Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (13)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Codruta, vinisoarele de sannge din okii tai cred ca sunt de la oboseala. De fapt de la nesomn.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Buna dimineata! La multi Ani Maria si Luanna!

Daca i-am dat ieri 125 ml de praf pe la 5, m-am trezit as'noapte cu un sin beton. Asa ca am luat copilul prin somn si l-am pus la pompat. Mi se pare mai bolfoasa, e posibil sa fie iluzie optica, dar mai continui citeva zile cu acest supliment de praf, doar o data pe zi, sa nu se strice copilul. Azi ne-am trezit la 9, si acum are program normal de dat din picioare si miini.

cristina, masaj placut.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiaMia spune:

Neata, mamici!
Ne-am trezit si noi si am fost chiar si afara un pic. Cam de dimineata dar ...
Bb e foarte vesel si cu chef de vorba si joaca. Cred c-o sa adoarma in curand dupa atata zbenguiala.
karmenutza - am facut si eu o escapada de genul asta vineri si - ca si tine - m-am simtit grozav.
LiaMia, mamica lui Florin (31 aug 05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Sofia, unde a adormit? Parca doarme pe parchet
Karmenutza, sper sa imi treaca, mai ales de acum incolo cand ma trezesc doar o data/noapte.
Nu pot nici cum sa ii dau Calciul. Am incercat cu lingurita, il scuipa, cu siringa la fel. Doar daca ii dau cativa picuri, ii inghite si tot asa pana seara. Nici cu ceai nu-l bea.

Eu aveam azi intalnire cu avocatul (stabilita de o saptamana) si culmea, tot din casa au ceva urgent de facut chiar atunci. Asa ca am amanta-o pe maine

De abia astept



Codruta & Petra (9 august 2005)

Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Fetele care ati facut dosarul pt CIC (pentru firma-nu primarie) nu imi trimiteti pe PM sau mail ce trebuie si mai mult (cererile alea cum ca nu beneficiez de venit si sotul nu i-a el) cum le-ati formulat.
Multumesc

Codruta & Petra (9 august 2005)

Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Neatza si la multi ani sarbatoritelor de azi!

Noi avem marsupiu de la mothercare, sunt foarte multumita de el, o caruta de bani dar merita, nu ma doare spatele. Aveam unul chinezesc in care imi era imposibil sa-l car, ma durea f tare spatele, in asta e super ok.

Tonnia, la noi au fost mai multe "rutine" de a adormi copilu'. Cand era mic de tot dupa ce ii dadeam sa manance seara il lua taica-su in brate si il adormea si apoi il punea in patut. Apoi a urmat etapa adormit la tati in brate si pus in cosulet si dormit prima parte a noptii in cosulet cu tati in camera si pe urma mutat in patut cu mine in camera dupa ce ii mai dadeam o tura de mancare. In felul asta reuseam si eu sa dorm bine cateva ore (se agita destul de tare in somn si nu puteam sa dorm bine langa el, si nici sa-l las singur nu-mi venea). Dupa aceea l-am lasat sa doarma singur, tot adormit de tacsu. Pe urma nu mai adormea in brate a.i. il puneam in cosulet treaz si ii cantam un pic si il lasam singur si adormea f repede. Daca il lasam singur din prima incepea sa urle tare. De vreo 2 saptamani are urmatorul program: ii dau sa manance dupa baie, mai sta treaz si socializeaza cam o ora dupa care mai manaca o tura mica si adoarme la san, moment in care il pun pe umar asa adormit, ragaie si apoi il mut in patut si la revedere. Daca il pun in patut dupa masa de dupa baie nu adoarme si incepe sa planga tare. Aseara insa nu a adormit la a doua masa caci a facut kk, asa ca dupa ce l-am schimbat l-am pus in patut si i-am dat suzeta si a adormit asa.
In timpul zilei adoarme singur. Cand mi-e clar ca vrea sa doarma il pun patut, il mangai nitel si pe urma il las singur. De cele mai multe ori adoarme asa. Uneori se mai aud niste mici plansete, dar nu ma duc la el decat daca devin acute si nici atunci nu-l iau in brate, il mangai si ii vorbesc pana se linisteste (destul de repede, ca de fapt nu vrea decat sa ma vada), mai stau nitel cu el si iar ies din camera. Si pe mine ma doare spatele daca il plimb mult in brate prin casa, dar el nici nu mai adoarme in brate. La noi e foarte important insa sa nu trec de pragul critic de somn. Daca depasesc pragul asta devine agitat si nu mai adoarme, desi ii e somn si se intra intr-un cerc vicios tare naspa. El foarte rar accepta suzeta, mai mult mainile si le suge, dar cand e f agitat mai molfaie si la suzeta pana se mai calmeaza.

Mai, eu tot nu reusesc sa am o cantitate ok de lapte. Ori e prea mult si mi se umfla rau de tot sanii in interval mic de timp, ori e prea putin si ajung seara cu ele flescaite, de mi-e teama ca nu o sa aibe copilu' suficient lapte pt. somnul de noapte. Oricum, seara e cea mai mica productie la mine.

ruxandra, mama de matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Moama, cred ca e cel mai lung mesaj pe care l-am scris pe DC pana acum . Azi am logoree.

ruxandra, mama de matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norina spune:

Am scris ieri ditamai pomelnicu' de mesaj si cand sa-l trimit mi s-a restartat idiotul de PC, de nervi l-am inchis Sper ca acum sa reusesc ,hmmAlinam, vad ca si alte fete zic ca se contorsioneaza bb, asa ca ne-am linistit.Jadi, bine ai venit in Braila, pana cand stai? Poate ne vedem si noi Tonia, si la mine e poveste mare cu ragaitul, credeam ca scapam mai repede, dar vad ca nu..auzi cica si la 8 luni, valeu spatele meu. Tu spuneai ca se agita, sa vezi cum face a mea zici ca-i la 2.20 conectata, stau cu ea cate 15 minute si abia face unul anemic. E sportul cel mai nesuferit din viata mea de mamica aceasta ragaiala, mai ales noapte ca adoarme mancand si nu mai scoate nici un pic.Voi cum faceti cand doarme?Nanadana si la a mea se aud ghiortaieli in timp ce mananca, cred ca din cauza aerului sau ca sunt prea lacomi, nu stiu exact, doar imi dau si eu cu presupusa..Cu dormitul, suntem ok. Adoarme in patul mare singura cu suzeta(eu langa ea)dupa care o transport la ea in patut, In cazul in care este prea agitata o pun pe picioare, dar in nici un caz in brate ca ma cocoseaza destul la ragait Country Girl, m-au distrat mesajele tale, esti tare haioasaAti cumparat la copii de Mos Nicolae?..ca eu habar nu am ce sa iau, dar plec dupa masa pe la magazine si ma hotarasc la fata locului, poate mai ramane ceva si pt ma-sa Aaaa, puiutza mea sta treaza cam 5-6 ore pe zi(adunate), restul doarme, oare e bine ? ca vad ca ai vostri stau mai mult treji , mai sunt copii care dorm asa, adica dupa fiecare masa doarme cam 2 ore.Norinapoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Eu ma grabesc ca iar trebe sa muncesc pentru servici!

Norina sigur trebuie sa ne vedem... stabileste cind si cum... daca iesiti din casa, eu va astept prin vizita.

Si copilul meu doarme si am intrebat doctorita si mi-a zis ca e ok!

Jadi & bb Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Ioana cand o pui pe Miruna in bouncer, nu face abdomene? Petra nu mai sta linistita in el. Tot se impinge in coate sau incearca sa se ridice din abdomen. Trebuie sa o leg acolo.

Codruta & Petra (9 august 2005)

Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

Mergi la inceput