Scoala Europeana Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

"Taxa program educational:
14 500 RON (145 000 000 lei) platibili astfel:
a. pentru un an scolar,in perioada 1-15 septembrie cu o
reducere de 5%
b. lunar, in zilele de 1-2 ale lunii
c. cu o reducere de 15% pentru familii cu mai multi
copii inscrisi la SEB"

sursa: http://www.scoalaeuropeana.ro/inscrieri.html



www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wesel spune:

Da, si ceea ce e foarte important este ca aici se fac zilnic cel putin 2 ore de engleza pe zi chiar din clasa I. Sunt zile in care se mai face engleza si dupa-masa in functie de lectii. Exista, pe parcursul celor 8 clase, examene de atestare limba engleza cambridge. In plus si modelul scolii este unul apropiat de cel britanic. Ma refer la conceptie, management...
Mamica wesela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Mamica wesela,

ma bucur sa citesc comentariile tale, bazate acum pe experienta de scolar.

Sa inteleg ca esti multumita de scoala si ca baietelul tau e fericit acolo?

Noi mai avem mult pana la scoala.... dar eu vreau sa am toate informatiile necesare pana atunci.

O zi buna!

Gabi

Balance diet means chocolate in both hands!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wesel spune:

Da, sunt multumita. Deocamdata suntem la inceput dar sper - cel putin in clasele 1-4 ca vom face scoala! Apreciez mult felul in care este abordat conceptul de scoala; nu peste tot gasesti asta. Aici sunt uniforme (deci seriozitate si spirit oarecum cazon, deci disciplina), totul este nou (deci curat), exista deschidere (inteligenta) fata de sugestiile parintilor...exista si cabinet de consiliere atat pentru parinti cat si pentru copii, programe variate, gandite pentru copil si nu doar pentru a fi "bifate" ca asa trebuie sau ca asa se face si nu-stiu-unde. Alte scoli au engleza numai din clasa a 3-a sau tot timpul dar costa dublu (vezi British School, International School). Se mananca bine, copii chiar sunt in siguranta. As spune mai multe dar mi-e teama ca o sa se spuna ca fac reclama.
Mamica wesela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Mamica wesela,


multumesc mult de raspuns. Ma face sa fiu optimista! Pana ajunge Mara la scoala, sigur lucrurile vor fi mai clare.

Pana atunci, tinem pumnii tanarului scolar si ii uram succes!

O zi buna!

Gabi

Balance diet means chocolate in both hands!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anesimone spune:

Daca acum taxa este de 145000 anul acesta, peste 4-5 ani cat va fi taxa?Inseamna ca trebuie sa ai salariul unui parlamentar ca sa-ti permiti sa platesti aceasta taxa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Mamica wesela, multumesc mult pt raspuns. Gabi, si noi mai avem vreo 2 ani pina la scoala, dar niciodata nu e prea devreme.

Stiti cumva, au si cursuri de lb germana? Si cam cu cit timp inainte de inceperea anului scolar ati fost sa va inscrieti copiii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catusha spune:

quote:
Originally posted by anesimone

Daca acum taxa este de 145000 anul acesta, peste 4-5 ani cat va fi taxa?Inseamna ca trebuie sa ai salariul unui parlamentar ca sa-ti permiti sa platesti aceasta taxa.



Eu cred ca trebuie sa ai salariul chiar mai mare decit al unui parlamentar, dar este o alegere personala sa inscrii sau nu copilul la o astfel de scoala. Taxa la celelalte scoli private din Bucuresti este si mai mare (vezi Scoala Americana, etc).

Eu stiu ca discutiile pentru inscriere incep prin lunile ianuarie-februarie, cel putin asa a fost anul acesta, raminind ca inscrierea propriu-zisa sa se faca in vara. La clasa I impartirea pe clase s-a facut dupa nivelul de engleza, astfel incit copiii dintr-o clasa sa fie mai mult sau mai putin la acelasi nivel, pentru ca orele de engleza sa fie eficiente.



Catusha, de 2 X mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Pegasis,

intr-adevar, si eu cred ca niciodata nu e prea devreme; gradinita am inceput sa o caut cand copila mea avea 4 luni, asa in incat, atunci cand a venit vremea sa mearga la gradi am mers direct, caci alegerea fusese facuta. Dupa 6 luni de gradinita cred ca am facut alegerea potrivita.

Acum evaluez scoli si sper sa fac cea mai buna alegere pentru scoala.

Succes tuturor!

Gabi

Balance diet means chocolate in both hands!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Unde merge fetita ta la gradinita , in Bucuresti ?la care dintre ele ,deoarece daca tot ai ales-o cu 3 ani innainte trebuie sa fie super

Mergi la inceput