Romanii din Marea Britanie (11)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

quote:
Originally posted by motanik

Scarmanusule, eu vroiam sa iti spun ca nu vor fi zile intregi fara colt de cer albastru aici; nu ploua mai mult decat in .ro. Asa ca nu iti face griji din p asta dv.

Cat despre nivelul de trai, e ridicat. Te poti astepta la cel putin 5-600 lire pt un aparatament in Manchester.

Despre joburi acum, mai exact ce ai vrea sa muncesti aici? Poti gasi un job la o scoala, teacher assistant probabil cu putin noroc dar e platit prost (700-800 pe luna).
Pt traducatori nu am idee ce salarii se ofera dar poti cauta chiar tu informativ joburi la http://www.totaljobs.com/ sau http://www.jobsite.co.uk/ sau http://www.topjobs.co.uk/

Cand va mutati? Succes si sper sa va fie bine.

--------------------

Andra





Hai ca m-ai linistit cu vremea, dar cu chiria m-ai facut praf. Aualiu, miculita mama! Chiar asa de mult? Pai atunci cat puii mei ii in buricul Londrei, 1,000 de lire? Asa cevaaa!
In fine, ca serviciu nu ma intereseaza scoala primara nici cat negru sub unghie, vreau sa predau franceza iar daca nu as vrea sa-mi continuu studiile. De predat vreau sa predau macar la nivel de colegiu. Dupa cum vezi am vise nerealizate aici, insa ma gandesc ca posibile altundeva. Mi-ar placea sa lucrez si ca traducator, merge si interpretariat, dar nu conferinte, ca nu-mi place. Cred ca a sosit vremea sa nu mai bajbai si sa fac efectiv ce-mi place, si mai ales sa nu ma las pana nu fac ce-mi place. Ce vise, taica!
Voljena poate se stie in domeniu, am s-o intreb si pe ea.

Miscarea e preconizata daca sunt insumate niste conditii de baza, printre care gasirea unui serviciu bine platit de catre sotul meu si in principiu se intrevede in urmatorul 1 an, un an jumate. Eu vreau sa-mi fac temele cat de bine pot inainte, sa vedem cam ce ma asteapta. Ideea de verdeata, de faptul ca te poti duce cu bicicleta, ca poti calatori si cu altceva decat masina sau avionul, ma da pur si simplu gata, simt ca reintru in lume. Mi-e foarte dor de Europa si sper sa o regasesc in Anglia.

Daca mai ai idei te astept cu drag.
Multe multumiri, Motanik

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Motanika, ai dreptae, am stat apoi si m-am mai gandit si am ajuns la concluzia ca nu avea de ce sa imi para rau.

Mai am si eu o intrebare, daca m-ai putea ajuta ti-as ramane profund indatorata. Eu si sotul meu avem o trupa (www.margento.ro) si anul trecut am fost in anglia, la festivalul de la Buxton, unde am castigat marele premiu. Am vrea ca la anul sa venim in Londra pentru un turneu de promovare a celui de-al doilea album. Ar fi super daca mi-ai putea spune cateva locuri in londra cu muzica live (unde vin formatii tinere, seminecunoscute si canta). Adika sa nu fie faze de genul Wembley (glumesc ) unde sa platim noi nu stiu cate mii ca sa cantam, sperand sa ii scoatem din bilete, ci cluburi unde mai vin formatii si canta.

ar fi minunat daca ai sti cateva locuri. Multumesc mult de tot!!!


Zenobia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna Zenobia!
Felicitari pt trupa si premiul de la Buxton! Am intrat pe site si mi-a placut ce am citit. Ce fel de muzica ccc cantati?
Sa fiu sincera noi nu prea iesim prin puburi si singurul concert la care am fost aici a fost Bon Jovi. Preferam sa petrecem weekendurile vizitand locuri, orase noi.
Asa ca nu prea stiu ce sa iti raspund si apeleze le celelalte fete sa ne ajute, poate ele stiu mai bine.
Stiu doar ca in Oxford Street de foarte multe ori am vazut si auzit cantand o trupa de indieni, am cumparat si cd-ul caci mi-a placut tare mult. Dar pt asta nu stiu daca ai nevoie de vreo autorizatie.

Sper sa intri mai des pe aici si sa tinem legatura. Am sa ma interesez si eu legat de cluburi dar ar fi bine daca as avea si mai multe detalii.

