salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 54

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Atlantiana, poti te rog sa-mi sau un PM cu sentinta pe care ai primit-o? Ca nici mie nu vor sa-mi dea cei 15% desi am depus 2 cereri pana acum! Am citit din urma, dar nu mai retin daca a fost si recurs, sau ti-au dat banii direct?36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Scuze ca raspund asa tarziu. A fost si recurs, dar pana sa se termine recursul, am gasit intelegere la directorul administratov, la care m-am dus cu sentinta.

Oricum, o sentinta data intr-un litigiu de munca este definitiva si EXECUTORIE. Adica poate angajatorul sa faca recurs, dar tot e obligat sa plateasca suma respectiva, pana sa se judece recursul.
Asta nu stiam acum trei ani....

Sentinta am sa o scanez si am sa ti-o trimit in email. Daca imi dai un PM cu adresa ta de email.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Desyderia, Cocae ati rezolvat ceva? Eu inca nu am nascut, lucrez tot la Academie si vreau sa stiu daca trebuie sa incep munca de convingere de pe acum. Adica sa trimit la Personal un mail cu articolele de lege bla bla. Mi-ar fi util sa pot invoca un precedent in Academie.

Apropo: in CCMN pe 2007 scrie in anexa 4 ca acest CCMN se aplica intr-un numar de ramuri, intre care si cercetarea (doar Academia inseamna cercetare, nu?). Deci daca nu au facut CCM de ramura, se aplica CCMN. Va trebui numai sa gasesc locul exact unde scrie ca CCMN se aplica si fara sa fie semnat de conducerea institutiei (id est Academiei).

Imi poate indica cineva unde gasesc statutul acestui CCMN? Ca sa scoata argumentul "noi n-am semnat nimic"?

Multumesc si succes la lupte pe taramul legislatiei!

Monica Elefantica 37+ CRI

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

La inceputul fiecarui CCMN - in primele articole - scrie clar ca se aplica pentru TOTI salariatii din tara, indiferent ca lucreaza la stat sau in sistem privat! Nu se conditioneaza aplicarea CCMN de existenta unor CCM la nivel de ramura sau de unitate, care sunt de rang inferior! Exista prevederi referitoare la CCMN si in CODUL MUNCII, care e lege, nu doar un contract intre parti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Multumesc. Azi am sunat si eu la Personal sa vad daca fetele stiu de prevederea asta sau tre' sa le instruiesc eu si am primit un raspuns tare haios: dac-as sti cate prevederi din CCMN nu sunt bune si frumoase, dar la noi nu se aplica! Mi-au promis ca "se vor interesa", oricum dupa nastere eu ma infiintez cu cererea in dinti si voi cere raspuns in scris. Ca stiu cui sa ma adresez daca mi se refuza.

Monica Elefantica 37+ CRI

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Atlantiana, as fi dorit si eu sentinta scanata, daca se poate, dar vad ca nu ti-e activat PM ca sa-ti pot scrie adresa de e-mail...

32Sophia
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

nu stiu de ce nu e activat PM si nici cum se activeaza nu stiu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cr3@t@ spune:

am si eu o intrebare legat tot de salariul bonus pt nastere,eu sunt insarcinata si studenta ,sotul lucreaza,ar putea cere el acest bonus salarial? astept raspuns,va multumesc

viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Da, cere sotul daca mama nu este salariata.

Mergi la inceput
Mergi la inceput