Alinuta a fost operata, maine se intoarce acasa

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Danna_J, din cite imi amintesc eu tu ai discutat cu Prof. Claes, nu?
Spune-mi te rog cum ti s-a parut, pt ca se pare ca ori el , ori alt prof dr de renume din Germania ma va opera si pe mine luna asta. Prof.dr-ul care urma sa ma opereze, mi-a spus azi de posibilitatea ivita acum, de a fi operata de unul din cele 2 nume mari pe dezlipire de retina si mi-a zis ca daca el ar avea o pb, numai pe mina lor s-ar lasa.............si el e totusi un nume.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Multumesc mult de vesti , Lucia. Tinem pumnii in continuare Alinutei si multa sanatate!

Nana Motoc
Fotografii cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niko31 spune:

,a bucur ca alinuta merge spre bine,macar unul din sutele de copii sa fie ajutati,si eu am o prietena care are un baietel cu retinopatie 5, dar pt. el nu se mai poate face nimic.Din pacate i s-a pus diagnosticul muuuuuuuuuuuuult prea tarziu, cand nuse mai putea opera.
totusi am auzit vag,ca ar exista undeva un tratament naturist in aceasta privinta, daca stiti va rog sa imi raspundeti
multe multumiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_lia spune:

Dragele mele, mamici care stiu de Alina,
Am vorbit azi cu mama Alinei, spune ca micuta se indreapta spre bine, ca a fost la control si ca i s-a pus o a doua lentila. Singura problema este faptul ca Alinuta isi scoate lentila si medicii de la Barlad nu au gasit nici o modalitate sa o fixeze ca sa nu o scoata. Eu n-am stiut ce sfat sa-i dau... :P In alta ordine de idei, familia are nevoie de o asa zisa adeverinta de la medicul Claes precum ca fetita a fost operata, mama vreasa prelungeasca maternitatea pana la 3 ani, dar medicul Balta nu i-a dat o astfel de adeverinta, despre cei din Barlad nici nu mai vorbesc. Ce poate face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

buna lia, "merge spre bine " suna bine, bravo !

De concediu de 3 ani pot beneficia mamicile copiilor cu un handicap (chiar mediu sau accentuat, nu neaparat handicap de gradul I). S-ar putea ca Alina sa se incadreze chiar la gradul I, adica sa aiba dreptul la insotitor permanent etc chiar dupa cei 3 ani !

Nu cred ca ii trebuie vreo adeverinta ca a fost operata, simplul fapt ca nu vede cu un ochi (cu cel neoperat I mean) ii asigura incadrarea la gradul mediu de handicap.
Verifica si tu in "Ordin nr. 725 din 1 octombrie 2002 privind criteriile pe baza cărora se stabilește gradul de handicap pentru copii și se aplică măsurile de protecție specială a acestora"
publicat în M.Of. nr. 781 din data: 28/10/2002

"
Pentru gradul mediu de handicap se pot lua în discuție valorile:
a) VAO = 1/3-1/8 inclusiv;
b) vedere la un ochi = 1;vedere la celălalt ochi 1/2 - zero f.p.
"
deci si daca ar vedea perfect (1) cu ochiul operat (ceea ce nu e cazul) , iar cu cel neoperat doar 1/2, tot s-ar incadra!


Gabriela trebuie sa mearga la Directia Judeteana pentru Protectia Copilului si sa obtine un certificat de handicap, apoi pe baza lui poate cere prelungirea concediului. Certificatul de handicap se obtine pe baza unui certificat medical de la medicul oftalmolog, in care sa fie precizata acuitatea vizuala pentru fiecare din ochi. Cel putin asa era la sfarsitul lui 2004 cand am facut eu demersurile astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_lia spune:

Toanta mai sunt! Of course ca acesta era raspunsul, dar eu eram asa de zapacita dimineata... M-a contactat o doamna din Iasi care stie un baietel cu o problema asemanatoare si voia sa stie ce se poate face. In acest context m-am gandit sa o sun pe Gabriela despre care nu mai stiam nimic si m-a bulversat cu lentila si intrebarile. Voi lua legatura cu ea si ii voi spune sa depuna dosarul, nu inainte sa ii intermediez eu intrarea la Protectia Copilului, ca sa nu bata drumuri multe. V-am pupat, Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

buna tuturor,am cerut o adeverinta de la dr. Claes care sa confirme ca a fost operata aici si diagnosticul care i sa dat in spital, adeverinta pe care mi-a cerut-o mama Alinutei pentru a putea beneficia de pensia de ingrijitor ... mi-a fost trimisa prin posta, e in limba engleza, banuiesc ca trebuie si tradusa pentru conformitate insa nu am o adresa exacta unde sa o trimit! Nu vreau sa se piarda, mai stiu ca satul unde locuieste fam Ivascu nu are denumire pentru strazi si ca tatal ALinei e postas, as avea nevoie Lia de un sfat, sau cum sa fac sa ajunga in siguranta originalul.O voi suna si pe Gabriela sa vad ce zice ea!O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

La Multi Ani! draga Alina! Sa-ti dea Dumnezeu cel mai frumos dar - lumina ochisorilor si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

La multi ani Fericiti si plini de lumina, draga noastra Alinuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

La multi ani Fericiti si pentru Nathalie! Multumim ca ne-ati amintit de ziua Alinutei!Am vorbit la telefon cu Gabi intainte sa-i pun scrisoarea recomandata la posta, care intre timp sper ca a ajuns, mi-a spus ca Alinuta vede cu ochisorul operat si fara lentila, care o pierde se pare prea des si tot timpul trebuie sa-i faca alta. Mi-a spus ca Alinuta se intindea spre o jucarie, si da semne clare ca zareste! Numai bine si sanatate tuturor!

Mergi la inceput