Sezatoarea canadiana (36)

Sezatoarea canadiana (36) | Autor: Donia

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60333&whichpage=1" target="_blank">...35



Bravo, Monicutza, asta da motiv de sarbatoare! Fericiti trebuie sa mai fiti acum! Sarcina usoara iti doresc. Mai, ce ma bucur cand aud de un bebe!
Laura, ninge, ninge si pe mine ma apuca disperarea ca sofez de nebuna pe drumurile comunale! De fapt nu de nameti mi-e frica, ci de polei si gheata. Ei, frumoasa a fost iarna trecuta cand nu conduceam!
Khristin, cum de canti imnul? La scoala unde esti studenta? In fiecare dimineata? Sau doar cand predai? Ca eu am fost uimita cand m-am nimerit intr-o dimineata la scoala fetitei si am auzit in difuzoare: "In picioare ca se canta imnul". Ma gandeam ca eu ma saturasem in scoala de ritualul asta, dar asta mica, la 4 ani si ceva, pare incantata.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

quote:
Originally posted by Donia
Khristin, cum de canti imnul? La scoala unde esti studenta? In fiecare dimineata? Sau doar cand predai? Ca eu am fost uimita cand m-am nimerit intr-o dimineata la scoala fetitei si am auzit in difuzoare: "In picioare ca se canta imnul". Ma gandeam ca eu ma saturasem in scoala de ritualul asta, dar asta mica, la 4 ani si ceva, pare incantata.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)


Donia, la scoala unde predau ma refeream...imediat dupa ce intra in clase, daca incepe imnul trebuie sa ramana acolo unde sint, si sa intoneze imnul...si culmea ca o fac cu maxima seriozitate si buna credinta, adica nu au sentimentul ala de blazare pe care-l aveam noi odata. Interesant e faptul ca uneori unii copii (e.g. membri din Martori ai lui Iehova) care nu recunosc natiunea, alte evenimente ceremonioase sau imnul, si asadar pt. a respecta diversitatea asteapta pe hol, neintonanand pana ce se termina imnul..Brrrr, anul asta iarna a inceput devreme

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Laurajr,daca nu sint prea indiscreta pot sa te intreb de la ce localitate vine K/W?

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Pentru mine va fi o onoare sa fiu cetatean canadian.

Pe langa avantajele ce deriva in afara granitelor, gandindu-ma numai la common law - on sau codul civil din qc ...si ajung sa-mi doresc sa fiu cat mai repede canadian in adevaratul sens al cuvantului.

...vizualizez asta ca pe un scut de protectie sub care te simti asigurat . Asa simt.

Chiar ma gandeam zilele trecute la niste cunostinte din parc, niste francezi (copiii nostri se jucau impreuna) care erau foarte tristi pentru ca le intarzia rezidenta. Trist e putin spus, erau cam disperati. Si doar erau din Fr, doamne iarta-ma, nu din Africa....Chiar ma gandeam ce-or mai fi facut, si daca le-or fi venit actele...

Mii de emigranti din E de Vest vin aici anual, in schimb in sens invers - nu prea..., mai vezi cate vreun ratacit boem.....vreunul care vrea sa faca o calatorie in timp probabil....in trecut ma refer. Just kiddin'!

Mare lucru sa fii canadian, domne', dar nu ma impiedic sa remarc o anumita banalizare a acestui fenomen care probabil este inevitabila odata cu trecerea timpului.

Danutza, salutare la gemeni si succes la scoala ! Sa aiba numai A+ !

Pt ieri, la multi ani Maiei, fetita lui Ange. Sa creasca mare si la fel de cuminte si de frumoasa ca pana acum. Fix ca un ange .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina82 spune:

Fetelor,imi trimite si mie cineva ex.de invitatie pe email?
As vrea sa-i aduc si eu pe ai mei aici de sarbatori.
Multumesc mult in avans.
Email:slyce74@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitz-kitz spune:

Monicutza,felicitari pentru sarcina,sarcina usoara si un bebe sanatos!
O sa-ti placa sa nasti in Canada!Eu am nascut si in Romania si in Canada si poti sa-ti spun ca e o diferenta enooorma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Ina82, ti-am trimis un model de invitatie pe care l-am folosit si noi (si a fost ok).
bafta multa,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

kitzule, nu mai pomeni de nastere ca ma apuca frica Eu nu am nascut nici o data. Cum a fost la tine nasterea in CA?
Abia astept sa ajung la doc, sa ne spuna cum stam. Va dati seama, nici nu ne-a venit cardul de maladie, si noi ne-am apucat sa facem copii. Nici nu stiu unde sa sun pt doc, fara asigurare, nu as mai astepta pana pe 1 decembrie, cand voi fi asigurata. Voi ce ziceti sa fac?
Donia, kitz, va multumesc mult pentru urari. Ma asteapta o etapa noua in viata si ma bucur mult ca sunt alaturi de voi.


Monicutza_gravidutza 5 saptamani

"A likely impossibility is always preferable to an unconvincing possibility" - Rhetoric by Aristotle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitz-kitz spune:

Monicutza,e normal sa-ti fie frica de nastere,dar eu iti spun sa nu te stresezi pentru ca aici o sa ai parte de atentie,supraveghere,ingrijire atat ca gravida ,cat si ca lauza sau mamica care alapteaza.(ca sa dau un exemplu,chiar dupa ce am iesit din spital dupa nastere,m-au si sunat acasa ca sa ma intrebe cum ma descurc cu alaptatul,daca am nevoie de sfaturi etc)
Eu am nascut la un spital din Toronto(North-York)si a fost foarte bine.Mi s-a pus epidurala cand am avut dilatatie 4,asa ca inca 8 ore cat a durat travaliul nu am simtit nimic.Personalul medical este in general amabil,bine pregatit profesional(aici vorbesc din experienta personala,poate ca mai sunt si exceptii!)
Referitor la analizele medicale recomandate de ginecolog,aici se face un set complet de analize la 12 sapt. de sarcina si tot atunci si o ecografie.Se mai face inca o ecografie prin sapt 18-20 .
Nu stiu cum e in Montreal,dar aici ca sa ajungi la un ginecolog iti trebuie "trimitere" de la un medic de familie,sau de la un medic de la walking-clinic,sau exista varianta sa suni personal la un ginecolog si sa te programezi(daca te accepta).
Daca nu ai card de sanatate inca,eu stiu ca vei plati analizele pe care le vei face,dar dupa venirea cardului iti vei primi banii inapoi.(nu stiu exact)
Ai medic de familie?
Nu stiu exact ce te-ar mai interesa sa-ti spun despre nastere ,dar daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina82 spune:

Multumesc mult bebitzu:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Monicutza- nu te mai speria,e exact asa cum zice ktz-kitz cu analizel si cuc ardul. Nu mai e mult sa astepti pina pe 1 decembrie si intre timp gasesti medic de familie ca vei avea nevoie si de el, incearca sa afli de un OBG bun, adica si obstretician si ginecolog de la prieteni si asa cand mergi la medicu de familie ii spui exact al cine sa te trimita si intre timp documenteaza-te ca aici conteaza mult sa te duci informat si sa ii iei mai tare pe medicii ca sa te aiba in vizor un pci mai atent, de ex.eu am facut prima eco la 6 sapt si 5 zile sipina acuma am 4, si probabil ca mai fac una, deci am depasit regual de 3 ecografii acoperite de cardul de sanatate,dar ti-am zis conteaza mult ce medic ai, cum te duci la el informata si cum te intelegi cu el.
Bafta multa si dc ai inrtebari si pot sa te ajut, nu ezita!A si d cvrei un job, trebuei sa te grabesti ca aici ca sa iei ajutor dupa-maternity leave benefits, iti trebuie cel putin 650 d eore lucrate, ceea ce inseama vreo 6 luni de full time sau mai multe de part-time, si tu ai deja 5 saptamini de sarcina, deci ai grija si bafta!
Sarcina usoara!

Denisa
30+
Emma Andreea
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput