Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (13)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiaMia spune:

Codruta - adeverinta in cazul sotului este eliberata de la angajatorul lui, nu trebuie sa o faceti voi. In ceea ce te priveste, trebuie sa faci o cerere pentru intrare in CIC in care precizezi data de la care urmeaza sa intri in concediu si perioada de 2 ani de zile (chiar daca vrei sa te intorci mai devreme la lucru - caz in care vei face o cerere de revenire la momentul ales de tine)- o inregistrezi la registratura societatii unde lucrezi. Mai adaugi la 'dosar' copie dupa cerificatul de nastere al copilului si gata, de restul se ocupa ei.
Sa vedem ce vor zice normele metodologice de la noua OUG privind alocatiile si CIC-ul, atunci cand vor aparea, ca tare aiurea va fi sa umblam personal sa depunem dosarele pe la administratiile locale (lucru facut de angajatori dupa vechea lege).
LiaMia, mamica lui Florin (31 aug 05)
LiaMia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

LiaMia, eu sunt angajatorul meu..:))). Pana implineste Petra 2 ani, nu doi ani de la intrarea in CIC, nu?
Alina, chiar ca imi vine sa o mananc....
Pharmacris, am sunat-o pe dr. lui Petra si a zis ca de la sanepid nu i-a zis ca trebuie facuta imunizarea.
Si vine martzea viitoare cu asistenta sa ne faca vaccinul de 4 luni acasa. I-am zis ca nu ma duc acolo cu Petra.


Codruta & Petra (9 august 2005)

Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Codruta pana implineste Petra 2 ani

Alina si bb Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

alinam, atunci l-am pus in scaun de masina pt poza. dar in ultima vreme l-am plimbat o gramada cu masina in scaun (scaunul asta cica se poate folosi de la nastere). dar eu ii pun o paturica in scobitura scaunului si sta copilul mai drept. e f comod in masina si prin super-market-uri ca pun scaunul pe carutul de cumparaturi si n-am treaba. copilul pare f multumit, doarme de rupe!

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Salutare gagici,

Voi ce le puneti pe gurita cand scoateti bebeii afara? Puneti si pe nasuc ceva?
mie mi-e teama sa nu raceasca
cum fac?

Aveti bubite mici asa sub piele...pe un obrajor avem noi....o fi de la caldura. Astia mici faca tot felul de chestii pe piele.
Oare daca il dau cu beneocin crema e ok.
Sau trece de la sine?

Va tuc
Hildi

Stefan , 4 sapt.





http://community.webshots.com/user/hildegard122

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

buna frumoaselor

merci mult de urari si felicitari. de' suntem fete mari.

noi avem un marsupiu de la mothercare, e foarte comod. in instructie scrie ca se poate folosi de la nastere la un an. noi nu am indraznit sa-l folosim mai inainte insa acum la controlul de 2 luni am intrebat dr. care ne-a dat unda verde. am intrebat cit timp poate sa stea fata in el, ne-a raspuns ca depinde de cit timp o sa putem noi sa o tinem . asa ca deja am fost pe afara in el. si in casa ii place mult sa o purtam in el, ba si mie imi este comod, fac mai multa treaba.

de vreo 3 zile incearca sa faca abdomene, se inerveaza rau daca nu o ajutam, e tare haioasa. gingureste foarte mult, cind ii este somn bolboroseste ceva incontinuu ca o babuta. dupa ce ii trec colicii parca ii ocaraste.

iaka astea ne sunt progresele la 2 luni.

o saptamana usoara si numai bine

-------------------------------
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

ce mari suntem

Tot ce se intimpla, se intimpla spre bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Ioana, am facut album la 4 luni (noi avem aproape si am o poza buna pt. 4 luni). E voie???

Codruta & Petra (9 august 2005)

Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Hildi, nu e bine sa le punem nimic peste gurita ca le face rau sa se umezeasa fularul si sa respire aerul umed. Eu nu ii las nici suzeta pe afara, ca trage aerul rece pe langa ea

Codruta & Petra (9 august 2005)

Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Alina, si al meu are colici mai multi ca inainte, el are 6 sapt, mai nou plange tare si cand face kk, chiar afara il apuca, el dormea bustean afara pana de curand.

Si e clar, nu adoarme decat plimbat, mai incerc dar nu pot sa-l las sa urle tare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Hildi si eu la indemnul "babelor" i-am pus o perioada fular pe fatza copilului, dupa ce am mai citit si m-am informat am renuntat la el, il pun doar la gat, in legatura cu bubitele nu le dai cu nimik, poate bepanthen doar , am avut si noi la o luna vreo doua saptamani a durat pana au trecut de tot, daca sunt aspre cand pui mana e vorba de dermatita atipica, parca asa se cheama, e normala si trece de la sine, eu muream cand il vedeam asa buburutzat ..... da a trecut. baneocinul asta nu e antibiotic??? nu e cazul daca e antibiotic..

Alina si bb Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput