Alina-lumina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

Buna Lia, ma bucur ca esti pe 'baricade' !Despre site am vorbit cu un prieten drag si mi-a promis sprijinul in executia site-lui, inclusiv domeniu, si eu consider ca bine sa-l numim 'Alina Ivascu'! Apoi am o prietena draga din UK, care mi-a promis toata traducerea in momentul cand avem textul in romana pentru Site-ul Alinutei, plus pozele recente pentru care multumim Sotului Nadinei si mai ales ca a fost cu ele la Dr. Balta care la telefon mi-a spus ca le asteapta (luni) ca nu trebuie nici o programare si va primi trimiterea, etc. Ca lucrurile nu s-au petrecut tocmai asa, asta e, sa avem rabdare, zic eu !Transmite-i din partea mea mamei Alinutei multa sanatate si familiei suntem langa ei si speram si noi ca Alinuta sa vada cat mai repede!www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Teledon - 4000 de euro, Lumina ochilor pentru Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

banuiam eu ca suma e cam mica dar sincera sa fiu ma asteptam la mai mult de 5000€. Eu zic ca inca e bine, daca voi le oferiti cazare si ajutor atunci sunt sigura ca o sa ne descurcam. Si cred cu tarie ca o sa strangem banutii.

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank">Teledon - 5000€ pentru AlinaLumina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Tinatache multumim pt incurajare, facem tot ce putem, si vederea micutzei ar fii cea mai mare satisfactie, sper din tot sufletul sa strangem banutii, iar cand Alinuta va mai creste sa poata sa citeasca cati oameni i s-au alaturat



anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">teledon, 4000 de euro, lumina ochilor pt Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

Tina, Impreuna vom reusi ! Sunt multi care vor sa o a jute pe Alinuta sa vada si vor fi si mai multi, pentru ca avem nevoie de orice ajutor dat!www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Daca ai putea sa ajuti un copil sa-si capete vederea, ai face-o ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela73 spune:

Buna ziua fetelor si felicitari pentru redeschiderea subiectului!
Am o intrebare: nu stiu daca am inteles bine...dar mi-a ramas in cap ca tatal fetitei este postas (lucreaza la Posta Romana?) Poate cineva sa-mi confirme...ca am o idee...


http://community.webshots.com/user/mihaela7373

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

Buna mihaela,raspunsul la intrebare reiese din acest articol publicat de Lucia_Lia:4000 de euro, lumina ochilor pentru Alina*Alina Ivascu va implini pe 29 septembrie un an de viata, insa nici macar nu va putea vedea chipurile celor apropiati, pentru ca este aproape oarba! Fetita sufera de dezlipire de retina la ambii ochi si numai o operatie in Belgia, care costa 4000 de euro ii poate reda vedereaNici macar nu a implinit un an iar de ziua ei, pe 29 septembrie, micuta Alina Ivascu din comuna Zorleni localitatea Islaz nu va putea decat sa auda vocile celor dragi, pentru ca este aproape oarba. Medicii spun ca fetita abia daca `ntrezareste lumina puternica si umbrele, pentru ca s-a nascut cu o boala crunta, care i-a afectat ochisorii: dezlipire de retina. In luna iunie am fost cu fetita la control la Bucuresti, la Spitalul de Urgenta. Doctorul Florian Balta, la care am fost trimisa, mi-a spus ca nu se baga sa opereze la varste atat de mici si ca ar fi o posibilitate in Belgia. Tot el ne-a spus ca operatia ar costa 4000 de euro”, ne-a spus Gabriela Ivascu, mama Alinei. Drama prin care trece familiia Ivascu ne-a fost semnalata de catre medicul Cristina Vasian, de la Sectia Neonatologie a Spitalului Municipal Barlad. “Fetita s-a nascut prematur de gradul IV, avea 1000 de grame la nastere. A evoluat bine de la nastere dar a fost suspicionata de cataracta congenitala. Ulterior am aflat ca are dezlipire de retina la ambii ochi”, ne-a precizat medicul Vasian. Acasa, familia Ivascu mai are un baietel de patru ani iar din salariul pe care il castiga tatal ca factor postal, cu certitudine nu se vor putea strange banii necesari operatiei. “Nici nu stim ce sa facem. Ne doare sufletul ca nu poate vedea. Noi o strigam, isii misca ochisorii, dar medicii ne-au spus ca nu vede decat umbre”, ne-a mai spus mama fetitei, care mai spera doar intr-o minune pentru Alina.Orice idee e binevenita! Asteptam sa ne-o spui !www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Daca ai putea sa ajuti un copil sa-si capete vederea, ai face-o ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela73 spune:

din cate stiu eu (de fapt stiu ca sigur)ca Posta Romana acorda sponsorizari. am o pers. de contact de acolo...ce cred ca trebuie facut: o scrisoare emotionanta...eu pot sa o trimit la ei sau pot sa va dau mail, tel, nume pers de contact pentru ca eu deabiam am obtinut o sponsorizare de la ei. stiu ca comisia care decide cine va fi sponsorizat se intruneste pe 24 ale lunii..cel putin asa s-a intamplat in nov. de asemenea stiu ca nu am obtinut sponsorizarea dorita (integral) pentru ca au mai ajutat niste factori postali afectati de inundatii..cred ca am putea avea o sansa

http://community.webshots.com/user/mihaela7373

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela73 spune:

mentiune: sponsorizarea nu am obtinut-o pentru mine

http://community.webshots.com/user/mihaela7373

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

mihaela, ar fii super poti sa-mi trimiti pe mail toate datele, si cam cum ar trebui sa arate scrisoarea?, sau e mai bine sa o trimita chiar din romania?, chiar tatal fetitei?

Multumesc

anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutati-o pe Alinutza sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela73 spune:

anca am trimis pe mail date...
Scrisoarea trebuie facuta din suflet...poate ca ne ajuta Lia...

http://community.webshots.com/user/mihaela7373

Mergi la inceput