salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu vi se va mai acorda, e mult prea tarziu.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurautoi spune:

Nu se acorda pana implineste copilul 3 ani?De pe siteul ministerului educatiei asa am inteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurautoi spune:

Am gasit acum o informatie utila.Codul muncii prevede in cap 3 art 166 pct 1"Dreptul la actiune cu privire la drepturile salariale,precum si cu privire la daunele rezultate din neexecutare in totalitate sau in parte a obligatiilor privind plata salariilor se prescrie in termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate."
Acest salariu bonus nu se incadreaza tot la drepturi salariale?
Daca cei 3 ani nu s-au scurs,potrivit acestui articol am dreptul sa primesc salariul bonus,nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ba da ai dreptate, am facut o confuzie. Mea culpa.
Pentru cazul tau se aplica prevederile CCMN art. 51 pct. c coroborata cu ceea ce ai scris tu. Faci o cerere mentionand cele doua articole in cauza (le poti selecta si de pe pagina legislativa). Sa ne scrii cum s-a finalizat.

Succes!

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



Buna, mamici si tatici cu drepturi!


Am depus si eu cererea pentru salar' bonus, la noi la spital, saptamana trecuta.

Sa va spun cum a fost.

Vine o colega de la secretariat, dupa alte treburi la mine si profit sa-i dau cererea scrisa la calc, semnata si datata (exemplul l-am gasit la pag. 10 din topicul acesta), o foaie plina de legi explicate si paraexplicate. Bineinteles ca o rog sa-mi dea si un numar de inregistrare.
Peste o juma' de ora vine si-mi arunca foaia pe birou - n-avem cum sa o primim, ce-i asta, ca n-am auzit asa ceva. Ma duc frumos inapoi la secretariat cu cererea in dinti, la secretara "mare", o rog sa-mi primeasca cererea (deja se discutase intens inainte), si-mi spune ca nu am cum sa primesc acesti bani, pentru ca noi nu avem contract unic de munca.
Toate ca toate, dar eu vreau un raspuns clar, legal, asa ca insist sa-mi primeasca cererea, ca eu sa stiu ce fac mai departe. Exact asa am spus.
Ia foaia si o baga intr-un dosar. NU-NU-NU-NU-NU, pai nu se poate asa, eu vreau numar de inregistrare, pentru ca astept si un raspuns, nu?
Drept pentru care, suparata foc, spune: Vad ca iti cunosti foarte bine drepturile, ai devenit obraznica! Apoi ia registrul respectiv, inregistreaza cererea si-mi da multdoritul numar.



Andreea lui Andreiut Puiut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Acuma pentru Marius, o rugaminte:
Eu lucrez la spit. Ministerului de Interne D. Gerota, angajat civil. E posibil sa mi se spuna ca nu am dreptul la bonus de nastere. Tu ce zici? Daca primesc raspuns negativ, ce-as putea face mai departe?
Pentru stimulent nu au fost probleme. Dar bonusul de nastere intra in aceeasi lege, nu? Atunci de ce s-ar aplica una, si alta ba?



Andreea lui Andreiut Puiut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si ce-o sa patesti?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurautoi spune:

Mi s-a dat raspuns la cererea pe care am depus-o.Banii tb sa-i primesc de la unitatea la care lucram in momentul in care am nascut.Am depus cerere si acolo,dar dra secretara nu s-a mai confruntat cu asa caz si nu stie exact cum sa calculeze.V-as ruga f mult sa-mi dati niste informatii de genul :ce luna se ia in calcul,luna in care am nascut sau precedenta? ce salariu se pune salariul de incadrare ,sal net sau brut din luna respectiva?Se face media pe unitate?Cum?
Astept raspunsurile dvs cat mai repede.
Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Neata
Eu lucrez la o firma mica ,cu 12 angajati si as vrea sa stiu daca si eu pot sa beneficiez de salariul bonus si cum trebuie sa procedez.
Se i-a dupa ce nasti?
Multumesc anticipat


anca 21+

Maria
poze





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_erutza spune:

georgi_ana25: am inteles ca esti o viitoare mamica...asta daca nu ai nascut cumva intre timp...daca ai nascut pana la 31 mai 2007, vei primi contravaloarea trusoului, adica 150 lei... indiferent daca ai lucrat sau nu... atunci cand faci cererea pt alocatie, faci si cererea pt trusou...mi se pare ca tb si ceva acte (certificat nastere bb - copie, etc...); eu am depus dosarul la Directia de Asistenta Sociala (Timisoara)..eu am nascut in februarie...daca ai nascut dupa 31 mai, vei primi trusoul, care consta in hainute si produse pt bb... daca mai ai nelamuriri...scrie-ne...
Numai bine!
Veronica si Filip (5 luni si o sapt.)

Mergi la inceput