Ajutor! Masinute romanesti de jucarie

Ajutor! Masinute romanesti de jucarie | Autor: cge

Link direct la acest mesaj

Dragi parinti,
strumful meu de aproape 6 ani i-a scris lui mos Nicolae sa ii aduca machetele de Matiz, Tico, Dacia Logan si Dacia Berlina.

L-am intrebat ce face daca mosul nu ii gaseste masinutele astea si mi-a zis : "N-are nimic daca nu gaseste, le fac spiridusii."

Asa ca va multunesc din suflet daca ma puteti ajuta.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina77g/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Din pacate, nu te pot ajuta cu un sfat unde poti gasi machetele astea (si noi am tot cautat, fara succes, Logan). Anul trecut Victor (5 ani si 10 luni) a vrut sa-i aduca mosul masina de gunoi. Cred ca am cautat vreo 2 luni pana am gasit. Asa ca anul asta cand vrea sa-i aduca nu stiu ce "cobalt blade" sau "pitafaer" (habar nu am ce sunt sau cum se scrie-a vazut el pe Cartoon) i-am spus ca si Mos Craciun si Mos Nicolae fac rost de jucarii din supermarketurile noastre . Pentru a fi siguri ca vor gasi (ca ei trebuie sa gaseasca jucarii pentru toti copiii) trebuie sa le scriem in scrisoare unde am vazut jucaria respectiva. Daca nu gasim mai bine ne reprofilam pe altceva, decat sa lasam la latitudinea mosului. Si a prins (la genul ca acum cautam peste tot pitafaer si cobaltblade-el tot intreaba pentru ca mie mi-e rusine nestiind ce sunt astea). Si a gasit si varianta de rezerva (eu l-am influentat pe ocolite, ca altfel nu merge): un joc de constructie Meccano (pe care l-am si luat).
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Ana, multumesc ptr raspuns.
Ne asemanam f. tare, in primul rand, Victorii nostri au gusturi deosebite. Sa ne traiasca si ei si surioarele lor.

Victor al tau e mai mare cu 5 zile decat Victor al meu, iar Eva cu 6 luni decat Ancuta noastra.

Voi incepe tratativele cu Victor, ca sa se reprofileze.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina77g/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Fiul meu care are 6 ani si 4 luni a gasit explicati de ce nu se gasesc masinute romanesti ;Mosul traieste la Pol si nu are cum sa faca Logan si Matiz .
Cobalt blade sau ceva care se temina cu blade gasesti la Carrefour ,Cora ,are fiul meu ,cam din august e adevarat dar cred ca gsesti si acum ,nu m-am uitat ca fiul meu s-a plictisit repede de el.
Ca s nu mai spun ca la Vladut prind foarte bine jucariile Lego care au niste roboti cu bladere .Sunt scumpe ,adevarat dar sunt si de foarte buna calitate .
Iusti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Revin asupra subiectului fiindca m-a lamurit fiul meu ce e cu "cobalt blade",tine de figurinele BDARMEN ,sper ca am scris corect ,le vede in desenul cu acelasi nume de la Cartoon .
Iusti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Stinu, multumesc pentru raspuns. Spune-mi te rog, daca stii (sau poti afla, pentru ca Victor se straduie sa-mi explice dar nu inteleg, el pleaca de la premisa ca eu stiu ce-i cu transformer-ii astia si nu ne intelegem deloc)ce-i cu figurinele astea BDARMEN: le gasesc pe undeva, cobalt blade-ul ce este de fapt (cum arata?). Robotii aia de la Lego inca nu i-am luat, nici el nu prea a insistat. In schimb ii are pe cavalerul Jayco si Regele Matias (tot de la Lego -si intr-adevar sunt de calitate). Mi-a spus sa-i cumparam intai pe toti cavalerii (el zice ca mai sunt 3) si apoi sa incepem cu robotii (probabil ca nu stie ca au blader).

Cristina, chiar ca Victorii nostri se aseamana. V-am vazut si pozele (sunt niste copii tare scumpi) si ma distreaza ca si voi aveti perdea cu Winnie the Pooh, mobila albastra si patutrile fetitelor sunt la fel. Cum a primit-o Vicotr pe Anca?

Va pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Azi am fost la cumparaturi la Cora si era bataie mare pe BDERMAN ,sunt niste aratari ,ca niste roboti ,mie mi se pare ca seamana si cu pokemon si Vladut imi spunea ca e unul dintre ei cobalt blade ,nici noi nu prea stim cu ce se mananca desi asta mic e innebunit sa ii cumpar si lui unul ,arunca cu niste bile si sunt destul de scumpi de la 4oo de mii in sus ,plus o placa pe care se lupta ei sau joaca care e vreo 1.600.000 si bilele se cumpara separat .Le gasesti la Cora .
Iustina

PS Si fiul meu are in camera lui perdea cu Winnie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns candy24 spune:

Sunt si Bdmani mai micuti nu trebuie sa va aruncati la preturi dintr-astea.Eu i-am luat micutului cu 50 mii lei un bidman cu 3 bilute,sau un bidman cu o singura biluta care costa 10000 lei.Eu nu sunt de acord cu jucariile foarte scumpe pt ca ei se plictisesc foarte repede si intotdeauna vor ceva nou.Intr-adevar calitative sunt mai prostute ,dar si cele de la Lego se pot rupe nu sunt din fier.Nu zic ca nu i-am luat si jucarii scumpe , dar nu vad nimic educativ la acesti roboti .

Eu si cei doi baieti ai mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

quote:
Originally posted by Ana71

Anul trecut Victor (5 ani si 10 luni) a vrut sa-i aduca mosul masina de gunoi. Cred ca am cautat vreo 2 luni pana am gasit.
Ana, Victor (2.01.2000) si Eva (13.03.2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana71bara/my_photos



Pot sa te intreb de unde? As vrea si eu una!!! Si al meu e disperat dupa toate masinile de gunoi de pe strada!!! Cred ca i-ar face mare placere!!!

Catalina & Andrei(3ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Cge,intre timp si-a mai adus si Victor aminte de Logan de jucarie si m-am tot uitat dar nu am vazut nicaieri.

Stinu, multumesc mult pentru raspuns. O sa merg la Cora sa vad despre ce e vorba. Dar la banii astia (daca e nevoie si de placa si de bile) mi se par exagerat de scumpi.

Candy24, sunt perfect de acord cu tine. Nici eu nu vad nimic educativ la acesti roboti. Problema este cu cele care nu sunt prea calitative este ca ii fac mai multi nervi decat placere (si e tragedie cand se strica - am experimentat cu transformer-ii luati din piata unde a fost o loterie, unii au rezistat foarte bine altii s-au defectat pana acasa). In schimb, am luat de la Lego, din seria cavalerilor (pe regele Matias si Jayco) -practic sunt niste piese care se combina si ies cavalerii astia- si ii are de jumatate de an, se combina tare usor, ii combina intre ei si cred ca sunt tare utile la dezvoltarea imaginatiei (am dat 500 mii pe fiecare dar si-au scos banii pentru ca nu e seara in care sa nu se joace si sa nu combine piesele alea in fel si chip).
Spune-mi si mie te rog tu unde ai gasit Bdmanii astia mai ieftini? Eu am intrebat la diferite tarabe si nimeni nu stia decat din auzite de ei (am gasit doar un breloc care in mod sigur nu l-ar incanta).

Multumesc pentru sfaturi si scuze, Cristina ca m-am bagat peste subiectul tau (si chiar nu te-am ajutat cu nimic referitor la masinutele romanesti).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Poate spun o prostie cit mine de mare, dar oare nu ar merita intrebat la reprezentantele Dacia de machete? Poate au ei, asa, ca material promotinal....

Altfel, vreau sa va spun ca urmaresc subiectul cu sufletul la gura si caietul de notite in mina.
Ieri am fost incintata ca am gasit un robot transformer -de taraba, inteleg acum ca-s prost facuti?
...nici mie nu-mi prea vine sa dau o groaza de bani pe niste jucarii cu adevarat oribile...Fiu-miu oricum le vrea pe absolut toate din reclamele de pe Cartoon Network...

Ana, de unde ai cumparat masina de gunoi? Ca ne trebuie si noua...


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput