Copii nascuti in 1999 (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Si noi am reusit sa il inscriem pe Vladut la scoala ,si el a dat testare peste care a trecut cu brio.Tot asa ,sa stie sa scrie ,sa citeasc ,sa rezolve probleme simple gen ce spunea una dintre voi mai devreme cu merele ,l-a pus sa numere silabele ,sa incercuiasca desenele care incep cu litera R ,a durat cam 20 minute .
S-a facut si o sedinta cu parintii ,educatoarea imi place acum sa vedem daca ii place si lui .Si sa facem fata si financiar ,inscrierea propriu-zisa se face dupa 15 ianuarie(deocamdata am dus actele si i le-am dat invatatoarei ,in prezenta directoarei) si trebuie sa achitam 1.500.000 fondul scolii .Mie mi se pare cam mult plus fondul clasei ,renovarea bancilor etc,etc Nu mai spun ca ni s-a spus ca din clasa a treia lectiile se vor face pe calculator .
O sa ne inscriem si aici aproape de casa si o sa alegem pana la toamna.
Nu stiu cum s-o simti el dar eu am niste emotii pentru toamna viitoare !

Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Azi e Mos Nicolae!

In Belgia, Saint Nicolas e mai important decat Papa Noel!!! Dar noi am pastrat, mai degraba, traditiile romanesti. Copiii si-au pus pantofiorii in geam si Mos Nicolae le-a adus o singura jucarie la amandoi, dar una frumoasa: o cutie mare-mare de lego, numai buna sa se construiasca castele si masinute impreuna. Si le-a mai adus si ceva dulciuri, dar numai de frumusete ca oricum baietii mei nu le mananca. Si mosul a fost cam zapacit si a venit in noaptea de sambata spre duminica, s-o fi gandit sa se poata juca piticutii toata duminica.

Azi, in schimb, a fost mare petrecere mare la scoala, a venit insusi Saint Nicolas, cu bombonele pentru toti copiii, s-a plimbat in toate clasele si a ascultat cantecele, copiii au fost fericiti si excitati, unii chiar speriati. Am facut poze si am filmat, o sa vi le arat.

Pupici si sarbatoare frumoasa de Mos Nicolae, sa fiti cuminti si sa nu primit nuieluse si LA MULTI ANI! pentru sarbatoritii de azi .

Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Aha, si la noi a venit Mos Nicolae, si noroc ca a venit mai pe la inceputul noptii, ca la 2 jumate noaptea, cine stateau cu lumina aprinsa si il construiau pe B-Damon? ...Ati ghicit!

Stinu, Zana, hai ca incep sa ma simt mai bine! Care va sa zica se poate si mai si decat am patit eu.
Totusi, sunt nedumerita: ce scoli sunt astea unde ii testeaza pe copii? Sunt scoli de stat? - Si daca sunt, au voie sa-i trieze dupa astfel de criterii? Stinu a pomenit de fondul scolii, si de-aia m-am gandit ca o fi de stat.
Si de fapt, de ce vor sa stie deja toate astea (scris, citit, probleme de matematica etc)? Adica ma intreb daca exista scoli speciale pentru copii mai destepti/avansati, sau care o fi ideea.

Tudor de Craciun o sa fie Mag - i-am luat 2 metri de saten rosu-inchis, din care sa-i fac un fel de haina lunga, dar nu stiu ce sa-i pun pe cap: aveti vreo idee?

Pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Multumesc ZANA ptr urarea de bun venit. Ai fost prima si singura care mi a urat asa ceva. Si uite asa imi pare si mie forumul asta mai primitor!
Si acum am zis ca va povestesc cate ceva despre scoala fetitei mele aici in SUA. Mie mi se pare ca aici au idei si initiative mult mai bune ca si in tara. Cel putin ptr cei mici! Sa vedeti fetelor cum profesoara lor ii tine cuminti fara tipat, fara amenintari. Fiecare copil are un card si daca in ziua respectiva a fost cuminte sta pe verde si primeste pe card 2 stelute daca nu, trece pe galben_ o steluta si daca a fost rau nimic ba chiar i se ia din stelutele primite. Asa ca fiecare copil aduna stelute cu care vor cumpara anumite obiecte ce sunt expuse in clasa si care au un pret in stelute!
Copiii in clasa nu se ridica in picioare cand vorbesc, e o atmosfera mult mai relaxata si NU sunt ascultati:"ia spune tu Popescu ce lectie ai avut ptr azi?" Primesc doar teste anuntate si asa isi primesc notele care s de la 1 la 4.
In sedinta cu parintii nu se vorbeste despre situatia scolara a
fiecarui copil. Asta se discuta doar intre teacher si parintii respectivului copil. Sunt chestii private situatiile scolare si nu se striga n gura mare.
Apoi alta chestie ce mi s a parut frumoasa e ca in fiecare zi prin difuzoare directoare scolii le ureaza bun venit iar la inchieierea programului le zice la revedere. E frumos nu? Si nu mai spun de relatia teacher- copil care i mult mai apropiata decat in tara!
Asa da scoala ptr cei mici! Merg cu placere la scoala unde de multe ori vizioneaza si filme, in fiecare sala e un tv.
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

quote:
Originally posted by Miruna Enescu

Aha, si la noi a venit Mos Nicolae, si noroc ca a venit mai pe la inceputul noptii, ca la 2 jumate noaptea, cine stateau cu lumina aprinsa si il construiau pe B-Damon? ...Ati ghicit!

Stinu, Zana, hai ca incep sa ma simt mai bine! Care va sa zica se poate si mai si decat am patit eu.
Totusi, sunt nedumerita: ce scoli sunt astea unde ii testeaza pe copii? Sunt scoli de stat? - Si daca sunt, au voie sa-i trieze dupa astfel de criterii? Stinu a pomenit de fondul scolii, si de-aia m-am gandit ca o fi de stat.
Si de fapt, de ce vor sa stie deja toate astea (scris, citit, probleme de matematica etc)? Adica ma intreb daca exista scoli speciale pentru copii mai destepti/avansati, sau care o fi ideea.

Tudor de Craciun o sa fie Mag - i-am luat 2 metri de saten rosu-inchis, din care sa-i fac un fel de haina lunga, dar nu stiu ce sa-i pun pe cap: aveti vreo idee?

Pupici,

Miru

Noi am insistat sa il inscriem pe Vladut la 195 ,in sectorul 3 ,langa inspectoratul scolar ,sper sa-si merite faima si alergatura de pana acum .E de stat .
Dar de copii pe care i-a trimis inapoi la grupa pregatitoare de la scoala ati auzit ?Ei are fiul meu doi in grupa si am mai auzit si pe la altii ,la Ploiesti spre exemplu .

Si la noi a venit Mos Niculae si a primit tot lego ,ca si copiii Norei ,un set de construit avioane ,35 de modele cu tot cu carticica ajutatoare si multe fructe si dulciuri .Mosul nostru ,saracul de el aduna de pe la toate rudele si prietenii si e destul e consistent .Prietena mea i-a luat o carte de la Readers Digest foarte interesanta ,gen Larousse dar eocamdata e prea complicata pentru el ,mai tarziu cand o sa mearga la scoala .
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Miruna ,pe Popa Nan e o firma ,www.partyfactory .rounde se gasesc si costume de inchiriat dar cred ca sunt cam piperate.Eu am fost la cel de pe Mosilor ,Karnaval ,si am fost foarte dezamagita .
Vladut e Arhanghelul Gavril si ii fac eu costum ,o pelerina alba cu beteala si coronita imbracata tot in betela, argintie de preferat si aripi .
corinadanaiti spun si eu bine ai venit printre noi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

www.partyfactory.rostr .Popa Nan .nr 171 ,sector 3 ,langa Universitatea Hyperion ,au si harta cum sa ajungi acolo .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Multumesc STINU. Pana acum atata de stinghera m am simtit pe aici Apropo! Raluca mea (6 ani) inca nu stie sa sara coarda! Fetitele voastre stiu deja?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

quote:
Originally posted by corinadana
Apropo! Raluca mea (6 ani) inca nu stie sa sara coarda! Fetitele voastre stiu deja?



A mea sare in casa.Am dus la gradi coarda pe langa rechizite, asteptam vara...pana atunci poate invatam sa patinam.

Miru noi am fost la o scoala de stat dar la invatator cu renume, asta e, are dreptul sa-si aleaga copiii!
Acum ne-am inscris la o alta doamna super amabila care ne va testa ceva mai incolo.
Da-mi o adresa de mail sa-ti trimit poze cu costume poate iti vine ideea cu Mag-ul.Poti sa-i faci o coroana din carton auriu.
Si noi am avut serbare de Sf. Nicolae, a venit mosul cu dulciuri si am ascultat colinde cantate de copiii nostri.

Edit din cauza nuielusei, tot aurie, cu fundite...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Salutare,fetelor!
Corinadana,bine ai venit!Super sistemul vostru de invatamant,cred ca si copiii se simt destul de bine intr-o atmosfera asa relaxanta!
Si la noi a venit mosu incarcat cu de toate,la Georgi la gradi le-a adus cate o nuielusa,imbracata frumos cu staniol,cu funtita si cu numele fiecarui copil.
Va pup!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63105" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput