Salvarea sangelui din cordonul ombilical ?

Salvarea sangelui din cordonul ombilical ? | Autor: AlinaCan

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

As dori sa stiu daca sunt printre voi parinti care au facut acest pas pt copil lor si daca exista motivatie destula pt asta. Am rasfoit internetul dar foarte multa informatie nu gasesc si mai ales impartasita din propria experienta.
Imi cer scuze daca acest subiect s-ar putea adresa mai mult celor din afara Romaniei, dar totodata nu m-ar mira sa gresesc caci deja multe lucruri s-au abordat deja si in Romania.

Numai bine tuturor.

Alina, te rog mult sa editezi titlul subiectului si sa pui o denumire in limba romana. In afara de faptul ca e o prevedere a regulamentului marturisesc sincer ca pe mine una m-ai pus in mare incurcatura cu aceasta denumire chiar daca zic eu vorbesc destul de bine limba engleza.

Multumesc
Marina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

In romania exista doar la Timisoara si Cluj. Si eu sunt interesata de acest aspect pt. ca vreau sa mai am un bebe si vreau sa aiba o sansa in plus in caz de... Doamne fereste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Mama! Asta ce mai inseamna si la ce foloseste???

Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

Pozicile noastre: album 1 si album 2
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Uite aici un articol:
http://kidshealth.org/parent/pregnancy_newborn/pregnancy/cord_blood.html

Gabitza si bebe Andrei-Stefan (25.05.05)
Poze mai noi cu Andrei Pozele cele mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

aici nu se poate, dar daca as fi putut, as fi facut-o.
am donat placenta pt obtinerea de stem-cells si din membrane se obtin niste implanturi de retina- beneficiaza deja de ele cineva. aici se fac deja terapii revolutionare cu stem-cells, cu rezultate f bune, in boli de singe, dupa infarct, dupa traumatisme ale coloanei, multe altele...Doamne fereste, nu poti sa stii cind si pt ce...

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

quote:
Originally posted by gabitzam

Uite aici un articol:
http://kidshealth.org/parent/pregnancy_newborn/pregnancy/cord_blood.html

Gabitza si bebe Andrei-Stefan (25.05.05)
Poze mai noi cu Andrei Pozele cele mai noi



Gabi, multumesc! Am citit si m-am luminat . E o treaba super; daca m-ar fi intrebat cineva daca vreau sau nu, as fi optat pt salvarea sangelui; dar la noi....


Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

Pozicile noastre: album 1 si album 2
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Mariana, la Cluj se poate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

La Bucuresti nu se poate???

Ioana 17 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Alina, noi optasem pt. asa ceva, prin Viacord, care se pare ca e cea mai mare companie din US pt. asa ceva, deci si cea mai avansata. Ne ofereau si un plan de plata in 12 luni, cam 150$/luna, deci acceptabil. Apoi doar taxa anuala de 125$. Si aveai tot felul de facilitati, fiind membru la ei.
In fine, am aranjat sa primim kit-ul de recoltare, dar... nu prea s-au tinut de cuvint privind timpul necesar, iar la mine fiind cezariana de urgenta, am pierdut ocazia!!! Imi pare extrem de rau!!! Mai ales ca sansa era pt. toti din familie, nu numai pt. bebele al carui cordon este folosit pt. recoltare! Asta e! Speram sa nu fie nevoie niciodata, nici pt. ea, nici pt. noi!



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaCan spune:

Simina, asa cum spui sa nu fie nevoie.
Cred ca si noi pierdem ocazia pt ca ne-am trezit unpic cam tarziu.Apoi nici nu sunt f lamurita daca ajuta sau nu, printre ceea am citit si inteles se zice ca celulele HSC(Hematopoietic Stem cells) care se recolteaza din sangele cordonului ombilical se gasesc si in maduva. SI ca in cazul in care maduva e bolnava atunci se folosesc cele din cordon daca au fost salvate la nasterea bebe-ului.
Intr-adevar nu e exagerat de scump sa faci salvarea asta, dar nu poti stii ce te asteapta peste 10 ani cand vrei sa reinnoiesti politza. In plus unii se intreaba ca daca firma respectiva da faliment si dispare, ce faci tu? Altceva ce am mai citit e ca se poate salva garantat cam pe o perioada de 15 ani, dupa aceea s-ar putea ca celulele sa nu mai aiba aceleasi proprietari benefice.
In plus, se pot folosi si de parinti dar numai daca se potriveste, si cele mai mari sanse sunt sa se potriveasca intre frati/surori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Am citit recent un articol despre sangele ombilical ... nu stiu termenii in romana, incerc sa explic cat de cat.
Chestia e ca pastrarea in sine este foarte scumpa, se garanteaza pastrarea ptr. vreo 20 de ani, dupa care se poate prelungii contractul ... iar in caz ca propiul copil sau alt copil din familie se imbolnaveste (leucemie de ex.) se pot recolta aceste celule ptr. vindecare. Dupa autorul articolului chestia e cam ciudata, procentul imbolnavirilor e f. mic, asa ca nu este eficienta pastrarea ptr. uz propriu.... plus ca sangele sta de pomana si nu iti garanteaza nimeni ca in 20 de ani sunt alte metode de vindecare.
Ideea era ca mult mai cu cap este donarea sangelui ombilical centrelor medicale, care prepara aceste celule si le ofera tuturor celor care au nevoie si care sunt compatibili. Plus ca se mai poate cerceta cu acest sange ... nr. de donatori cresc, cu ei si sansa, in caz de boala, sa gasesti celule compatibile, tot asa ... prin asta ii dai mult mai mare sanse copilului tau in caz de boala. Nu stiu cat de bine ati inteles ... nu stiu deloc termenii in cauza.
Cand am fost gravida am citit cate ceva despre asta, dar mi se pareau preturile prea mari si prea vaga ideea ... si din pacate nu mai m-am interesat mai departe. La o viitoare sarcina o sa ma informez din timp, ca donarea acestui sange mi se pare o chestie f. buna ... Doamne fereste, nu ptr. noi, dar pentru altii.

Alina, cica informatii trebuie sa dea si dr. ginecolog sau maternitatea!

Irinusha & Cris (03.05.04)

site-ul lui Cristian
www.cristian.in-guide.de" target="_blank">albumul lui Crisulica

Mergi la inceput