M-am hotarat ....adoptie (25)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boo__boo spune:

Citez:
<<< Vreau in capitolul asta cat mai multe vesti bune si cat mai multe aspirante trecute sus in lista mamicilor! Mai ales ca ne apropiem de Sarbatori! >>>

Deci Aissa de ce oare am eu impresia ca multitudinea asta de mesaje care tot vin si vin in ultima vreme, parca muuuuult mai multe decat pana acum, vor aduce cat de curand si mai multe mamici? Iar asta ma gandesc ca se va intampla chiar pana-n Sarbatori ... Iar de aspirante... ce sa zic? Bine ati venit fetelor si fie ca decizia care ati luat-o sa se finalizeze cat mai repede, aducandu-va puiutul dorit acasa

Mimisi... mmm... am auzit ca sunt niste apartamente asa frumoase, cu camere mari, spatioase la voi in zona, asa ca n-as putea spune ca nu va invidiez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Briantis, nu vreau sa te superi pe mine ca insist, dar uite-mi argumentele:
1- la aducerea pe lume a unui copil mama beneficiaza de CM 120 zile, CM pe care si-l poate lua inainte sau dupa nastere. Nu intra in CIC pana nu a epuizat CM. Majoritatea fetelor amana cat mai mult intratul in CM inainte de nastere ca sa-si pastreze cat mai multe zile dupa ce apare bb-le. deci aici, chiar daca nu ai stagiu de cotizare exista o portita ca sa stai acasa cand vine barza.
2- Mai mult, Codul Muncii prevede ca TATAL sa beneficieze de 5 zile concediu platit cand i se naste un copil.
Unde-i egalitatea cu adoptia, ca eu n-o vad? Stii si tu la fel de bine ca ai nevoie de intelegere de la servici si cand cauti bebitul si pana rezolvi cu toate hartiile. Eu am avut noroc de oameni foarte intelegatori, dar nu-i peste tot la fel. daca ar exista o reglementare juridica ar fi pentru toata lumea mult mai usor si mai putin stresant. asta e parerea mea. Si eu vreau tot egalitate si nediscriminare. Numai ca uneori unii sunt mai egali decat altii.

&. Nu te supara, combat o idee!

Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

quote:
Originally posted by booboo


Mimisi... mmm... am auzit ca sunt niste apartamente asa frumoase, cu camere mari, spatioase la voi in zona, asa ca n-as putea spune ca nu va invidiez



Si inca n-ai auzit ce culori au blocurile alea!


Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Mimsi ,nu ma supar catusi de putin .Probabil ca ai dreptate .Eu ma refer strict la faptul ca nu mi se pare normal sa ai Cic ,deci platit pana la doi ani ,in conditiile in care nu ai stagiul de cotizare ,doar pentru ca adopti un bebe .Ca atunci ,inseamna ca vrem noi sa fim "mai egali ca altii" .Concediul ala medical are o logica ,femeia aia poarta sarcina ,naste ,astea sunt totusi niste chestii pe care noi nu le facem si care determina niste modificari in organism .Poate un alt soi de concediu ,pana incepe procedura de adoptie ar fi util ,pana cand se poate intra legal in cic .
In fine ,asta e parerea mea ,nu trebuie sa fie nimeni de acord cu ea ,la urma urmei nici nu are prea mare importanta ce cred eu.


Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

Am si eu o veste buna!Azi,am vizitat puiuta .inchipuiti-va,o noapte cumplita ,plina de emotii,de teama,Culmea este ca am apucat sa o si visez pe mititica asa cum era ea.Cuminte a adormit in bratele mele.La un moment dat nu mai stiam daca e vis sau realitate.Asa cum era ea am visat-o!
Are 3 luni si 16 zile.O mana de om,palida si slabuta.Am intrebat ce lapte papa si mi s-a raspuns:"lactovit ,dar si pe asta il diluez cu ceai".Imi venea sa o iau de acolo si sa fug cu ea.S-a nascut cu 2kg 600 ,acuma mi-a spus ca are in jur de 5 kg.A devenit adoptabila,miercuri,16 11.2005.Dupa mult efort,dar se pare ca a meritat.Urmeaza sa stabilim urmatoarea vizita.Abia astept sa o vad pe micuta Maria Emma.Doamne ,de ce oare nu se mai pot lua bb in plasament de cand sunt parasiti in spital,sa-i iubim,sa-i gingasim, sa-i hranim cu dragoste adevarata de mama,sa le dam sa pape tot ce e mai bun?Sper ca inainte de sarabatori sa fim TREI ,noi doi si.






pupici

corina urziceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Corina ce sa iti spun, sa dea Dumnezeu sa o ai cat mai repede acasa si sa o cocolositi cu dragoste. Privirea trista si slabiciunea vor disparea odata ajunsa acasa, in familia ei! Ai sa vezi! Multa rabdare tie si incredere, ai sa vezi ca va fi bine totul!

Cristina si Ale
Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Corinaaaa, felicitari!!!Nici nu sti cat te invidiez, am lacrimi in ochi si cand ai pov cum o tineai in brate m-am imaginat pe mine, si ce as putea simti...Doamne, cred ca e minunat! Eu pot numai sa-mi doresc, sa visez,in fiecare noapte visez copii, si sa astept plina de nerabdare! Oare realizezi ce mare pas ai facut? Sa te bucuri si sa fii fericta, iar Emma (ce nume frumos are!) sa fie implinirea asteptarilor tale si sa-ti aduca in viata implinirea de care aveai nevoie!
Clujencele, nimic pe maine?
Va pup si abia astept sa se implineasca si visul meu!


patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Felicitari, Corina si sa va intregiti cat mai repede familia!


Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_112 spune:

Buna fetelor!
Observ ca tot mai multe mamici stau prin cartierul meu{Balta Alba-Titan}.Haideti mai fetelor sa punem de-o intilneala..ce ziceti?In parc IOR sau in parculetul de linga stadionul national,linga Riviera,unde ziceti si unde vreti voi.Le invitam si pe fetele care stau in alte cartiere,nu facem nici o diferenta cu atit mai bine ma bucur ca ne vom cunoaste .....ca de cand ne chinuim sa ne intilnim........!!!!.
Ce ziceti? Ne intilnim maine sau duminica?
Pupici la mamici si bebici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapopescu spune:

Fetele vrem si noi la intilneala..dar undeva prin Vitan, eventual parc Tineretului...

Pupici

http://community.webshots.com/user/inapopescu

Mergi la inceput