cicatrice cezariana

cicatrice cezariana | Autor: tomasa

Link direct la acest mesaj

Cand vi s-a vindecat cicatricea de la cezariana? Prin asta eu inteleg ca s-a aplatizat, a devenit alba si subtire. Baiatul meu are 10 luni si desi taietura mea a fost facuta super, orizontala, mica, jos, f. subtire, acum este rosie si reliefata. Initial am fost incantata, arata ca un desen in creion subtire, un zambet micut, dupa care a inceput sa se schimbe in rau. Adica acum arata mai rau ca in primele zile, desi medicul meu cand m-a controlat atunci dupa nastere m-a asigurat ca nici nu se va vedea in timp.
Am tot zis ca trece si asta dar deja sunt 10 luni si nu pare sa se schimbe ceva. Culmea e ca pana acum am fost convinsa ca am "carnea buna" cum se spune popular, nu am semne urate si mi se cicatrizeaza destul de repede si frumos ranile. De data asta insa!
La voi cum a fost? Cand s-a vindecat?

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor (9 ian. 2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Eu am facut prima data o extrauterina si a trebuit sa ma taie vertical. Dupa 2 ani arata bine. Anul trecut am nascut prin cezariana si m-a taiat pe acelasi semn. La mine se vede destul de nasol, dar nu-mi fac probleme. Deci cam dupa 2 ani se poate vedea rezultatul taieturii. Taietura mea nu a fost alba niciodata. A ramas maronie.
La tine, acum taietura este inca "cruda".
Eu iti zic cum este la taietura pe verticala. Cred ca la cea orizontala se vindeca mai repede. Si atata timp cat operatia nu a facut puroi eu zic sa stai linistita. Si bineinteles sa nu faci efort prea mare.

"Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Eu zic mai bine sa mergi la medic ,nu astepta pana se infecteaza ca paza buna trece primejdia rea .Eu am doua cezariene pe aceeasi taietura si se vede foarte frumos cicatricea .

Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Si eu zic sa mergi sa-ti intrebi medicul. A mea s-a "albit" cam dupa 8 luni. Acum are aproape un an si abia se mai vede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Stai linistita, ca daca nu supureaza si nu doare, nu e infectie. Cel mai probabil faci un cheloid = un tesut cicatricial nu tocmai dragalas la vedere, dar asta e, depinde f. mult de ce "material" ai tu.

La prima cezariana am avut cicatrice cheloida, dar dupa aprox. 4 ani era aproape invizibila. Acum cica doctorul care m-a "taiat" e mare maiastru in a face cusaturi mestere tare, de sa nu se vada cicatricea deloc, in timp desigur. Om trai si om vedea.



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Multumesc frumos pt. raspunsuri. Sunt aproape sigura ca nu e infectie, nu ma doare si nu m-a durut niciodata, e f. bine inchisa, nici gand sa supureze, de altfel am avut fire care se resorb singure si era bine merci inchisa de la inceput doar ca acum e in relief iar la inceput nu era.
Cred ca mai degraba este vorba despre o cicatrice cheloida cum spune Simina! nasol.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Draga Tomasa si eu am observat cam ce spui tu...eu am nascut acum 2 ani si 2 luni, asa ca am trecut demult de operatie, dar am perioade cand e mai rosie si reliefata, si altele cand abia se vede. Si eu am avut cusatura cu fire resorbabile, nu s-a infectat, s-a inchis destul de repede si bine. Eu am asociat reliefarea asta cu statul in picioare, oboseala, etc, caci vad ca toate astea, la mine cel putin, se repercuteaza asupra pielii



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) siRaduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Si eu sunt in aceesi situatie, si banuiesc ca asa e pielea mea, mai proasta. Sunt curioasa acum cand voi face a doua cezariana, cum se cicatrizeaza asta...

Ioana 15 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

triamcinolon unguent si kelosoft (e foarte scump, dar special pentru cicatrici chirurgicale)

dar cel mai bine si mai bine intreaba medicul, ca eu nu sunt de specialitate, am spus ce am folosit eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

quote:
Originally posted by danat

Draga Tomasa si eu am observat cam ce spui tu...eu am nascut acum 2 ani si 2 luni, asa ca am trecut demult de operatie, dar am perioade cand e mai rosie si reliefata, si altele cand abia se vede. Si eu am avut cusatura cu fire resorbabile, nu s-a infectat, s-a inchis destul de repede si bine. Eu am asociat reliefarea asta cu statul in picioare, oboseala, etc, caci vad ca toate astea, la mine cel putin, se repercuteaza asupra pielii



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) siRaduc de la 2 anisori :-)





Si la mine cam tot asa e si eu am un an si o luna de cand am nascut. Sunt perioade si perioade.Uite acuma de exemplu, la mine in oras ninge pentru prima data in acest an, si de vre-o 3 zile m-a cam durut un picior si operatia plus ca parca s-a mai rosit un pic.In seara asta nu ma mai doare nimic.Si chiar si asa dupa atata timp nu s-a facut inca alba in totalitate si nereliefata. Chiar maine am programare la doctorita cu care am nascut (pentru un control de rutina pe care il fac o data la un an).Si sunt curioasa ce va spune pentru ca si eu stiam ca la un an de la operatie va deveni alba si ca aproape nu se va cunoaste.

Mihaela si bb Amalia

POZICI CU NOI
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55265" target="_blank">O poveste minunata...

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62033" target="_blank">Va mai amintiti de Love Story?

"Singur, omul este ceva imperfect, ii trebuie un al doilea ca sa fie fericit." PASCAL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

A mea e alba, dar pe capete e usor maronie!

Copilul meau are un an si jumatate!!!

Mergi la inceput