salariu bonus pentru nastere

salariu bonus pentru nastere | Autor: history

Link direct la acest mesaj

Sunt medic rezident la un spital din Iasi,am nascut in februarie ac,motiv pentru care am facut cerere pentru salariul bonus stipulat in contractul colectiv de munca.Atunci mi s-a spus ca spitalul abia are bani pentru salarii si sa nu mai cer acesti bani,ca,oricum nimeni nu a auzit de asa ceva.Avand in vedere ca salariul unui medic rezident este un fel de bursa din care greu poti trai decent,mi se pare o nerusinare sa nu mi se dea acei bani care sunt dreptul meu,motiv pentru care am mers la juristul spitalului.Juristul mi-a spus ca nu exista asemenea lege.I-am aratat legea-in replica mi-a zis ca spitalul nu a semnat contractul colectiv de munca si ca tot nu primesc banii.Avand in vedere ca au trecut 8 luni de la cererea mea,credeti ca mai pot obtine acesti bani sau ii voi obtine vreodata? Un raspuns scris la cererea mea nu am primit nici in ziua de azi.
Va multumesc daca m-ati putea lamuri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Contractul colectiv de munca nu se semneaza. Are caracter de lege si este obligatoriu pentru toti angajatorii indiferent de forma lor de organizare privata sau de stat. Se pare ca juristul nu prea cunoaste dispozitiile legale desi .... ar cam trebui, sau ma insel?
Va rog sa consultati CCMN 2005-2006 si chiar sa listati daca este cazul inclusiv partea care este mai sus mentionata. Asta asa pentru conformitate si pentru stabilirea drepturilor dvs reale si legale. Cred ca ar cam trebui sa se termine cu nerespectarea legilor. Asa incat cunoasteti-va drepturile conferite de lege si luptati pentru drepturile voastre.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Si eu am incercat sa obtin salariul acela si nu am reusit. Am spus la servici despre lege si mi s-a spus ca nu exista. M-am dus cu legea si mi s-a dat un raspuns ciudat, ceva in sensul ca nu sunt membra de sindicat. Am facut o cerere in scris si am cerut raspuns in scris. Am primit un raspuns in scris. Dupa ce am primit raspunsul am dat cateva telefoane fiecare trimitandu-ma in alta parte. In final am ajuns la o institutie numita "Inspectorat teritorial de munca" sau asa ceva. (Incearca sa numeri drumurile, toate facute cu bebe). Acolo am depus o cerere si copia raspunsului de la servici. Am primit o recomandata (drum la posta...)in care scria ca pot da in judecata institutia, pentru nerespectarea Codului Muncii, conform articolului....
In Romania n-as fi dat in judecata nici o persoana oarecare pentru 8 milioane. Da' o institutie...
Hartia am aruncat-o la gunoi, nici macar nu m-am ostenit sa mai fac un drum la servici sa le arat ca am dreptate.
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns history spune:

Zi-mi,te rog,daca ii arat legea si tot nu-mi da banii,ce pot face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Spune-i ca ai vorbit cu un avocat specializat in dreptul muncii si ti-a recomandat sa faci plangere penala la Procuratura pentru abuz in serviciu. Va prinde brusc aripi.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns history spune:

Sper sa tina .Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodraghici spune:

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema. Sunt medic reyident ATI in Cluj la Spitalul Clinic de Adulti.Am aflat de pe forumul acesta despre Contractul colectiv de munca ....2005-2006, dupa care l-am citit si eu.Am sunat la spital sa le spun ca am dreptul la acel salariu dar mi-au spus si mie ca si lui History ca noi nu am semnat nici un contract colectiv de munca si ca nu au auyit de asa ceva....de parca i-as fi cerut eu cocoanei aleia sa-mi dea bani din buyunarul ei.Eu acum sunt in Sibiu, BB are 3 luni,nici macar nu ma pot eu duce sa vorbesc personal acolo, ca prin telefon daca sun tot aia o sa aud.
Marius mersi mult pentru informatii.History, te rog sa mai scrii pe forum ce ai mai reyolvat tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns history spune:

Nu am intrebat -pe cine amenint cu abuzul in serviciu?Pe jurist?De el depinde daca primesc sau nu banii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Francesca-Anais spune:

Fomalhauti, pacat ca ai renuntat, angajatorii tai asta au urmarit.Dupa atata alergatura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca el impiedica dreptul tau atunci da pe el. Pe acea persoana care in pofida dreptului tau legal te impiedica sa il primesti. Poate fi juristul, directorul economic, cel de personal stiu si eu care din ei?

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

Marius, as avea si eu o intrebare la tine: daca in cartea de munca am trecut sal real, ei ce tb sa-mi dea, netul?sau brutul din cartea de munca? in contractul individual este specificat ca sint angajat cu sal net de ... $, echivalentul brut a .... LEI ( dupa cursul de la data semnarii contractului bineinteles), stipulind ca suma neta ... in $ se actualizeaza cf. cursului LEU-$ din data platii lunare. Te intreb pt ca mie mi-au dat NET-ul si cred ca tb sa-mi dea BRUT-ul minus niste n% pe acolo. cind i-am intrebat mi-au spus ca ei tb sa-mi dea un sal si atit! eu stiu ca legea spune un sal de baza, adica cel din cartea de munca...

va rog nu dati cu rosii ca bineinteles ca sint multumita si de un sal net bonus, dar as vrea pt mine sa stiu dc m-au pacalit, fiind o maaaare firma, cu maaaaari pretentii!

multumesc tare mult.

Mamica lui Codrin din 21.02.2005
Codrin

Mergi la inceput