M-am hotarat...adoptie (24)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

Sa dea Dumnezeu ca saptamana asta sa fie una plina de realizari si impliniri pentru toate fetele .
Succes pentru ziua de miercuri!!!

corina urziceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Buna dimineata si o saptamana extraordinara! Si daca e sa se intample ceva bun sapt asta, pe miercuri, ma inscriu si eu pe lista! Nu ca as stii ceva, dar de ce nu? Vreau sa se intample si la mine ceva bun!!!!
Cine are nr de la DPC-uri prin tara, va rog sa mi le dati, vreau sa trimit faxuri peste tot! Va rog!!!
Am vorbit vineri cu asistenta, si mi-a spus ca la noi nu s-a schimbat nimic, tot numai cele 3 cazuri din august...Asi, Doamne da sa fie adevarat ce ai auzit tu!!! Pistele mele sunt infundate, dar speranta moare ultima!!!!

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Patri si eu sper sa ai si tu noroc pana de sarabatori!
Nu stiu decat de Corina sa aiba un pas de facut miercuri dar cu cat mai multe cu cat mai bine!
Dati-mi de lucru la lista! Si sper sa ii dam de lucru si Mosului sa vina la cat mai multe dintre noi si nu oricum ci cu cadouri multe pentru copiii atat de asteptati!

Pana atunci, mai aveti timp sa va ganditi Uitati ce face un copil cuminte in casa fiind din cauza vremii. Ultima poza e de acum cateva minute cand a adormit dupa ce si-a spart buza . A topait in pat pana s-a lovit. Cand se scoala incerc sa ii pozez si buza sa vedeti ce "silicon" si-a bagat in ea

Cristina si Ale
Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Salutare tuturor,
nu stiu daca am nimerit bine dar tare as dori daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu informatiile pe care voi deja le detineti.Eventual sa-mi spuneti unde sa citesc.Eu vin acum dupa un FIV nerusit si atat eu cat si sotul nu mai dorim sa pierdem tipul si banii pe la ^medici ci ne dorim sa fim parinti si gata.Asa ca ne-am decis acum,de fapt niciodata nu am exclus aceasta posibiltate, ca e ne dorim din tot sufletul sa adoptam un copil.
Sper sa ma primiti si pe mine cat mai repede in ,,familia,, voastra.
tuturor.

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Ceci ai nimerit super!
Ai si cateva fete din Cluj care iti vor raspunde mai bine la intrebari. Ce info doresti?
Primul pas e oricum sa mergi la DPC de unde vei primi o lista de acte necasare pentru atestat (ti le vor spune si fetele aici oricum). Pasii mai departe o sa ii afli si de la asitenta care va prelua dosarul si bineinteles de la noi!
Succes si felicitari pentru decizie!

Cristina si Ale
Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Aissa multumesc mult pt. raspuns.Stiu ca trebuie mers la DPC dar pentru ca numai ce am aflat rezultatul negativ de la FIV,vrem sa ne revenim complet,sa adunam informatii si dupa aia sa mergem acolo,pt. ca din cate am mai citit nu e un drum usor de parcurs de aceea am nevoie de sprijinul vostru.Cum s-ar zice pe romaneste sa stiu la ce sa ma astept.
In legatura cu Clujul ar fi o mica problema.Eu locuiesc de 6 ani la Cluj dar nu-s clujeanca si mi-as dori tare mult sa adopt un copil di orasul meu natal,desi la Cluj ma simt acum acasa.As dori sa fac asta ^pt. ca acolo am ceva cunostiinte in domeniu,daca asta ajuta la ceva.
De aceea as dorii sa stiu in primul rand daca se poate acest lucru si daca este mai complicat sa iei in adoptie un copil din alt judet?
Cam cat dureaza aprox. toata procedura dupa depunerea actelor?
Pe ce site pot afla mai multe despre legea adoptiei ca am inteles ca iar s-a modificat?
Sperand ca nu v-am innebunit din prima cu intrebarile mele astept cu mult interes raspunsurile voastre.Multa bafta tuturor .

