Sa o ajutam pe Nicoleta- noutati despre starea ei.

Sa o ajutam pe Nicoleta- noutati despre starea ei. | Autor: LiliaToma

Link direct la acest mesaj

coordonator actiune: Lilia Toma
(adresele si nr. de tel. sunt tinute confidential dar au fost trimise catre DC)
Declaratie de raspundere:imi asum responsabilitatea in ceea ce priveste veridicitatea acestui caz



Nicoleta Macsim are 17 ani si visa pana mai ieri, ca orice adolescent la varsta ei, sa realizeze lucruri mari in viata. Acum viata nu mai e la fel pentru ea...
Din februarie 2004, ea este bolnava avand diagnosticul de tumora cu mieloplaxe (celule gigant) la tibia piciorului stang.

A avut pana acum 5 operatii( dintre care doua in Italia) i s-a administrat 5 saptamani radioterapie, dar osul s-a distrus aproape complet.

In Romania nu exista decat posibilitatea amputarii piciorului de deasupra genunchiului. Numai in afara tarii i s-au dat sanse de salvare a piciorului prin reconstructie osoasa si prin montarea unei endoproteze din titan care sa-i inlocuiasca articulatia genunchiului.


La data de 27 septembrie 2005 Nicoleta a fos operata la Institutul Ortopedic Rizzola din Bologna, Italia.
Chiar daca la prima vedere situatia era buna si se parea ca piciorul Nicoletei a fost salvat, in cateva saptamani situatia s-a agavat din nou.
Nicoleta a facut alergie la plagile de la picior, muschiul de la locul operatiei s-a necrozat si pe 28 octombrie 2005 Nicoleta a mai avut o operatie la acelas institut prin care s-a incercat salvarea situatiei.

Acuma Nicoleta este sub supraveghere si face sedinte in camera cu oxigen.
Operatia nu se inchide, se vede proteza facuta si Nicoleta are nevoie de inca o operatie la picior pentru a i se face un transplant de muschi de la spate la locul operatiei. Este ultima ei sansa. Daca nici acum nu va avea succes, piciorul Nicoletei va trebui amputat.

Aceasta ultima operatie se tot amana pentru ca familia Nicoletei deja este indatorata si nu mai are nici o posbilitate financiara si incearca sa gaseasca o fundatie care i-ar putea ajuta.

Cele 16 mii euro pentru prima operatie( puteti vedea dovada in actele prezentate pe site-ul ei), precum si costul celorlalte internari au fost gasite cu mare efort si sacrificiu, practic s-au imprumutat de la persoane particulare car stim cu toti ce dobanzi au.

Si ca tragedia sa fie completa, Nicoletei i s-au descoperit metastaze cu tumoare si la plamani : 40 noduli de mieloplaxe.

Pana cand familia ei este concentrata asupra problemei cu piciorul, problema cu plamanii fiind urmarita in de aproape de doctori dar fara nici o interventie pana cand nu se va observa o evolutie( din fericire pana acum nu a mai evoluat de cand a fost depistat).




Orice ajutor ar fi binevenit...
conturile
deschise la BCR, filiala Ploiesti: Liviu Macsim, in lei RO27RNCB3900000709940003
in euro RO54RNCB3900000709940002

Informatia este accesibilia de la adresa: http://salvatinicoleta.home.ro/ sau direct la: http://nicoleta.netfirms.com/

Eu vreau sa o ajut din tot sufletul. Nu am coordonat niciodata o campanie umanitara dar sper ca avand ajutorul vostru o voi putea mentine asa cum trebuie si fara greseli.
Trebuie sa spun ca deja pana acuma au fost trimisi niste bani la familia Nicoletei.
Incerc in cat mai scurt timp sa fac o statistica si sa spun cat s-a adunat de pe DC ca sa fie cat mai transparent.
Multumim tuturor celor care s-au implicat si care nu sunt indiferenti.


Profesorul care o trateaza Nicoleta se numeste Mario Mercuri. Pentru cei care se confrunta cu probleme asemanatoare profesorul poate fi contactat la adresa de mail: mario.mercuri@ior.it
Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

aprobat de desprecopii - am primit toate actele cerute - iti ures succes in campanie!





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Multumim mult administratiei pentru redeschidera cazului Nicoletei.
Chiar astazi voi reveni cu mai multe amanunte privind cazul Nicoletei si evolutia ei.



Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Lilia, asteptam cu nerabdare noutatile despre Nicoleta, ne rugam sa fie bune.

