Scoala Europeana Bucuresti

Scoala Europeana Bucuresti | Autor: wesel

Link direct la acest mesaj

Buna,
Suntem in cautari si tatonari in vederea alegerii unei scoli pentru la toamna pentru Matei. Am auzit despre Scoala Europeana si am vizitat-o numai pe afara (era duminica). Din ziar am aflat ca au cursuri despre civilizatie europeana, engleza intensiv, iar taxa nu asa de mare. Totusi, o parere "din interior" conteaza! Aveti cumva copilasi la aceasta scoala? Ati putea sa ne spuneti, va rugam, care sunt bunele si relele?
Cu multe multumiri,
Mamica wesela si Matei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Wesel,

si pe mine ma intereseaza Scoala Europeana, dar din pacate nu stiu pe nimeni care sa stie mai multe din "interior"; ce pot sa-ti spun eu este ca:

- au un site: www.scoalaeuropeana.ro, unde poti afla mai multe informatii despre metoda si programe
- eu am aflat despre aceasta scoala dintr-un articol pe care l-am citit in Formula As - uite-l aici:
http://www.formula-as.ro/articol.php?nrrev=670&&idart=6344&&numecap=Mica%20enciclopedie%20AS&&cc=scoala%20europeana%20bucuresti

sper sa meraga link-ul.

Mara mea este inca mititica - 1,7 ani, dar eu (in paranoia mea) - ma interesez deja de scoli.

Daca mai aflu ceva iti spun; la fel, orice informatie pe care o ai o astept cu multe multumiri.


Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wesel spune:

Gabi,
Iti multumesc mult pentru ajutor si iarta-ma ca nu am raspuns: eram convinsa ca pe nimeni nu intereseaza subiectul (asteptasem de mult un raspuns...), asa ca nici n-am mai intrat pe site!
Intre timp am vizitat aceasta scoala si se pare ca este OK. Nu am vorbit cu directoarea, ci doar cu secretara. Programul e bun (8h15 - 18h00) cu 3 mese si 2 gustari - bucatarie proprie, cu transport, engleza intensiv inca de la cls I, foarte curat, spatios, sala mare de sport, programe foarte interesante, sporturi diverse. Ce mai, mi-a placut.
Am vizitat cateva scoli particulare (Cambridge school - 99% libanezi; Scoala franceza - nivel foarte scazut, calitate proasta a profesorilor, conditii precare; Scoala Lumina - foarte departe, fara experienta, multa improvizatie; Scoala Olga Gudyn - ar fi multe de zis...; British school si American School foarte scumpe; Scoala Evreiasca - foarte bine organizati, dar impun iudaismul in curicula) si pot spune ca scoala europeana chiar se apropie foarte mult de o scoala EUROPEANA!
Cred ca aici ne inscriem. Decizia am luat-o dupa ce am comparat aceasta scoala cu "scoala mea". Si aici fac engleza intensiv, au programe variate, copiii sunt scosi destul de mult, nu stau tot timpul in scoala, invatatoarele - alese pe spranceana. DAR: este destul de departe de noi, cladirea este foarte mica - stau inghesuite cel putin 3 clase cu cel putin 3 grupe de gradinita + cresa!- iar vecinii...dubiosi. Desi am inteles ca la vara vor desparti scoala de gradinita si cresa, ca se vor muta, desi aici se afla, in cls I, unii dintre fostii colegi de gradi ai lui Matei, inclusiv fosta lui educatoare, noi ne-am hotarat pentru scoala europeana.
Sa stii ca nu am ignorat nici scolile de stat. Dupa multa chibzuire, sper ca am ales bine.
Mamica wesela si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Maminca vesela,

ce vesti bune imi dai! ma bucur tare mult sa aud ca scoala este intr-adevar buna!

Si astept vesti si dupa ce Matei va fi scolar!

Deocamdata, noi abia mergem la gradinita de la anul (Mara implineste 2 ani in aprilie); am ales gradinita Smart Kids, care pare super OK si al carei mare avantaj este ca este la 1 minut de serviciul meu; parctic, de la geamul biroului meu, ii vad pe copiii in sala de clasa sau in gradina, vara. Si pare si foarte bine organizata si civilizata.

va dorim succes la scoala si am sa te mai "caut" sa imi spui si impresii de la scolar.

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Desi e un subiect mai vechi, imi permit sa-l readuc in actualitate. As vrea sa stiu daca mai sint parinti cu copilasi inscrisi la aceasta scoala si ce parere au despre ea. Ana mea are 5 ani si deja ma gindesc unde s-o inscriu. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catusha spune:

Wesel, cea care a deschis subiectul anul trecut, are deja baiatul la Scoala Europeana. Si fetita mea e acolo. Sint amindoi in clasa I. Anul trecut au facut si pregatitoarea tot acolo, anul acesta insa nu mai au decit clase de la I la a VI-a. Faptul ca au avut foarte multe solicitari este dovedit de cele 4 clase I pe care le au (intentia a fost sa fie 2 clase intii).

Catusha, de 2 X mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

quote:
Originally posted by Catusha

... anul acesta insa nu mai au decit clase de la I la a VI-a.
Multumesc pt raspunsul prompt. Nu prea inteleg ce-i cu clasele astea -- adica nu se poate urma tot ciclul gimnazial acolo?

In alta ordine de idei, cum vi se pare? Ce va place si ce nu? Cu cit timp inainte ar trebui sa merg s-o inscriu pe mindra mea? Multam'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Cathusa,

de la ce varsta ii primeste la clasa pregatitoare? Este obligatoriu sa faca clasa pregatitoare acolo ca sa-i primeasca in clasa I?

Multumesc mult,


Gabi

Balance diet means chocolate in both hands!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORE33 spune:

Care este valoarea taxei?
Cum se plateste:lunar sau trimestrial?

Multumiri anticipate ptr raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catusha spune:

Ce am vrut sa spun este faptul ca anul acesta nu mai au an pregatitor (si nici nu intentioneaza sa mai faca). Au clase doar pina la a VI-a pentru ca ei sint infiintati de 6 ani, si deci au ajuns doar pina la clasa a VI-a. La anul vor fi pina la a VII-a, si asa mai departe.

Noi sintem foarte multumiti. Motivul pentru care am ales o scoala particulara este pentru ca nu avem un ajutor care sa ia copilul de scoala, sa-i dea de mincare, sa faca teme, ma rog, sa-l supravegheze pina venim noi de la job. Aici copiii stau pina la ora 18.00, maninca, isi fac temele. Desi poate nu e cel mai importanta lucru, la SE au o baza materiala foarte buna, dar si echipa de profesori/cadre auxiliare este foarte inimoasa.

Urmeaza programa de stat, la care se adauga foarte multe alte activitati optionale.




Catusha, de 2 X mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catusha spune:

Taxa se poate plati atit lunar, cit si in avans (chiar cu un discount daca se plateste pe tot anul, din cite stiu). In legatura cu suma exacta, nu vreau sa induc in eroare. Mai bine un telefon la secretariat.

Catusha, de 2 X mamica

Mergi la inceput