Endometru,ovulatie,temperaturi,monitorizari-74

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Andicu , stiu ca tu stii ce-i in sufletul meu.Eu la 2 zile de la presupusa ovulatie(ziua 15 a si cu prestatia corespunzatoare) a inceput sa ma doara in stanga jos rau si chiar ii spuneam sotului ca daca raman acum insarcinata fac extrauterina ca prea ma doare.
Uffff....Piccaflor de-abia astept sa vad cum este.
Oricum nu mai am ce sa fac acum faptul e consumat.

Dana
http://community.webshots.com/user/danavas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Ingeras dulce.
Fac galerie si eu pentru Danutza sa vina cu o veste buna
Simonette dar tu ce faci?Cand faci testul?

Dana
http://community.webshots.com/user/danavas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Simonette mama cat ne mai duci cu zaharelul.Fa mama testul ala odata.Din cate stiu eu ai multe zile de la ISA.
Danutza sper sa aflam o veste buna!
Pentru amandoua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Atentie!!! Eu vin din nou cu o stire bisericeasca! Maine, este ziua sf. Mare Mucenic MINA! Racla cu sfintele moaste, este scoasa de astazi de la ora 11:oo, eu am fost deja si intr-o ora am ajuns la racla! Din pacate nu am avut timp sa duc lista, ca am fost luata cam pe sus! Aveam de gand sa merg diseara, dar a venit sotu' si m-a luat pe la 10:45! Totusi,... v-am trecut in acatistul meu! Am scris acolo, ca ma rog pt. toate femeile de forum, care isi doresc bebei! Sa ne fie de ajutor!

Acum pt. cine m-a intrebat cand voi face testu'... Daca nu vine astazi sau maine, pe sambata, cred ca ma risc! Dar nu cred, ca mi s-a cam redus durerea si presiunea din sani! Ce-o fi, o fi! Eu cred totusi ca vine pana maine, desi alte simptome nu mai am!

Astept si eu cu nerabdare raspunsul Danutzei!
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Buna ziua (ca s-a cam dus dimineata de cand tot citesc ce s-a mai scris pe forum).

Sa va informez cum decurg temperaturile mele:

am incepu monitorizarea pe 1 nov (Cm mi-a venit pe 22.10 - dar f. putin, CM cu scurgeri normale mi-a inceput pe 25.10). Asadar incepnad din 1 nov. am avut urmatoarele temperaturi:
1 nov - 36.7
2 nov - 36.5
3 nov - 36.4
4 nov - 36.9
5 nov - 36.7
6 nov - 37.1 (ziua 16 sau ziua 13, in functie de cum ma decid pe care sa o consider prima zi: 22 sau 25 oct)
7 nov - 37.2
8 nov - 36.8
9 nov - 36.8
10 nov (azi) - 36.9.

Sa consider ca ovulatia a avut loc in ziua de 6 nov? Care ar fi perioada fertila? CAre ar fi simptomele ovulatiei, ca eu pana acum nu am remarcat nimic diferit? Mentionez ca ma pregatesc de IA si as vrea sa stiu ce si cum... Daca ar fi fost sa fac IA luna asta, in ce zi ar fi fost oportun sa o fac?

In rest, ma pregatesc psihic pt. luna urmatoare, cand sper sa ovulez pe trompa buna.

Astept cu nerabdare sa primim vesti bune de la toate fetele care au simptome, au facut IA sau FIV.

Tabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Tabi, eu nu am nici simptome, nu am facut nici IA si nici FIV si sper sa imi ajute Dzeu sa nu fie nevoie sa fac, adica sa raman insarcinata pe cale naturala:))
Parerea mea este insa ca tu ai ovulat ori pe 3 ori pe 5 nov...oricum, cel mai bine este (si pp ca asa vei face) daca te duci la IA, sa faci monitorizare. Depinde de la organism la organism si de la luna la luna...este mai bine sa iti urmaresti foliculii si endo in luna in care vrei sa-ti faci IA. Mergi pe ovulatie naturala, sau stimulata? Ai mai facut pana acum monitorizari, stii daca foliculii sunt ok?

Pupicei, Ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Draga Ingerasule,

Am facut monitorizare in ian si febr. Prima luna a fost ciclu anovulator, a doua luna a fost ok. In vara am facut in ICSI - esec total. Dat fiind ca sotul meu are azoospermie, nici o sansa sa raman pe cale naturala. Dat fiind ca nu mai avem acum bani de inca un ICSI ne-am gandit la IA. Doctorita la care am fost mi-a zis sa fac stimulare (pentru mai multe sanse de reusita) si in ziua 11 - 12 a CM sa merg la eco. Nu stiu daca asta inseamna monitorizare, ca eu cand am facu in primavara am fost in zilele 7, 9 si 11. Insa CM inca nu a venit (nici nu trebuia sa vina), asa ca am timp sa ma gandesc daca fac monitorizare la mine in oras, asa cum am facut asta iarna sau merg direct la Buc in ziua 11 sau 12.

Multumesc mult de raspuns si iti intorc dublu pupiceii.

Tabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Tabitha, eu cred ca ai ovulat pe 05 nov.Din cate stiu eu , ovulatia se produce cu 1 zi inainte de cresterea brusca a temperaturii cu cel putin 0.3 gr.
Cat despre simptome, eu una am mereu simptome la ovulatie, mai exact ma inteapa ovarele si ma balonez ca atunci cand trebuie sa-mi vina; chestia asta ma lasa in cateva ore,sau pana a2a zi. De alte simptome nu prea stiu, doar ca mucusul cervical e apos, iar dupa ce s-a produs ovulatia e in cantitate mai mica si uscat (chestia asta n-am nimerit-o la mine aproape niciodata).
Daca zici ca era ziua 13 dupa ce a inceput CM abundent,perioada ar fi cea potrivita pentru ovulatie, in conditiile in care ai un CM de 26-28 zile. si succes la IA !!! eu n-am facut nici IA ,iar FIV incerc de-abia la anul .

Vine si randul meu..

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Tabi, da, asta inseamna monitorizare: teste de ovulatie (mai mult sau mai putin concludente...la mine luna asta au aratat ca as fi ovulat, desi dr mi-a spus clar ca a fost ciclu anovulator, in urma ecografiilor), ecografii transvaginale in z 11-12, 14, 17, eventual un Pregnyl in z 14-15 daca totul este ok, in z 17 te duci ca sa fii sigura ca ti s-a spart foliculul si...urmarirea temp bazale, daca mai ai rabdare...eu una am cam renuntat.
Cu ce faci stimulare? Eu o sa fac luna aceasta cu Clostilbegyt z2-6 2/zi, Flamexin 1/zi(ca sa nu ma trezesc cu chisturi), si mai fac si niste Polidin, ca am inteles ca-i bine.
Depinde de asemenea de durata medie a ciclurilor tale.

Pupicei si bafta multa, Ingeras

P.S. Ne facem cel mai minunat acdou e Mos??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Este aproape ora 14.00...
Hai Danutza!!!

Ingeras

Mergi la inceput