Romanii din Marea Britanie (11)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Frederik spune:

Salutare voua, fetelor din Anglia.
Am intrat pe acest subiect pentru ca voiam sa aflu mai multe informatii despre viata in Anglia. Viata in Anglia pentru romance!
Sotului meu i s-a oferit un job in Londra. Prima mea intrebare ar fi ce salariu minim ar trebui sa aiba ca sa ne descurcam? Inchiriat apartament, scoala copil, cosul zilnic...? Cite din voi lucrati? E greu sa-ti gasesti un job? V-ati acomodat greu cu clima?
Va multumesc si astept impresiile voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Draga Frederik,

Daca rasfoiesti paginile virtuale ale subiectului nostru ai sa gasesti impresiile noastre despre traiul de aici, cu bune si cu rele. Nu are rost sa mai scriu inca o data, pot insa sa te asigur ca orice ai auzi de la altii experienta ta cu Marea Britanie va fi unica.

In mare, un salariu minim care sa iti permita un trai decent ar fi ceva de 15mii lire pe an. O chirie variaza intre 500 si 1000 pe luna in functie de zona si cate camere vrei, council taxul am scris chiar pe prima pagina cum se calculeaza, mancarea e ok la preturi cam ca in .ro si chiar mai ieftina daca pui la socoteala faptul ca sunt multe oferte buy one get one free...
Scoala copilului daca o vrei de stat sau privata...La stat nu cred ca platesti ceva.
Transportul este scumputz dar cu un salariu cum am zis te descurci.

Job gasesti mai greu sau mai usor in fctie de domeniu. Ce te intereseaza?

Clima e ok, nu cum credeam multi dintre noi cand am plecat din .ro. Te asigur ca nu ploua non-stop iar intr-un an jumate de cand sunt aici a fost ceatza numai de vreo 3 ori. Asa ca nu te speria, e mai cald decat in .ro iarna iar vara e chiar frumos, cel putin vara trecuta a fost super.

Ati luat decizia? Da-ne de stire!
Succes!


Lumea din Anglia e ocupata rau care va sa zica...

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Am revenit
Dupa ce am citit cu atnetie vad ca de fapt intrebi cat ar trebui sa castige sotul ca sa traiti decent...Deci sa lucreze doar sotul si sa fiti 3 in intretinere, nu?
Ca atunci problema se schimba..Nu ai cum sa te descurci cu un 15 mii pe an in 3 persoane...Deci urcam peste 20mii in cazul asta.

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Frederik spune:

Multumesc de raspuns, sper sa mai primesc si altele.
Astept recomandari unde ne-am putea gasi locuinta. Ce zone sint mai bune? Jobul va fi in Gatwick, dar trebuie sa tinem seama si ca baietelul nostru va merge la scoala anul viitor. Aveti copii la scoala? Cum se descurca? Ce scoli imi recomandati?
Eu va astept in continuare raspunsurile, mai ales ca sintem presati de timp sa luam o decizie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna seara fetelor.
Vad ca nu s-a mai scris iar de ceva vreme...asa ca sparg eu iar gheata, ca sa va anunt ca pe 8 aprilie avem o intalnire cu mai multi romani de pe un alt forum, intalnire ce va avea loc la cel mai nou Restaurant Romanesc din Uk, care arata foarte bine.
Dar ca sa va convingeti singure, uitati aici detalii despre www.romani-online.co.uk/Utile/Restaurante.html" target="_blank">Transylvania

Daca cineva doreste sa mearga va rog sa imi dati de stire ca sa va trec pe lista.

Frederik, sper ca ti-au folosit datele din mailurile mele, astepty vesti in legatura cu ce ati hotarat.

O seara faina si sper sa mai dati pe aici...

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Ce imbulzeala pe aici...

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Salutare la toata lumea !

N-am mai intrat demult, scuze.

Andra, vin si eu pe 8 aprilie la Transilvania. O sa fiu singurica, baietii vor fi la Buc, toti trei !

Frederik: acum am citit ce si cum, mai ai nevoie de informatii. Sint sigura ca Andra ti-a dat tot ce ai nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Miru, te trec in lista de acolo la mine, scriu ca vin eu cu 3 persoane, ok?

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriale spune:

Scuzati intrarea off topic, dar am o motivatie speciala: Miru Mirunel...





Te pup cu mult, mult drag!

Iri, mami de Ale

http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/g_a_i_2003/my_photos

"Accadono cose che sono come domande. Passa un minuto o passano gli anni e poi la vita ti risponde."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Miru, a fost ziua ta? Cand?
Sa ne traiesti, sa fii sanatoasa si fericita! si

--------------------

Andra

Mergi la inceput