Alinuta a fost operata, maine se intoarce acasa

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

quote:
Originally posted by cristina_t

nu e vorba ca nu e posibila in Romania... nici in strainatate nu e mai bine (la 3 luni ale fetitei deja era prea tarziu pt operatie). Atat dr. Balta cat si dr. Claes (cel care o va opera pe alina) au fost de parere ca si daca operam ochiul (= lipim retina la loc), el nu va putea avea nicidata "performantele" unui ochi normal, si ca atare va fi "ignorat" de catre creier, care va lucra numai cu ochiul normal.


Eu am suferit astfel de operatii.....dar nu asa mica, poate din pacate, ca aveam mai multe sanse, desi acum 30 si ceva de ani in RO nu prea se faceau astfel de interventii......ci la 25 de ani......dezlipire totatala la dreptul si partiala la stangul. Nu m-a operat dr Balta, ci dr Olteanu, dar intr-adevar cu ochiul drept nu vad decat 3%. Eu sunt multumita si cu atit, pt ca initial mi s-a spus ca nu voi mai vedea absolut deloc. DAR daca nu m-as ajuta de stangul (la care am fost operata de 4 ori: de 2 ori clasic si de 2 ori cu laser, ultimele 2 fiind facute de dr Carstocea de la sp.militar) nu as mai vedea deloc.......Asa ca, stiu si eu cum e sa fii in "intuneric" si ma bucur mult ca Alinei i se ofera aceasta sansa, iar propunerea Cristinei mi se pare super,..poate se reuseste sa se faca ceva in sensul asta.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabungau spune:

Doamne Ajuta, sa reuseasca operatia Alinei, sa poata vedea chipurile celor dragi!!!!

Ce veste minunata!!!!!!





Irina si Ioana Alexandra (13 aug 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

Multumim cristina pentru ca ne-ai impartasit din experienta ta in aceasta problema, si daca putem face ceva sa se introduca acest control oftamologic noilor nascuti, cred ca toti suntem pentru a semna o astfel de initiativa care sa determine guvernul sa o concretizeze.Totul este sa inceapa de undeva si de ce nu s-ar incepe chiar de aici? Ar fi o continuare frumoasa a actiunii si daca vom obtine in timp un pas inainte in rezolvarea problemelor micutilor care se nasc cu astfel de deficiente, de ce nu ? Doamne ajuta! Si haideti sa facem ceva pentru asta sa nu lasam o initiativa buna fara finalitate!www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank">Alina Lumina www.geocities.com/alinalumina" target="_blank">Alina-Lumina (site) Craciun fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

quote:
Originally posted by helbi
Eu am suferit astfel de operatii.....dar nu asa mica, poate din pacate, ca aveam mai multe sanse, desi acum 30 si ceva de ani in RO nu prea se faceau astfel de interventii......ci la 25 de ani......dezlipire totatala la dreptul si partiala la stangul.


helbi, multumesc pentru sustinere. Tu ai avut o experienta cumplita ! Dar, din cate am citit eu, diferenta fata de pb. prematurilor este ca tu "doar" ai trecut prin intuneric, nu ai trait de la inceput in bezna. Ochii tai (retina, traseul nervos) au fost stimulati si formati corect in pruncie... in acest caz chiar daca la un moment dat in viata de adult retina se dezlipeste, sunt sanse destul de mari ca tot ansamblul sa functioneze corect dupa re-atasarea retinei.

La bebicii afectati grav de ROP (ROP stage 5 = retina desprinsa) retina e din pacate compromisa, si chiar lipita la loc nu prea poate face minuni. Nu am mai citit in ultimul timp statistici, dar se pot gasi tot pe net (ROP + "stage 5" +vitreoretinal + Surgery + results ).

Si uite asa ajung iar la "plebicist" :-): retinopatia nu trebuie lasata sa ajunga in stadiul final. Trebuie detectata la timp si stopata!

ROP se produce datorita oxigenului din incubatoare; nu este o deficienta, ceva cu care copilul se naste (la nastere, fetita mea a fost in parametrii normali pt cele 28 de saptamani ale ei: greutate, perimetru cranian, dimensiuni etc).
Oricareia dintre noi i se poate intampla sa nasca prematur in .ro (de fapt riscul de ROP e mare in cazul nasterii "f. premature", sub 32 saptamani sau sub 1.500 kg); daca mama nu are norocul ca ea sau neonatologul sa stie despre aceasta pb si sa se miste repede, viata acelei familii va sari pe alta orbita.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

danna_J, multumesc

Ca sa nu uit: familiei Ivascu ii vor trebui bani si dupa operatie, sunt necesare controale repetate la Bucuresti, niste lentile de contact speciale, nu stiu dc si medicatie.

Uite un link catre un romano-belgian care la fel, s-a ocupat de o campanie pt un baietel cu ROP operat in Belgia:
<http://www.rombel.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=55>
Poate are informatii care vor ajuta "la fata locului" in Belgia.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

quote:
Originally posted by danna_J
Totul este sa inceapa de undeva si de ce nu s-ar incepe chiar de aici?


Nici eu nu stiu cum sa procedam cu "guvernoiu", dar impreuna poate venim cu ceva fezabil.
Cateva idei: putem aduna informatii despre copiii cu aceasta pb.;si pe desprecopii.com (incluzind arhivele in cautare ) am gasit topicuri legate de retinopatie, de fapt asa am aflat despre Alina; persoanele care au coordonat campaniile pot semna un apel, pot spune ce eforturi s-au facut, cata suferinta au vazut, ce rezultate sunt.
Apoi asa cum am mai scris, dr. Balta ar putea fi intervievat.
Poate si dr Claes are o idee despre nr-ul bebelusilor romani operati de el, poate - asa cum am citit odata un articol al altui "vitreoretinal surgeon" = chirurg specializat pe retina - va zice "avem pacienti mai ales din Europa de Est".
Poate dam peste vreun ONG cu experienta in astfel de initiative si ne ajuta ... putem cauta, cand avem timp.
Poate vreun jurnalist inimos (lucia_lia dupa ce se reface :-) ).
Poate trimitem un dosar catre Mona Musca, ca dumneaei se mai ocupa de problemele familiilor (nu stiu cum sa facem sa il si citeasca... la e-mailul despre Alina nu mi-a raspuns)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

A mai venit un pliculetz- 20e de la Vikinga

multumim

anca si micutza Bianca(14/03/2005)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutati-o pe Alinutza sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamc spune:

Am mai trimis Adrianei 500.000lei de la Petre si 100.000 lei de la Daniel.Multumim frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramella spune:

Am trimis si eu azi in sfarsit banutii,scuze de intarziere,pe adresa ta Adriana.Sunt 470 000 lei.
V-am pupat.
Carmen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

Multumim:VikingaDanielPetreCarmenwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank">Alina Lumina www.geocities.com/alinalumina" target="_blank">Alina-Lumina (site) Craciun fericit!

Mergi la inceput