_

Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!


Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Fetelor, chiar acuma am vorbit cu bunicul Nicoletei.
El mi-a promis cu imediat cum ajunge tatal Nicoletei acasa il spune sa ma sune si sa imi confirme ultimii bani trimisi in contul Nicoletei.
Tot cu el voi vorbi ca sa aflu exact cati bani a primit Nicoleta pana acuma, de cati mai are nevoie, etc.


Am aflat ca Nicoleta se va interna maine in spital, si probabil poimaine o va opera. Tot de la tatal Nicoletei sper sa aflu cat va costa operatia, sau poate cine stie, s-a intamplat minunea si au primit raspuns pozitiv de la fundatie.

Pupici si mai revin.



Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Am uitat sa spun in ce consta operatia: i se va inlocui proteza si si se va face transplant de muschi de la spate.

Doamne ajuta!!!

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

Ne gandim maine la operatia Nicoletei si suntem cu aproape de ea si de familia ei!www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Daca ai putea sa ajuti un copil sa-si capete vederea, ai face-o ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Am vorbit cu tatal Nicoletei.
El mi-a spus sincer ca nu a mai verificat/scos de mult bani din cont pentru ca pana acuma nu a primi aproape nimic in cont. Dar va merge cat mai curand si va verifica.
El mi-a spus ca operatia pe care urmeaza sa o aiba Nicoleta va costa aproape de 20 mii euro. De ce zic aproape si nu va spun exact?
Pentru ca costul exact il stiu doctorii dupa interventie. Atunci ne vor trimite si chitantele ca sa ne demonstreze pretul exact.
Eu presupun ca daca e iar proteza va costa cam cat cealalta, or cealalta dupa chitanta a fost: 16.808,99 euro

El mi-a spus ca pentru ca timpul e scurt el incearca din toate puterile sa caute firme si sa apeleze la ele.
De aceea m-a intrebat daca am idei despre firme mari din Bucuresti care l-ar putea primi si asculta. Deci el merge singur si vorbeste cu ei, dar sa stie unde ar putea incerca( el este din Ploiesti si nu stie prea bine firmele din Bucuresti)
Deci daca voi stiti asa locuri unde sunt sanse macar sa fie ascultat si sa aiba o sansa cat de mica, ca sa zic asa, va rog sa ne spuneti.

Multumiri mari din partea familiei lor.
Sincer, el era foarte pesimist ca s-ar putea strange ceva de la oameni de buna credinta, de aceea a fost foarte mirat sa auda ca cineva i-a trimis bani in cont; pentru in ceea ce priveste persoanele fizice, care au vrut sa ajute, cica din Ploiesti pana acuma a fost doar o singura persoana, in rest doar fetele de aici de pe DC.
De accea el nici nu mai avea speranta ca mai trimite cineva. Unica speranta ce o mai avea, e sa incerce pe la toate firmele posibile si sa se roage.

Dumnezeu sa ii ajute pe toti

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinaa spune:

Sa dea Dumnezeu sa fie bine!Ne rugam pentru Nicoleta!

Irina & Viviana (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Lilia, am inteles ca BRD a oferit bani in cazuri umanitare.
As mai recomanda Connerx, Orange, Bancile mai mari, si eventual reprezentantele firmelor de masini ca Merchedes, BMW, etc.

Poate ca ar merita sa discute si cu fabricile mari, poate ca vor permite un apel catre angajati sau macat impartirea unor fluturasi sau expunerea unui poster cu problema Nicoletei. Am inteles ca "Electirca" a facut ceva de genul.

Inainte de a se prezenta la firme, ar fi bine sa aiba un contract de mecenat, poate-l vor semna pe loc. :)
Daca aveti nevoie va pot da eu niste copii.


Mult succes!

_

Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!


Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_72 spune:

Ideia luciei este f buna. Neaparat sa isi faca un dosar cu toate actele doveditoare si cu o cerere de sponsorizare pe care sa il poata depune peste tot.
Sa incerece la BCR - chiar in centrala- sa depuna dosarul la registratura , adresat catre Presedintele bancii.
La fel si la Banca Transilvania.
Sa incerce si la Patriarhie si la ceva parohii mai bogate.


Noi de la firmele mari nu am avut nici un raspuns si nici de la fundatii.Dar cine stie? fiecare cu norocul si sansa lui.

Succes si sanatate multa



Cosmina, matusa Sabinei

http://sabinac.netfirms.com

Mergi la inceput