Numai bine!

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

quote:
Originally posted by scarmanus


Hai ca m-ai linistit cu vremea, dar cu chiria m-ai facut praf. Aualiu, miculita mama! Chiar asa de mult? Pai atunci cat puii mei ii in buricul Londrei, 1,000 de lire? Asa cevaaa!


Pai in buricul Londrei sare de o mie de lire. Viata e destul de scumpa aici dar si salariile destul de mari, in comparatie cu provincia.
Noi pe un amarat de studio flat dam cam 450 chirie numai, deci o sg camera, fara living room.


quote:
In fine, ca serviciu nu ma intereseaza scoala primara nici cat negru sub unghie, vreau sa predau franceza iar daca nu as vrea sa-mi continuu studiile. De predat vreau sa predau macar la nivel de colegiu. Dupa cum vezi am vise nerealizate aici, insa ma gandesc ca posibile altundeva. Mi-ar placea sa lucrez si ca traducator, merge si interpretariat, dar nu conferinte, ca nu-mi place. Cred ca a sosit vremea sa nu mai bajbai si sa fac efectiv ce-mi place, si mai ales sa nu ma las pana nu fac ce-mi place. Ce vise, taica!
Voljena poate se stie in domeniu, am s-o intreb si pe ea.


Ca sa predai la nivel de colegiu cred ca trebuie sa ai ceva experienta. Nu stiu f bine ca nu m-a interesat domeniul.
Cat despre traducator, Voljena cu siguranta stie mai bine asa ca daca nu o fi citit deja o anunt eu sa bage un ochi sa iti dea informatii.

quote:
Miscarea e preconizata daca sunt insumate niste conditii de baza, printre care gasirea unui serviciu bine platit de catre sotul meu si in principiu se intrevede in urmatorul 1 an, un an jumate. Eu vreau sa-mi fac temele cat de bine pot inainte, sa vedem cam ce ma asteapta. Ideea de verdeata, de faptul ca te poti duce cu bicicleta, ca poti calatori si cu altceva decat masina sau avionul, ma da pur si simplu gata, simt ca reintru in lume. Mi-e foarte dor de Europa si sper sa o regasesc in Anglia.


Mult succes si daca asta va doriti, sper sa realizati cat mai rapid!
Verdeata..sunt parcuri din belsug in orasele mari iar in afara sunt campii cat vezi cu ochii. Insa s-ar putea ca traiul destul de intens sa nu iti permita prea mult timp de relaxare. Noi avem senzatia ca weekendul trece fara sa fi apucat sa respiram. Dar poate suntem doar noi asa..

Da de veste cum merge treaba!

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Muzica trupei este ceea ce numesc ei azi cool-trip-hop. In plus fata de asta are loc in acelasi timp si un spectacol de poetry performance si de action painting. Cred ca cele mai potrivite locuri ar fi cele in care vin formatii de muzica alternativa (pe intelesul tuturor - muzica ce nu poate fi incadrata intr-un stil anume). Poate imi mai poti spune in ce alte locuri mai pot posta, poate stie cineva ceva si ma poate ajuta.


Zenobia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Ti-am trimis un pm.

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

multumesc mult, am sa postez acolo.

eu am citit tot acest topic, cu toate subcapitolasele lui, cand asteptam raspunsul de la londra cu universitatea. nu-ti spun cate vise mi-am facut. mai ales ca anul trecut, dupa festivalul de la Buxton, am venit si am stat o zi si jumatate in Londra. Am ajuns seara, ne-am cazat la un fel de camin, toti 6 intr-o camera si ne-am trezit a doua zi dimineata si am batut londra cu piciorul cat am putut de mult. Cred ca fiecare a facut vreo 50 de kilometri pe jos in ziua aia, dar am reusit sa vedem foarte, foarte multe lucruri. In seara de dinainte fusesem la concert la Queen cu Paul Rodgers in Hyde Park si ne-au luat caseta de la camera video, caseta pe care noi aveam inregistrat si unul dintre concertele noastre de la Buxton, iar a doua zi ne trimiteau garzile din HydeP de la unul la celalalt pana intr-un final am gasit-o si am recuperat-o.

sa ca, stand foarte putin atunci, imi doream sa ma intorc sa o revad iar asta parea situatia ideala. ma rog, reusesc eu si altfel. De exemplu, din nou cu trupa.

