Scoala Europeana Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Flory-Alex spune:

Ma numesc Florentina,salut toate mamicile
Sunt foarte interesata de Scoala Europeana pt fetita mea de 8 ani.Momentan este la o scoala de stat din Baneasa de care nu sunt multumita deloc.Catre mamicile care au deja copiii inscrisi la Scoala Europeana : as fii interesata de criteriile de acceptare si in ce consta testul la lb engleza pt a ma putea pregati din timp.
Multumesc de ajutor!

Florentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia2008 spune:

Buna seara,

Cautand o scoala pentru baietelul meu am dat peste acest subiect ceva mai vechi. M-am interesat despre SEB si pe site si am vorbit cu o fosta colega care are copilul acolo, dar dezamagirea este mare. Parintii copiilor de acolo sunt in culmea disperarii. Pentru anul scolar viitor 2010-2011 au marit taxa scolara la 7000 euro, in conditiile in care in 2008-2009 a fost 5200, anul acesta este de 6500. Practic nu sunt seriosi deloc, cresc taxele cum creste aluatul de paine, fara o baza reala si justificata, mai ales ca taxele sunt in euro, in plina perioada de criza.

Sala de sport au facut-o sala de recreatie, pentru ca au inghesuit si clasa a 9a , iar terenul din curte l-au acoperit cu un cort, in care bietii copii fac frigul.

Pacat de o asa scoala, care incepuse sa aiba referinte bune, dar din dorinta de imbogatire rapida, isi pierd simtul masurii.

Are cineva informatii despre o scoala decenta si cu mai putine pretentii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

mie principalul lucru care nu imi place este ca au facut si clasele de liceu in aceeasi cladire-evident prea mica .
La anul vor mai fi inca 1-2 clase de liceu si tot asa . Acestea vor ,,manca din spatiile de recreere, din salile de studiu si din alte spatii care pot deveni ,,clase pentru noii absolventi
In plus, nu stiu ce procent de promovabilitate au avut la alte liceee sunt foarte secretosi .
Si da, sa faci sport in cort si sa dai 7000 d euro pe an , e culmea si scolile de pe vremuri aveau sali de sport de iarna si terenuri de sport pentru vara .
Dati un sercch si cautati scoli comunitare in Austria si Franta si o sa va speriati-clase mari, luminoase , laboratoare, terenuri de sport, bazine de inot, GRATIS
La noi nici cand platesti nu ai parte decat de figuri impachetate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia2008 spune:

Am mai aflat ceva in legatura cu mancarea servita la aceasta scoala. Dimineata servesc cereale cumparate vrac, la sac, de la ''fratii chimici'' si copii se plang ca sunt mereu aceleasi.
Iar la ora 16 in loc de o gustare sanatoasa, covrigi, da, covrigi Brasoveni, cu sare si mac. Normal ca-i mai simplu sa cumperi cateva sute de covrigi decat sa faci o prajitura, o budinca, orice altceva decat faina cu apa.
Si cind nu sunt covrigi, copii primesc hotdog, adica un cremvursti in foetaj.
Cred ca banii pe care-i dai la scoala asta nu se justifica in niciun fel. Am auzit o multime de opinii, si multe din ele negative.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Mai aveti ceva vesti noi despre SEB? Noi am decis sa o dam pe Alexandra la 7 ani jumate si optasem pentru scoala 11, insa din ce in ce mai multi parinti se razgandesc si cu privire la aceasta scoala. Despre SEB auzisem de bine in general si ar fi o optiune, insa fara a stresa copilul cu lectiile de engleza pentru admitere, mai ales ca ea nu se da in vant dupa limba asta.

Ma interesa mai degraba nivelul de invatamant, rezultate la capacitate, modul in care un copil de la SEB se poate integra in sistemul de stat daca se muta in cursul gimnaziului, etc.

Stiu ca unii deja au inceput acolo anul acesta. Poate veniti cu povestiri. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra2002 spune:

Buna,

Eu am copilul de 2 ani la SEB si abia astept sa se termine acest an si sa o mut. Sunt sub orice critica - dna. directoare da foarte bine la interviu... pentru ca apoi sa-ti arate ca nu da doi lei pe tine ca parinte sau pe copilul tau. Copilul meu este alergic, cu acte in regula... era sa o iau pe brate de acolo intrucit se pregateau sa-i administreze medicamente (fara un telefon prealabil la parinte) interzise ei (nu verificase nimeni fisa copilului). Am cerut in repetate randuri sa nu i se mai dea carne de porc... degeaba. Li se da pizza la pranz.. si dupa cum spune copilul nu este minunata. De fapt se plinge de toata mincarea - ca este grasa, plina de ulei etc.
Daca incerci sa discuti la nivel inalt ti se spune ceva de genul -- daca nu-ti convine ia-ti copilul si pleaca.

Nici dpdv educational nu este minunat - profesorii sunt platiti prost, sunt total demotivati.

Nu recomand aceasta scoala nimanui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Buna ziua,

Noi suntem in impas daca sa alegem o scoala de stat sau una privata. Parerile sunt impartite, eu personal consider ca scolile private mai au mult pana sa reuseasca sa-si mentina standardele din cauza disperarii de a face bani. Sotul meu, insa, e deja convins ca SEB este solutia. Eu vreau sa dau puiul la scoala 45, stiu doua mamici acolo care sunt multumite.

Am o rugaminte atat pentru mamicile care au o parere buna despre SEB, cat si pentru cele care nu sunt multumite: sa ne spuneti ce credeti, ce parere v-ati format deja? care credeti ca sunt cele mai mari neajunsuri? orice ne-ar putea ajuta sa intelegem cum merg lucrurile de la cineva din interior.

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Oriunde dar nu la SEB. Daca vrei scoala privata invcearca la London School e mult mai buna. Daca nu , poti incerca la scoala 17, la Liceul Iorga-au clase foarte bune chiar si primare .
Pentru dupa amiza iti recomand un after foarte bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Buna ligeea,

Poti sa-mi dai mai multe detalii? As vrea sa stiu ce lucruri te-au determinat sa spui "nu SEB".

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Atitudinea directoarei,spatiile micsorate in mod evident, meniul oferit, per total , pentru o scoala privata care costa ,nu.

Mergi la inceput