Copii din 2001 (5)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

dragii mei mamici&tatici,

am postat initial mesajul la "parintii intreaba..." dar nu am primit decit un raspuns. poate aici sa citeasca mai multi parinti de nazdravani de 5 ani.

iata problema mea. finutul meu face in curind 5 ani si nu am nici cea mai mica idee ce sa ii cumpar cadou. locuieste in alt oras si asta complica putin lucrurile, dar as putea ruga pe cineva sa faca cumparatura.

cam ce ii place unui baietel de 5 ani? eu am fetite de 1 an si nu stiu ce prefera baieteii. mama lui mi-a spus ca acum ii place "star wars". problema e ca parintii nu ii cumpara nimic care sa aiba de-a face cu violenta, ca e film, jucarie, carte etc. (il rezolvam cu un starship, ceva). m-am uitat pe internet si "star wars action figures" arata destul de violent, au arme etc si nu vreau sa intru in conflict cu parintii.

anul trecut ii placeau dinozaurii si asa ca i-am luat carti si albume cu dinozauri si a fost foarte incintat. acum doi ani ii placea "Bob the builder" dar din pacate eu nu am avut timp de cumparaturi si i-am trimis un gift certificate la toysrus. i-a cumparat mama-sa jucarii cu Bob the builder de acolo. acum trei ani i-am luat bicicleta. haine nu vreau sa ii cumpar pt ca stiu ca copiii nu se bucura, mai mult se bucura parintii. ma gindeam la o jucarie dar sint fff flexibila. si bugetul e flexibil.

alta idee ar fi sa ii iau roller skates ca nu are din cite stiu eu. e oare prea devreme pt roller skates (in-line skates) la 5 ani? please, aveti alte sugestii?

merci mult,
Lorelai

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina_Claudia spune:

Ceau fetele,

Lorelai desi am fetita, imi dau si eu cu parerea, eu sunt mai de moda veche asa ca iti sugerez o carte mare cu poze cu basme clasice, de Grimm, Andersen etc..Ioana mea (nu situ baietii cum sunt) adora sa-i citesc povesti , nu a inceput demult dar vad ca o pasioneaza mai nou, are povesti preferate,se identifica cu te miri ce personaje.

Nora felicitari pt casa, te invidiez...e sanatate curata . Si pe mine ma bate gandu' de o casa dar asa, mai departe un pic de oras..ca aici e nebunie ce preturi.

Lilia ce mai zic fetele?

Cristina sanatate puilor si felicitari ca ati scapat de ros unghiile. Eu am 31 de ani, dar tot mi le rod, ia zi si mie cum scap??hehe

Fetelor , Ioana mea are un tic ciudat mai nou: isi invarte parul dupa degete pana si-l smulge, mai are 3 fire de par prin parti, cum sa o dezvat? I-am zis ca o tund cheala...of, of si vroiam sa-i las parul lung...

Va pup si sa auzim de bine

POZE

Irina + ingerasul Ioana
(4 ani)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sfarsitoarea spune:

Lorelei, nu e devreme pentru roller skates dar numai daca ii cumperi si cotiere, genunchiere si casca.
Dar sfatul meu este sa discuti inainte cu parintii despre asta. Ei stiu cel mai bine ce isi doreste copilul lor si ce are voie.

Va salut pe toate si va doresc multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Hihihi ,Irina,dar poate mai ai ceva unghii ramasitza.Mihnea era la stadiul de lipsa unghii,adica le rodea pina la cuticule si singera si de aceea eram ingrijorata.
Nah,ca m-am laudat degeaba,minunea a tinut trei zile(adica 3 sapt.)si acum a inceput iar rontaiala,deocamdata mai finut,ca sa nu observ eu.
Pupici si wk-end placut !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

http://www.cauti.ro/compara_preturi_produse/jocuri_si_jucarii/jucarii
http://www.economia-online.ro/magazin/produse.php?id=179
https://www.neomax.ro/gama.php?id=G:103
http://toys.ebay.com/
Lorelai,uita-te si aici poate iti vine o idee !
Depinde foarte mult si de ceea ce stii ca ii place.Mihnea spre exemplu nu se omoara dupa jocuri de construit,puzzle,carti de colorat ,dar daca i-as cumpara un laptop mic pentru copii,pe care sa poata scrie cifre si litere ar fi foarte incintat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina_Claudia spune:

LA MULTI ANI LORAND, BAIETEL DE MIHI!!!. Sa fii fericit, cuminte si sa aduci numai bucurii parintilor tai!

Cristina la mine e patologic...eu la stres sunt toata singe pe maini...ce sa fac? Ca vreau si eu manichiura....
Apropos, faine site-urile astea cu magazine virtuale. Si uitandu-ma acolo mi-am dat seama ca i-as lua o trotineta la fata mea de iepuras. Ca n-avem, da bine nu din-aia super scumpa merg eu pe la bazar si gasesc si mai ieftina..Asa ca merci si mai vino cu informatii din-astea.

Na, fetelor sa aveti un week-end linistit si sa va bucurati de vreme frumoasa , buna de zburdat cu ingerashii.



POZE

Irina + ingerasul Ioana
(4 ani)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Noi suntem in vacanta de Paste, dar afara e orice numai primavara nu. E frig, ploua, bate vantul, naspa rau... Nici n-am unde sa scot copiii. Tocmai in timp ce scriu a aparut soarele!!! As da sa ma bucur, dar stiu din experienta ca nu tine mai mult de 5 minute... Aici vremea e incredibila, poate sa ploua de 15 ori/zi, sa iasa soarele, sa bata vantul, sa se faca iar cald, etc, etc! All four seasons in one day. Era titlul unui cantec al dragului de Sting (love of my life...in muzica), dar de cand sunt in Belgia am descoperita ca poti trai cu adevarat 4 anotimpuri intr-o zi!!!

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina_Claudia spune:

Ceau fetele,

Vad ca trageti chiulul, noroc cu Nora ca mai revigoreaza topicul.

Haideti ca avem copii asa de faini si inteligenti si care in fiecare zi ne umplu vietile de bucurie.

Noi ne pregatim de o serbare folclorica la gradi, Ioana va canta un cantec din zona Sibiului, ii place tare mult , ma bucur ca educatoarele au avut intiativa, la ce muzica urla pe la radio si TV in zilele noastre...

Eu am o intrbare mai precisa: ce tipuri de branzeturi le dati copiilor? Ioana e cam mofturoasa la lactate , aseara am incercat cu mozzarella si a acceptat-o, dar nu stiu cat e de indicata pt ei...mie mi se pare buna . Cu ce sa o mai pacalesc?

Va pup si week-end placut.

POZE

Irina + ingerasul Ioana
(4 ani)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Irina, ai mei mananca bine branzeturile moi, gen almette sau branza de capra. Le mai place si svaiterul, le zic ca-s gauri facute de soricei. Iar Andrei e absolut innebunit dupa parmezan. Il tai feliute f. subtiri si mananca cu mare-mare placere. In plus, cred ca parmezanul e cel mai bogat in calciu dintre toate branzeturile. Mozarella e cu siguranta buna, dar alor mei nu le place, li se pare fada. Si cam asa si este, doar e recomndata in regimuri de slabire

Noi ne pregatim de aniversarea lui Andrei (pe 20 aprilie implineste 7 ani) si l-a apucat pe domnsorul Victor gelozia, vrea sa scriem invitatii si pentru ziua lui de peste aproape 3 luni! N-am scapat de gurita lui si i-am scris o invitatie. Sa-l fi vazut ce mandru era, tine hartia in manuta si se chinuia sa descifreze scrisul. Reusea pentru ca invatase deja ce scrie.

Ce frumos ca aveti serbari... Distractie placuta si succes la cantat.

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina_Claudia spune:

Ceau fetele,

Nora vad ca numai noi ne mai conversam pe aici...
A venit iepurashul la voi? Andrei e fericit, si iepuras, si ziua lui.
Iar fratele nu-i mai prejos...
Merci pt sugestiile cu cascavalul, dar spune-mi si mie ce numesti tu parmezan? E cascavalul nostru clasic la roata, sau cascaval ras la pungulite?
Iar cu svaitzerul super ideea, o sa o incerc cand se termina mozzarella (apropos Ioana e incantata mai mult de denumire decat de branza in sine).
In rest, noi deja ne-am cam intins cu iepurele asta, a primit deja trotineta, mai vrem papusi Disney si caleasca Cenusaresei...imi trebuie vreo 5 salarii la pretentia lu' fiica-mea.

Va pup

POZE

Irina + ingerasul Ioana
(4 ani)




Mergi la inceput