Alinuta a fost operata, maine se intoarce acasa

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

nu sunt jurist dar cred ca pentru firme exista posibilitatea de a dona bani unor persoane fizice prin asa numitul mecenat (si cred ca banii aia nu se mai impoziteaza, sau chiar o parte din impozitul pe profit in loc sa mearga la stat poate merge direct la donatia respectiva ?!). Poate de la firme s-ar obtine mai multi bani( eventual siteul desprecopii.com ar putea expune niste logouri ale firmelor sponsor etc...) Are cineva vreun prieten jurist care stie cum se face un contract de mecenat, sau lucreaza la vreo organizatie umanitara care are experienta cu chestia asta? Am cautat pe net, dar obtin un hatis de legi ordonante norme etc, habar nu am care lege e actuala si cum se procedeaza de fapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Adseana, nu am reusit sa deschid pagina, dar este adevarat ca exista oameni si oameni, iar cum multe usi se vor inchide multe se vor deschide, nu te descuraja, uni pot mai mult, altii mai putin iar altii deloc, important e scopul- ca Alinutza sa poata vedea, nu pune la suflet astfel de reactii,

anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutati-o pe Alinutza sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adseana spune:

Asa e , An-k, din pacate...dar sa ajung sa fiu catalogata astfel...ma doare sincer, pentru ca nu am facut altceva decat sa incerc sa o ajut pe micuta noastra...dar...trec eu si de asta si ma apuc de lucru...

....vine


Adriana si Alexandra (15.04.2005)

Alexandra, printesa noastra

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10716;33/st/20050415/n/Alexandra/dt/7/k/eb65/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

Acum ca m-ai facut curioasa Cristina, am cautat si eu pe net si am dat de un ACT de MACENAT! Am gasit un forumar tip, poate ajuta pentru a rezolva formalitatile intre Firma donatoare si cel care primeste. Foloseste la careva?www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank">Alina Lumina www.geocities.com/alinalumina" target="_blank">Alina-Lumina (site) Craciun fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

Cine doreste acet Contract TIP DE MACENAT sa-mi dea o adresa pe PM si ii trimit file-ul!www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank">Alina Lumina www.geocities.com/alinalumina" target="_blank">Alina-Lumina (site) Craciun fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

tocmai am vorbit si eu cu sora mea , care e studenta la facultate anul I , si am rugat-o sa vorbesca cu prietenii ei, cu colegii de scoala , cu toata lumea , pentru o donatie, a zis ca face tot posiblilul sa stranga si ea ceva bani

Cristina & prietenii in numele Alinutzei va multumim pentru ajutor




www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110&whichpage=1 br / " target="_blank">Ajutati-o pe Alinutza sa vada



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

Iata ce am gasit intr-un Ghid privind legea sponsorizarii:Sponsori, mecena si beneficiariLegea precizează că oricine poate fi sponsor sau mecena, cu conditia ca banii ori bunurile în cauză să nu provină de la buget.Identitatea beneficiarului sponsorizării sau mecenatului este conditionată, însă, de mai multe prevederi legale. Mai întâi, este vorba despre faptul că, desi beneficiarul este, întotdeauna, o persoană (fizică sau juridică, în cazul sponsorizării si în anumite conditii, respectiv, doar fizică, în cazul mecenatului), important este domeniul de activitate pentru care se face sponsorizarea sau actul de mecenat. Din acest punct de vedere, cultura, în toate formele sale, este prezentă, fiind chiar detaliate unele activităti cu evident profil cultural (cele referitoare la punerea în valoare a monumentelor istorice). În al doilea rând, în cazul sponsorizării, este obligatoriu ca scopul persoanei juridice sponsorizate să fie nelucrativ, cu exceptia cazului în care, de pe urma sponsorizării beneficiază emisiuni ori programe ale organismelor de televiziune sau radiodifuziune, precum si cărti ori publicatii (evident, numai dintre cele care corespund criteriilor domeniale enuntate). Această situatie poate constitui o exceptie, pentru că, atât organismele de radiodifuziune si de televiziune, cât si editurile, au, în cele mai multe dintre cazuri, un scop lucrativ. Evident, institutiile si autoritătile publice, îsi justifică prezenta pe lista celor care pot beneficia de sponsorizări, tocmai pentru că nu au scop lucrativ. În ceea ce priveste beneficiarii sponsorizărilor, care sunt persoane fizice, acestea au nevoie, în prealabil, de o recunoastere a activitătii sale în domeniul sponsorizabil, de către o persoană juridică fără scop lucrativ sau de către o institutie publică aflate, la rândul lor, în pozitia de posibili beneficiari de sponsorizare, chiar pentru acelasi domeniu de activitate.Legea nu interzice sponsorizarea reciprocă, sponsorizarea între rude sau sponsorizarea între persoane juridice aflate în relatii de subordonare si control, tot asa cum nu interzice nici sponsorizările efectuate peste limita celor 20 de procente, respectiv, a celor cinci puncte procentuale deductibile la calculul impozitului pe profit, după caz – dacă este vorba despre o persoană care realizează profit sau despre una care realizează venituri din activităti independente. Dar nici una dintre actele de sponsorizare efectuate în aceste cazuri nu beneficiază de deduceri la impozit, nici pentru sponsor sau mecena, nici pentru beneficiar.www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank">Alina Lumina www.geocities.com/alinalumina" target="_blank">Alina-Lumina (site) Craciun fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adseana spune:

