Fructoza - indicata in diabet?

Fructoza - indicata in diabet? | Autor: goguta

Link direct la acest mesaj

Poate fi fructoza folosita ca inlocuitor de zahar in cazul diabeticilor? Sau este tot zahar numai ca este extras din fructe?
Sper ca n-am spus prostii, chiar nu stiu ce este fructoza si deocamdata mi-e teama sa o folosesc ca inlocuitor de zahar.

Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

In nici un caz. In organism (ficat) fructoza se transforma in glucoza care la diabetici e deficitar metabolizata in urma deficitului de insulina. Deci ca iei glucoza, zahar (contine glucoza + fructoza), fructoza, miere etc e tot aia, sunt interzise diabeticilor.
Ca inlocuitor de zahar poti folosi zaharina, aspartamul, acesulfam, ciclamat etc.

Diana , Vladut (16.05.2004) & samburelul (13+)
pozulici: bebelus si copilas
Marea Rosie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

in nici un caz nu folosi aspartamul (din cate stiu eu poate cauza tumori pe creier)

"il est plus facile de dissocier un atome, que de se débarrasser d'un préjugé"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna_36 spune:

Nu stiu nimic de fructoza, dar stiu de la 2 persoane care nu consuma zahar(fara a avea diabet, insa) ca zaharina nu e sanatoasa, (tot ceva in legatura cu cancerul).
Ele folosesc un produs numit "Sweet and Low", care de gaseste si sub forma de pastile si la borcanas si la pliculet ca un zahar normal.


Danna, mami de Magdi'99 si Ruxi'04

Craciun fericit pentru Silviu
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61389

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

goguta,

in cutiile de Fructoza exista un pliant in care explica ce e cu ea. Se poate administra diabeticilor cu precautii,in sensul ca trebuie sa masori cantitatea totala de carbohidrati pe care o ingerezi intr-o zi cum faci deobicei (cu alte cuvinte, fructoza contine glucide si calorii, spre deosebire de aspartam, acesulfam k si ciclamat).
Diferenta fata de zahar insa este ca fructoza creste glicemia mult mai lent si atunci cantitatea de insulina necesara prin care raspunde organismul este mai mica si necesara pe o perioada mai lunga.
Cauta pe un site cu produse naturale (de ex. www.naturaplant.ro)si acolo vei gasi aceste detalii.


Iepumic >:D<

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goguta spune:

Multumesc pentru raspunsuri!!
Deci - NU fructozei in cazul diabetului!

Mergi la inceput