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rucsi spune:

Fetelor, sunt foarte trista si am nevoie de sprijinul vostru, in speranta ca ce am auzit azi , ori nu am inteles bine ori am interpretat gresit. Am stat de vorba cu asistenta care se ocupa de dosarul meu si mi-a spus ca daca vreau un copil mic , trebuie luat in plasament, procedura ce presupune , la un moment dat , intalnirea in instanta cu mama naturala ( in cazul in care se cunoaste mama ) , lucru care mi se pare inacceptabil. Mi-a mai spus ca ar fi mai bine sa gasesc un copil cu parinti necunoscuti, pentru a evita ca mama naturala sa stie ceva despre mine.Dar, tot azi am vorbit cu cineva de la un spital , care se ocupa de copii abandonati si care mi-a spus ca daca sunt parinti necunoscuti si deci nu se poate scoate certificat de nastere, nu am nici o sansa sa-l pot lua in plasament ci doar sa astept definitivarea situatiei, care poate dura si 1 an , daca nu si mai mult.Sunt de-a dreptul bulversata,trista si deznadajduita. De fapt ce sanse am ? Vreau neaparat un copil mic si nu vreau ca mama naturala sa afle vreodata ceva despre mine. Oare este posibil asa ceva in tara asta ?Daca ma poate cineva ajuta cu mai multe informatii, sa ma pot lamurii si eu , ii raman recunoscatoare. Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Buna Ceci,
Asa cum a spus si Aissa, primul pas este sa te duci la DPC din orasul tau si sa afli ce acte iti trebuie.
Din momentul depunerii actelor dureaza 60 zile pina ai atestatul.
Sau ar trebui sa dureze pentru ca vad ca …clujencele sunt mai cu mot adica se mai gindesc sa mai faca si un curs pt familiile sau persoanele care adopta. (de para cele care nasc fac vreun curs)
Asta e. Ne supunem.
Pentru acest curs tb sa se stringa un numar minim de cursanti si s-ar mai putea amina (adica sa nu fie 60 zile).
Cele din Cluj o sa-ti explice mai bine.
Iti doresc succes in continuare.
Daca te intereseaza ce acte ai nevoie pt dosar, ti le spun cu placere insa mai bine ti-ar spune cele din Cluj care s-au “lovit” recent de aceste acte.
Bine ai venit si te asteptam cu drag cind te vei hotari…adoptie.

la mamici si bebici

Aissa,
Am vazut pozele cu Ale. Se face din ce in ce mai frumoasa si seamana din ce in ce mai mult cu tine.
Apropo, ai nascut-o usor?

Sa ne auzim cu bine dupa ziua de miercuri si cu vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Rucsi,
Ideal este sa gasesti un bb din parinti necunoscuti insa ... cam rare cazurile (le cam numeri pe degete)
Din pacate, daca vrei un bb mic sa stii ca iti asumi niste riscuri, indiferent ca e vorba sa o intilnesti pe naturala sau sa iti afle adresa sau sa iti fie luat de rude.
Sfatul meu, pe care l-am primit si eu si il dau la rindul meu e sa risti.
Si eu am riscat si cred ca toate fetele.
A lua un bb mic, inseamna obligatoriu a trece prin plasament simplu sau chiar plasament de urgenta insa asta e singura solutie ca sa iei un bb asa de mic.
Sa ma contrazica cine nu a facut asa insa cred ca toate fetele au luat bebici prin plasament simplu sau urgenta (cel putin cele care adopta pe legea noua).
Altfel, singura sansa e sa iei un bb cu virsta de peste 6 luni, poate chiar 1 an.
Poate ai norocul sa nu o intilnesti pe naturala sau sa iti afle adresa.
Stii cum e? Risti si cistigi
Legat de CNP-il copilului, se poate, insa e mai complicat adica va fi implicata si politia (ca sa ii dea un CNP copilului - fara CNP un copil nu poate fi externat din maternitate) si poate pina la urma, din aproape in aproape tot i se va afla unul din parinti si... tot rau e
Asa ca eu spun sa risti si , daca gasesti un bb mic si consideri ca sunteti facuti unul pentru altul,zbate-te penrtu el/ea.
Iti tin pumnii sa reusesti.
Daca mai ai nelamuriri, nu ezita sa ne intrebi si, daca te putem ajuta, o vom face cu plecere.
Fii tare si nu le lasa infrinta de greutati.
O sa ai din plin.

Tot repet si repet: obtinerea atestatului e ...joaca de copii fata de greutatile ce vor urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna fetelor,
Cecilia ce repede te-ai miscat mai mami, imi place de tine la nebunie! Zis si facut!

Fetelor, povestea mea este similara cu a Ceciliei, doar ca fivul meu nereusit (primul si ultimul) a fost in iulie, iar sotul meu nu este de acord cu adoptia sub nici o forma si sincer asta ma doare mai rau decat nereusita din iulie.

Am venit la voi pentru ca vreau sa o sustin pe Cecilia in continuare, pentru ca va admir si cu speranta de a "capta" o idee prin care sa-l conving pe sotul meu sa adoptam!

Aveti niste copii minunati! Sa va traiasca si sa fiti sanatosi si fericiti! Laura.

Mergi la inceput