Am vorbit acum cu sotul meu, care lucreaza intr-o agentie de turism, si mi-a zis ca va da si el cateva telefoane la companii aeriene sa vedem daca ar fi vreuna dispusa sa acorde o sponsorizare...numai ca ar trebui sa stim macar o data aproximativa....dar incercam si asa, teoretic, prima data...

....vine


Adriana si Alexandra (15.04.2005)

Alexandra, printesa noastra

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10716;33/st/20050415/n/Alexandra/dt/7/k/eb65/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

2. Legea aflată în vigoareLegea nr. 32 din 19 mai 1994 privind sponsorizareaArt. 1. – (1) Sponsorizarea este actul juridic prin care două persoane convin cu privire la transferul dreptului de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare pentru susținerea unor activităti fără scop lucrativ desfăsurate de către una dintre părti, denumită beneficiarul sponsorizării.(2) Contractul de sponsorizare se încheie în formă scrisă, cu specificarea obiectului, valorii si duratei sponsorizării, precum si a drepturilor si obligațiilor părtilor.(3) Mecenatul este un act de liberalitate prin care o persoană fizică sau juridică, numită mecena, transferă, fără obligatie de contrapartidă directă sau indirectă, dreptul său de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare către o persoană fizică, ca activitate filantropică cu caracter umanitar, pentru desfăsurarea unor activităti în domeniile: cultural, artistic, medico-sanitar sau știintific cercetare fundamentală si aplicată.(4) Actul de mecenat se încheie în forma autentică în care se vor specifica obiectul, durata si valoarea acestuia.(5) În cazul sponsorizării sau mecenatului constând în bunuri materiale, acestea vor fi evaluate, prin actul juridic încheiat, la valoarea lor reală din momentul predării către beneficiar.Art. 2. – Este considerat sponsor orice persoană fizică sau juridică din România sau din străinătate care efectuează o sponsorizare in condițiile legii.Art. 3. – Persoanele fizice sau juridice din România nu pot efectua activităti de sponsorizare sau de mecenat din surse obtinute de la buget.Art. 4. – (1) Poate fi beneficiar al sponsorizării:a) orice persoană juridică fără scop lucrativ, care desfăsoară în România sau urmează să desfăsoare o activitate în domeniile: cultural, artistic, educativ, de învătământ, stiintific – cercetare fundamentală si aplicată, umanitar, religios, filantropic, sportiv, al protectiei drepturilor omului, medico-sanitar, de asistentă si servicii sociale, de protectia mediului, social si comunitar, de reprezentare a asociatiilor profesionale, precum si de întretinere, restaurare, conservare si punere în valoare a monumentelor istorice;b) institutiile si autoritătile publice, inclusiv organele de specialitate ale administratiei publice, pentru activitătile prevăzute la lit. a);c) de asemenea, pot fi sponsorizate, în conditiile prezentei legi, emisiuni ori programe ale organismelor de televiziune sau radiodifuziune, precum si cărti ori publicatii din domeniile definite la lit. a);d) orice persoană fizică cu domiciliul în România a cărei activitate în unul dintre domeniile prevăzute la lit. a) este recunoscută de către o persoană juridică fără scop lucrativ sau de către o institutie publică ce activează în domeniul pentru care se solicită sponsorizarea.(2) Poate fi beneficiar al mecenatului orice persoană fizică cu domiciliul în România, fără obligativitatea de a fi recunoscută de către o persoană juridică fără scop lucrativ sau de către o instituție publică, care necesită un sprijin în domeniile prevăzute la art. 1 alin. (3).Art. 5. – (1) Sponsorul ori beneficiarul are dreptul să aducă la cunostinta publicului sponsorizarea prin promovarea numelui, a mărcii sau a imaginii sponsorului.(2) Sponsorul ori beneficiarul este obligat să aducă la cunostinta publicului sponsorizarea într-un mod care să nu lezeze, direct sau indirect, activitatea sponsorizată, bunele moravuri sau ordinea si linistea publică.(3) Denumirile publicatiilor, titlurile cărtilor si ale emisiunilor de radio si televiziune sponsorizate trebuie anuntate ca atare.(4) Anunturile vor fi formulate astfel încât să reiasă clar actiunea de sponsorizare si vor fi aduse la cunostinta publicului, în mod gratuit, de către beneficiarul sponsorizării.(5) În cadrul activitătilor de sponsorizare sau de mecenat se interzice ca sponsorul, mecena sau beneficiarul să efectueze reclamă sau publicitate comercială, anterioară, concomitentă sau ulterioară în favoarea acestora sau a altor persoane.Art. 6. – Facilitătile prevăzute în prezenta lege nu se acordă în cazul:a) sponsorizării reciproce între persoane fizice sau juridice;b) sponsorizării efectuate de către rude ori afini până la gradul al patrulea inclusiv;c) sponsorizării unei persoane juridice fără scop lucrativ de către o altă persoană juridică care conduce sau controlează direct persoana juridică sponsorizată.Art. 7. – Prevederile art. 6 se aplică si persoanelor fizice sau juridice care efectuează acte de mecenat.Art. 8. – ...(4) Persoanele fizice sau juridice străine, care datorează statului român, conform legislatiei în vigoare, un impozit pentru un venit realizat în România si care efectuează sponsorizări sau acte de mecenat, beneficiază, de asemenea, de reducerea bazei impozabile cu echivalentul în lei al sponsorizării sau al actului de mecenat, calculat la cursul de schimb valutar al zilei, la data efectuării transferului de proprietate, în aceleasi cote aplicabile persoanelor fizice sau juridice române, conform alineatelor precedente.Art. 9. – (1) Sumele primite din sponsorizare sau mecenat sunt scutite de plata impozitului pe venit.(2) Aceeasi prevedere se aplică si bunurilor materiale primite prin sponsorizare sau mecenat, potrivit prezentei legi.Art. 10. – (1) Nu beneficiază de facilitătile prevăzute în prezenta lege sponsorul care, în mod direct sau indirect, urmăreste să directioneze activitatea beneficiarului.(2) Dispozițiile alin. (1) nu înlătură dreptul părtilor de a încheia, potrivit legii, acte juridice afectate de sarcină, dacă prin acestea nu se directionează ori nu se conditionează activitatea beneficiarului.Art. 11. – Contestatiile privind acordarea sau neacordarea facilitătilor prevăzute în prezenta lege se solutionează conform prevederilor Legii nr. 105/1997 pentru solutionarea obiectiunilor, contestațiilor si a plângerilor asupra sumelor constatate si aplicate prin actele de control sau de impunere ale organelor Ministerului Finantelor.Art. 17. Prevederile prezentei legi intră în vigoare cu data de întâi a lunii următoare publicării acesteia in Monitorul Oficial al României.Art. 18. – Pe data intrării in vigoare a prezentei legi orice dispozitii contrare se abrogă.www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank">Alina Lumina www.geocities.com/alinalumina" target="_blank">Alina-Lumina (site) Craciun fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_lia spune:

