Scoala Europeana Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Adi_dalma,

ma gandeam la Jean Monet.... problema e ca nu sunt bucuresteanca... nici sotul meu; asa ca ma iau si eu dupa pomul laudat...

Am vazut un reportaj despre ei, se pare ca au rezultate bune... si e si relativ aproape de unde stam.

Nu m-am decis... si sunt deschisa la recomandari.

Scoala 5 e cea din Amzei, nu? 10 si 11 unde sunt?

Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:



Scoala 5 e cea din Amzei, nu? 10 si 11 unde sunt?



[/quote]
Da.. sc 5 e in piata Amzei; sc 11 este pe Kiseleff aproape de Grigore Antipa iar sc 10 e in Floreasca...
Nu stiu cu Jean Monet ce sa spun.Din cate am auzit este o scoala de fitza in adev sens al cuvantului... doar copii de demnitari, oameni de afaceri de succes etc.
Eu as vrea fata mea sa mearga la o scoala la care sa se invete carte, la care sa fie copii de care se ocupa parintii dar la modul calitativ ... Ma sperie putin ca vor trebui sa faca fata la competitiile extrascolare (sic): mobilul cel mai buna, vila in Primaverii samd.
Stiu ca si Sc europeana prin pretul afisat triaza serios "aspirantii' dar ceea ce sper este ca atitudinea staffului sa fie diferita : sa trateze copii egal indiferent cine sunt parintii.
La scolile bine cotate (J Monet, 5,10,11) am auzit ca exista departajari in fc de pozitia sociala si puterea financiara a parintilor as prefera un loc in care departajarea sa se faca pe capacitatea copilului.
Sunt idealista,nerealista sau cum??


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Adi_dalma,

multumesc pentru informatii, sunt super folositoare. M-am gandit la Monet pentru ca stiu o fetita, dintr-o familie foarte simpla, care a terminat acolo liceul. Daca e asa cum spui tu, atunci nu imi place - pentru simplu fapt ca "valorile" mele, si pe care vreau sa le transmit si copilului meu, nu tin de catalogarea omului in functie de marca masinii sau locatia casei...

Raman, pentru moment, cu gandul la Scoala Europeana; acum ca mi-ai spus unde sunt scolile respective, le-am identificat... o sa ma gandesc la ele.

Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Ma intereseaza si pe mine acest subiect, de fapt cochetez cu gandul de a o da pe fiica mea la aceasta scoala. Este inca mica, 2,8 ani, dar eu abia astept s-o vad scolarita (sper ca la 6 ani).
Are si ea deja la activ 9 luni de gradinita foarte serioasa, fac si engleza, dar numai o lectie pe zi (nu stiu cat dureaza, probabil 30 min). Recunoasc ca acum nu prea stie mare lucru, doar cateva cuvinte in engleza. Din cate povestiti voi aici, trebuie sa faca si lectii in particular ca sa poata lua testarea la aceasta scoala.
Puteti sa-mi dati un sfat in privinta varstei la care este recomandat sa inceapa engleza in particular? Am vorbit cu o englezoaica ce ia ore de romana de la o profa tanara si draguta si mi-a promis ca ma pune in legatura cu ea pentru ore de engleza pt fetita mea, dar mi se pare ceva cam devreme si probabil si cam solicitant la aceasta varsta. Voi ce credeti?
Si inca ceva: mamicile care stiu, taxa la Scoala Europeana ce include exact? Doar orele de curs, sau si after school-ul si mesele? Pe site-ul lor am vazut taxa 17000 pe an, dar nu stiu ce anume exact acopera aceasta taxa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Azi a inceput scoala....

Readuc in atentie subiectul legat de Scoala Europeana; poate a mai intrat cineva nou pe forum care are copilul acolo, poate stie cineva mai multe informatii din interior.

Sunt in continuare interesata de aceasta scoala asa ca orice "noutati" sunt mai mult decat binevenite.

Multumiri anticipate!

Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Fetita mea nu este la scoala,dar la gradinita face germana cu o profesoara de la Scoala Europeana,Florentina.Ea este foarte incantata de aceasta profesoara si asteapta cu nerabdare lectiile de germana.Se pare ca are un talent special de a lucra cu copiii pentru ca si ceilalti parinti sunt incantati de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Foarte multi parinti se concentreaza pe ideea de engleza intensiv la scoala. Eu am vorbit cu multi copii (de la gradi intensiv, de la scoala europeana unde sunt copiii unei bune prietene, de la licee cu engleza intensiv) si pot sa afirm CA NU AM INTALNIT NICI UNUL CAPABIL SA POARTE CU MINE DEZINVOLT O CONVERSATIE IN LIMBA ENGLEZA.
Singurii copii care vorbesc dezinvolt in limbi straine sunt cei care fac scolile in limbi straine. Adica unde materiile (matematica, geografia, etc. se predau in limbi straine). Sunt astfel de licee in tara (de exemplu Liceul german de la Brasov) dar din pacate putine.
Nu spun ca nu e bine sa se faca engleza la scoala, dar nu va mai lasati amagite de acest "engleza intensiv" ca nu e decat o apa de ploaie.

Este mult mai important ca la clasele I-IV un copil sa-si dezvolte inteligenta matematica, sa invete sa scrie si sa citeasca cat mai corect, sa deprinda abilitati de comunicare, sa-si dezvolte creativitatea, sa se obisnuiasca cu responsabilitatile temelor pentru acasa, etc. decat sa invete musai engleza facand varza toate celelalte materii.

Limba engleza este numai un instrumet (necesar) pentru practicarea unei profesii. Nu este in nici un caz o profesie in sine (in afara de cazul in care nu vrei sa te faci traducator sau profesor). Deci cred ca este mult mai util sa ne concentram pe constructia piramidei si abia apoi pe placarea ei cu marmura de Ruschita.



alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Simali,

pe mine nu ma intereseaza Scoala Europeana pentru engleza; pe mine ma intereseaza ca "approach" general, pentru ca pare a avea o abordare diferita de sistemul invatamantului de stat din Romania. De aceea ma intereseaza opinii din interior, ale celor care au copii acolo; pentru a intelege daca intr-adevar ceea ce se face acolo si mai ales cum se face este diferit de invatamantul de stat.



Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Gabrielama.
Daca citesti cu atentie paginile anterioare vei vedea ca aproape toata lumea vorbeste numai despre engleza. Poate ca pe tine nu te intereseaza engleza la Scoala Europeana dar banuiesc ca nu ai deschis topicul numai si numai pentru tine...

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

quote:
Originally posted by simali

Foarte multi parinti se concentreaza pe ideea de engleza intensiv la scoala. Eu am vorbit cu multi copii (de la gradi intensiv, de la scoala europeana unde sunt copiii unei bune prietene, de la licee cu engleza intensiv) si pot sa afirm CA NU AM INTALNIT NICI UNUL CAPABIL SA POARTE CU MINE DEZINVOLT O CONVERSATIE IN LIMBA ENGLEZA.
Singurii copii care vorbesc dezinvolt in limbi straine sunt cei care fac scolile in limbi straine. Adica unde materiile (matematica, geografia, etc. se predau in limbi straine). Sunt astfel de licee in tara (de exemplu Liceul german de la Brasov) dar din pacate putine.
Nu spun ca nu e bine sa se faca engleza la scoala, dar nu va mai lasati amagite de acest "engleza intensiv" ca nu e decat o apa de ploaie.

Este mult mai important ca la clasele I-IV un copil sa-si dezvolte inteligenta matematica, sa invete sa scrie si sa citeasca cat mai corect, sa deprinda abilitati de comunicare, sa-si dezvolte creativitatea, sa se obisnuiasca cu responsabilitatile temelor pentru acasa, etc. decat sa invete musai engleza facand varza toate celelalte materii.

Limba engleza este numai un instrumet (necesar) pentru practicarea unei profesii. Nu este in nici un caz o profesie in sine (in afara de cazul in care nu vrei sa te faci traducator sau profesor). Deci cred ca este mult mai util sa ne concentram pe constructia piramidei si abia apoi pe placarea ei cu marmura de Ruschita.



alice


alice , ai perfecta dreptate.cunosc parinti care si-au mutat copii de la o gradinita la alta pe motiv ca nu au invatat destula engleza in 2-3 luni.

alina71
a fi om e lucru mare...

Mergi la inceput