Deci, cum spunea, v-am citit "din scoarta in scoarta", unele dintre voi erau gravide... ce s-a intamplat, au nascut intre timp??? Tu parca nu erai multumita de Londra si vroiai sa te intorci in tara... Si eu care vreau sa pleeeeeecc.... sa ma duuuucccc...

si mie mi-ar placea sa mai stam de vorba

te pup si merci din nou pentru link



Zenobia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Eu nu ma omor deloc dupa Londra. Mi se pare un oras mult prea populat, periculos si chiar murdar (nu chiar ca in .ro dar si aici zboara hartiile pe jos alaturi de mucuri de tigara, numai ca daca te prinde gardianul nu poti negocia amenda). Ne-am fi mutat in afara, intr-un orasel mai mic, mai linistit, dar ne-au tinut aici banii mai multi la salarii.
Acum ca ne-am decis sa plecam in afara suntem legati de maini si picioare caci pasapoartele noastre sunt la Home Office pt vize. Si pana le primim inapoi nu putem pleca.

Am vrut sa ma intorc in vara asta acasa definitiv. Toate planurile erau facute, pana si hainele de iarna mi le-am trimis, daca ma crezi.
Sotul urma sa mai ramana un an.
Numai ca cel mai important lucru acum pt noi este sa avem un copil. Si pt ca socoteala de acasa nu se potriveste cu aia din targ, planurile au fost date peste cap de faptul ca nu am ramas insarcinata pana acum si sunt in continuare probleme.
Daca mergeam in .ro insemna sa mai amanam cu destul timp venirea pe lume a unui bb, daca eu eram acolo si sotul meu aici inca un an.
In plus, niste probleme de sanatate m-au facut sa regandesc decizia. Si am hotarat sa mai stam. Am zis ca inca un an dar acum ca am vazut ca nu e mereu asa cum ne dorim si planuim, nu mai spun nimic legat de intoarcerea acasa si o data exacta.
Cand se aranjeaza lucrurile ne intoarcem.

Stiu ca lumea zice ca suntem nebuni dar eu una sunt prea legata de casa mea, de parintii si prietenii mei. Cand am fost in iulie saptamana as fi vrut sa nu mai plec.

Inteleg cat va doriti sa veniti, vezi tu, asta e ironia sortii..

Din ianuarie teoretic nu ar mai trebui sa fie probleme legate de venirea aici si dreptul de munca, asa ca atunci e sansa voastra.


--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

da, intr-un fel te inteleg, dar inteleg mai ales chestia cu bebelusul. Si noi incercam de ceva timp si nu reusim, acum merg la doctor pentru monitorizare si sper sa se intample minunea, daca nu urmeaza chestii mai complicate, stimulari, IA etc. Doamne Fereste!

Iti doresc sa ramai si tu cat mai repede. Pana la urma casa este acolo unde ti-o faci tu si ai sa vezi ca daca apare un copil casa va fi acolo unde este el.

tinem legatura. hai ca postez si pe celalalt forum.




Zenobia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Motanik draga, citind mesajul tau de pe urma care nu imi era de fapt adresat, m-am gandit ca de fapt si eu simt ca tine, sincera sa fiu nu m-as muta niciunde inafara de Cluj la ora asta, insa problema e serviciul sotului meu. Asa ca intre tarile arabe (fie si Dubai de Dubai), parca mai bine Anglia. Si apoi ma gandesc ca putine lucruri pe lumea asta sunt ireversibile, iar mutatul sigur nu e unul dintre ele, ma tot duc cu casa-n spinare pana-mi aflu locul si linistea.

Iti multumesc foarte mult pentru informatii, ai dreptate, la un ritm nebun de viata ma astept si nu stiu cum as reactiona, ca deviza mea in viata e sa muncesc ca sa traiesc si nu viceversa. Aici ce sa zic, toata lumea vine si n-ar mai pleca, vin britanicii la pensie si se stabilesc aici, insa vacanta e una si serviciul e alta, cred ca stresant e peste tot in lume.

Voljena, draga de ea, mi-a scris deja, in situatia in care se afla, am sa-i raspund insa am tinut sa spun la toata lumea ce fete fantastice sunteti . Va multumesc si va urmaresc, sa vedem ce se cristalizeaza din toate astea in viitorul apropiat.

Cu mult drag,
Scarmanus

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput