Filmul/filmele anului

Filmul/filmele anului | Autor: gangurici_licurici

Link direct la acest mesaj

Daca tot suntem la ora bilanturilor, si inspirata de subiectul Teodorei cu cea mai buna/proasta carte, sunt curioasa sa vad pentru voi care a fost filmul anului. Se poate acorda si Zmeura de aur, nu numai Oscarul, nu?
Pentru mine filmele anului au fost cu siguranta Sin City (il ador pe Rodriguez, ca si pe Tarantino, de altfel), si Closer.
Zmeura inca nu o acord, ma mai gandesc. Oricum nu am vazut asa multe filme, si cand am avut timp am incercat sa ma uit la cele care merita. Ba, stati ca mi-am amintit, cred ca dezamagirea anului a fost filmul fratilor Coen "Ladykillers", de la care ma asteptam la muult mai mult, dat fiind ca Oh, Brother, Where Art Thou (Marea hoinareala, parca, a fost tradus in romana) e unul dintre filmele mele preferate.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Nu va plac filmele?sau n-ati avut timp sa vedeti prea multe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anella spune:

Am vazut multe filme anul acesta.La ora asta cele care-mi sunt prezente in minte ca fiind mai deosebite sunt The Others si un film mai vechi pe care de abia acum am reusit sa-l vedem:"The Stalker",tradus "Calauza".Tot ff mult mi-a placut"The Terminal".
(am si eu Sin City dar n-am reusit sa-l vad,daca spui ca ti-a placut am sa incerc sa-l vad).
SARBATORI FERICITE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pika-pika spune:



Votez si eu!
Cele mai bune "The butterfly effect" si "The Others" (sunt din anul asta?)
Zmeura?hmmmm...dificil...filmele proaste le uit repede.Ma mai gandesc.
Dupa aia numaram sa vedem ce filme au strans cele mai multe voturi?
N-am vazut nici Sin City,nici Closer



10+

mamica incepatoare si bebelin
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana.t spune:

Un film oribil: Ocean's Telwe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babisa spune:

Four Brothers my s-a parut super misto

http://pg.photos.yahoo.com/ph/erin_rux/album?.dir=/37ca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

eu anul acesta am ajuns o singura data la cinema, unde am vazut un film neasteptat de prost-cel cu jennifer lopez, jane fonda si michel vartan, titlul e ceva gen "o soacra de cosmar". plictiseala maxima.
la filme bune ma mai gandesc.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

quote:
Originally posted by anella

Am vazut multe filme anul acesta.La ora asta cele care-mi sunt prezente in minte ca fiind mai deosebite sunt The Others si un film mai vechi pe care de abia acum am reusit sa-l vedem:"The Stalker",tradus "Calauza".Tot ff mult mi-a placut"The Terminal".
(am si eu Sin City dar n-am reusit sa-l vad,daca spui ca ti-a placut am sa incerc sa-l vad).
SARBATORI FERICITE!

mama de DODO



The Others, da, e bun, dar e genul acela de film la care te uiti si te intrebi bine, bine, da' ce vrea asta de la mine, si la final iti dai seama ca de fapt a fost un film super (finalul face diferenta). A fost la fel si Vanilla Sky (de fapt cele 2 filme chiar au legatura unul cu altu, Vanilla Sky fiind remake-ul american al unui film spaniol Abre los Ojos-sper ca zic bine, acesta din urma fiind regizat de regizorul lui The Others- ati inteles ceva??)
The Stalker- te referi cumva la filmul acela rusesc al lui Tarkovski, bazat pe "Picnic la marginea drumului", cartea fratilor Strugatki?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Mmmmmm..de anul asta...Sin City..da,da!!!

Nunta noastra-26.06.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anella spune:

Da Gangurici,e filmul acela rusesc dar in nici un caz nu e de anul acesta.S-ar putea sa fi inteles eu gresit subiectul,eu ma gandeam ca-i vorba de filme pe care le-am vazut anul acesta.
SARBATORI FERICITE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bruxinha spune:

Doamnelor, marturisesc ca o taranca necioplita ce ma aflu ca n-am putut sa vad Sin City. Am incercat, am avut toata bunavointa da' daca nu mi-a iesit...
Am inchis imediat monitorul, cand a inceput mortu' din masina sa vorbeasca... desi-s fan Benicio Del Toro.
Io, cu Hary Potter, Stapanul inelelor, Veronica si Maria Mirabela...

Mergi la inceput