e tare aiurea, mai bine natural cu anestezie, nu simti durere si banuiesc ca recuperarea nu-i la fel de grea.
nu te poti ridica usor din pat cand puiul i-ti va plange sau va trebuii sa-l alåptezi noaptea, din acelasi motiv a dormit langa mine de cand sa nascut si acum desi are aproape 2 ani nu-l mai pot dezvata.
va trebuii sa suporti durerea 2 luni dupå cezarianå.

numai bine si nastere usoara indiferent ce modalitate alegi

elena

Patrik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by elenash

va trebuii sa suporti durerea 2 luni dupå cezarianå.

numai bine si nastere usoara indiferent ce modalitate alegi

elena

Patrik



n-o mai speriati asa pe biata fata. lucrurile astea depind de la un organism la altul, sunt persoane care s-au recuperat mult mai rapid dupa cezariana si altele mult mai greu dupa o nastere naturala.


Researchers have discovered that chocolate produces some of the same reactions in the brain as marijuana. The researchers also discovered other similarities between the two but can't remember what they are

Mergi la inceput