Va mai amintiti de love story?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrian.carstea spune:

Va multumesc tare mult pentru tot ceea ce faceti pentru noi.
Este extraordinar sa vezi cati oameni cu suflet se mobilizeaza pentru a da o mana de ajutor.

Laura este acum la un pas de a ajunge la o clinica din Roma pentru continuarea tratamentului. Sper din tot sufletul ca acolo sa aiba parte de un tratament corespunzator si sa ajunga mai repede la remisie completa. Daca totul decurge cum trebuie, pe 8 sau 9 dec. ajungem acolo.

Laura nu se afla intr-o stare foarte buna, dar acceptul clinicii din Roma ne-a ridicat moralul destul de mult.

In ceea ce priveste acel medicament miraculos, Gleevec, intr-adevar a dat rezultate foarte bune, dar din pacate este aplicabil doar tipului de leucemie limfoblastica, ea avand mieloida.

Inca odata tin sa va multumesc din suflet in numele meu si al ei pentru tot ceea ce faceti si sper ca data viitoare cand va scriu sa fiu capabil sa va dau vesti bune.

Cu mult respect,
Adrian Carstea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Adrian si Laura, vestile date sunt foarte bune. Noi ne rugam ca evolutia Laurei in Roma sa fie cea mai buna posibila.
Ne bucuram ca moralul Laurei este mai ridicat o data cu acceptul.

Multa sanatate!

_

Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!


Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_72 spune:

Bravo Adrian, acesta este un pas f mare. Doamne ajuta ca ai un raspuns pozitiv.
Sigur acest raspuns o va incuraja si mai mult pe Laura. Va tinem pumnii sa reusiti sa ajungeti cu bine in Italia si sa ne dai vesti bune. Sigur drumul pe care il aveti de facut ....... e lung, dar dragostea dintre voi il va face foarte usor de parcurs.
Suntem langa voi si ne rugam pt dragostea voastra.

Cand iti doresti ceva cu adevarat , tot universul lupta alaturi de tine.



Cosmina, matusa Sabinei

http://sabinac.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Ce veste mare!!
Adrian, sa va ajute Dumnezeu daca plecati la drum. N-am reusit noi inca sa strangem foarte multi bani din pacate, forumul sufera in urma unor evenimente mai putin placute legate de umanitare. Dar nu va pierdeti speranta.
Ma straduiesc sa organizez ceva la mine la serviciu, poate reusesc sa va ajut cumva.
Le-am scris producatorilor emisiunii Din dragoste si Duminica in Familie, astept saptamana asta sa imi raspunda daca pot sau nu sa faca vreun gest pentru voi.
Am vorbit cu unul din cei de la Taxi si mi-a spus ca si ei ar fi dispusi sa cante pt Laura, si cred ca il putem convinge si pe Keo. Cu putin noroc vom putea organiza concertul chiar aici la Sala Radio. Sunt deocamdata doar promisiuni, tentative, dar ne miscam cat de repede putem. Chiar daca voi plecati sa nu va faceti griji, orice bani se strang vor ajunge in conturi. Sa dea Dumnezeu sa avem ce depune.
Tine-ne la curent te rog frumos!

Anda, mama Irinei
fotografiile Irinei
Aliante pisicesti
VA MAI AMINTITI DE LOVE STORY?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Adrian, in urma articolului aparut in "Jurnalul National"
http://www.jurnalul.ro/articol_41694/doneaza_pentru_viata_laurei.html
am primit urmatorul e-mail:

From: ovidius1959@xnet.ro
To: Marius Tuca
Sent: Saturday, December 03, 2005 8:23 PM
Subject: informatie Laura Carstea


Stimati Domni,
Doresc sa va informez ca am luat cunostinta de articolul Dvs. referitor la problema de sanatate a d- nei Laura Carstea.
Exista o sansa de vindecare in tara, la o doamna bioterapeut, care nu ar fi la primul caz rezolvat. Trebuie facuta o vizualizare, o prima intalnire, dupa care se va putea spune daca se va face tratamentul cu sanse de vindecare. Durata tratamentului va fi de cateva luni, cu sedinte saptamanale. Nici nu se pune problema sumei uriase de care este nevoie la tratamentul medical din Italia…
Pentru detalii finale, va rog sa ma contactati.
Cu stima,
Ing. Ovidiu SINTIE

Nu stiu daca este o solutie, dar imi fac datoria sa va transmit mesajul.
Multa sanatate laurei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Adrian,

Am promisiunea ca Duminica la Antena 1, la emisiunea "Duminica in familie", Mihaela Radulescu va citi apelul vostru. Le-am trimis textul care a aparut si in ziar.

Anda, mama Irinei
fotografiile Irinei
Aliante pisicesti
VA MAI AMINTITI DE LOVE STORY?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ara_kis spune:

Am gasit acest articol pe un site, sper sa va ajute.

Forskolin-beneficii surprinz#259;toare în leucemia mieloid#259; cronic#259;
16 Noiembrie 2005

Image}Rezultatele experimentelor realizate de c#259;tre un grup de oameni de #351;tiin#355;#259; de la Departamentul de Biologie Molecular#259; #351;i Programare Genetic#259; Oncologic#259; din cadrul Centrului Universitar OSU (Ohio State University) #351;i ap#259;rute în edi#355;ia din noiembrie a revistei de specialitate Cancer Cell, privind eficacitatea substan#355;ei denumite forskolin, par încurajatoare. Forskolin este substan#355;a activ#259; a unei plante provenite din India, Coleus forskohlii, folosit#259; de mai multe secole în obiceiurile de Ayurveda #351;i în medicina tradi#355;ional#259; indian#259;, fiind bine cunocute efectele sale benefice asupra împiedic#259;rii procesului de îmb#259;trânire, precum #351;i accentuarea metabolismului acizilor gra#351;i #351;i stimularea producerii hormonilor tiroidieni.
Leucemia mieloid#259; cronic#259;, care va afecta anul acesta circa 4600 de americani (conform estim#259;rilor) este rezultatul unei transloca#355;ii genetice între cromosoamele 9 #351;i 22, cu producerea unei fuziuni genetice BCR-ABL care controleaz#259; de fapt producerea enzimei „vinovate” (Bcr-Abl), aceasta la rândul ei fiind r#259;spunz#259;toare de proliferarea necontrolat#259; a leucocitelor.
Majoritatea pacien#355;ilor cu LMC au prezentat pân#259; acum un r#259;spuns foarte bun la Gleevec (imatimib mesilate), aprobat cu câ#355;iva ani în urm#259; de c#259;tre FDA pentru terapia acestei boli, dar în ulitmul timp s-au observat din ce în ce mai multe cazuri rezistente la Gleevec, la ace#351;ti bolnavi boala progrediind de multe ori spre faza de acutizare cu criza de bla#351;ti în care celulele imature infiltreaz#259; m#259;duva #351;i sângele periferic.
Studii anterioare au ar#259;tat c#259; enzima r#259;spunz#259;toare de proliferarea bolii, enzima Bcr-Abl stimuleaz#259; proteina SET care la rândul ei inhib#259; fosfataza PP2A. În mod normal PP2A func#355;ioneaz#259; ca un supresor al tumorii, a#351;adar în cazul în care este inhibat#259;, celulele tumorale pot prolifera f#259;r#259; obstacole.
Echipa de cercet#259;tori de la Centrul Oncologic OSU, sub conducerea dr-lui Danilo Perotti, au observat c#259; extractul de Coleus forskohlii, forskolinul, utilizat în Japonia ca broncho- #351;i vasodilatator, poate restabili func#355;ia fosfatazei PP2A.
În cadrul experimentului cercet#259;torii au testat eficien#355;a forskolinului la subiec#355;ii cu LMC sensibil#259; sau rezistent#259; la Gleevec, observând o eficacitate surprinz#259;toare: forskolin a reu#351;it s#259; restabileasc#259; func#355;ia PP2A, reducând capacitatea de supravie#355;uire a celulelor canceroase cu 90%, f#259;r#259; s#259; aib#259; vreun efect asupra celulelor normale. Aceste rezultate vor trebui confirmate #351;i în studii ulterioare mai largi, dar datele preliminare arat#259; c#259; aceast#259; substan#355;#259; poate fi o adev#259;rat#259; speran#355;#259; pentru bolnavii cu LMC, chiar #351;i la cei care se afl#259; deja în faza de acutizare.

Nu stiu daca acest medicament se gaseste la noi sau daca este folosit insa cred ca e bine sa stiti cit mai multe legat de aceasta boala.
Ii doresc multa sanatate Laurei, sa fie puternica si sa lupte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrian.carstea spune:

Am primit chiar acum acceptul de la clinica Charite, din Berlin, unde Laura va continua chimioterapia.

Va pleca impreuna cu mine si mama ei marti. Urmeaza acum sa ma interesez de cazare in Berlin si de biletele de avion in vederea plecarii. Cam astea sunt ultimele informatii pe care le am in acest moment.

Va multumesc mult la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_72 spune:

Dopamne ajuta! Si acest caz incepe sa meraga pe drumul bun.
Adrian ne-a anunta cu lacrimi de bucurie ca in sfarsit Laura este acceptata la o clinica din Germania- Berlin.

Sa fie intr-un ceas bun.

Acum noi trebuie sa facem tot ce putem sa ii ajutam si pe ei.

Adrian este foarte debusolat. Nu a iesit niciodata din tara si nu cunoastea lb germana. Nu stie nici unde va locuii el acolo, dar mi-a spus ca va dormi pe trotuar in fata spitalului. Din pacate asta nu merge in germania, pt ca esti ridicat imediat de politie.

Sigur sunt ceva oameni buni din germania, care sa ii dea si lui ceva informatii despre Berlin.

Haideti sa ii ajutam. Orice informatie este bine venita pt Adrian.

Doamne ce de cadouri frumoase a facut Mosul.



Cosmina, matusa Sabinei

http://sabinac.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Mai deschideti un subiect la generale si la calatoriile sufletului, ca fetele care stau in Germania sa vada cit mai repede mesajele. Sint sigura ca se va gasi cineva sufletist in Berlin care sa-i cazeze.

Mergi la inceput