In graba noastra de a strange bani, e posibil sa mai si gresim. Se cuvine sa ne cerem scuze. Pentru elucidare, iata de ce:
Buna,

Am citit azi pe forumul romanilor din Germania despre Alinuta. As dori
sa
trimit si eu niste bani.
Eu sunt in Germania. Am citit si pe forumul "desprecopii" si am vazut
ca o
doamna din Belgia se implica in strangerea banilor. Ati putea sa-mi
dati
adresa ei de email. Eu nu sunt inregistrata la "desprecopii" si de
aceea nu
o pot contacta direct acolo.
Imi permit un comentariu:
Ati fost neplacut surprinsa ca nimeni de pe forumul "romanians-de.org"
nu a
reactionat imediat. Parerea mea e ca i-ati judecat prea aspru. Pe de o
parte
a fost timpul foarte scurt si pe de alta parte, majoritatea membrilor
de
acolo sunt barbati si poate nu sunt asa sensibili ca si mamicile de pe
"desprecopii".
De ex. in cazul meu, am citit dimineata, am vrut sa ma documentz mai
mult
despre caz, sa discut si cu prietenul meu sa vedem cati bani donam,
etc.
Avand in vedere ca sunt asa de multe cazuri in care se cere ajutorul, e
greu
sa te hotarasti in cateva ore. Noi vroiam oricum sa ajutam pe cineva
acum in
preajma Sarbatorilor, dar inainte sa ne hotaram cum si pe cine vroiam
sa fim
siguri ca ajutorul chiar ajunge acolo unde e mare nevoie.

Numai bine va doresc,
Daniela


Doamna Daniela, mii de scuze, putintel noi am intrat in panica deoarece timpul este foarte limitat iar suma de bani necesara inca nu s-a strans. Cu speranta ca ne veti intelege,
Lucia Lia

Mergi la inceput