Fetele din America (54)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

mihaelabebe, felicitari pt card sa fie rapid si usor si urmatorul interivu.
Calatorie cu bb de 2 ani jumate spre ro , am gfacut si eu.. a decurs super.. am luat zbor de noapte si a dormit ca ursu.. inapoiie a fost ziua si a avut cu el un joc electornic car eii tot schimbam dicurile.. de la LeapFrog, super fain, super bun. Si jucaria lui preferata... mancarea lui , apa de acasa in sticla si biscuiti si alte nimicuri, 1 - 2 carti de povesti cu multe poze... Te lasa sa te plimbi cu el pe acolo, ca inteleg ei ca e copil ba chiar sau oferit sa il plime una de 2 ori inca . Ia un carut cu tine, o sa iti fie ff util prin aeroport.
Zbor placut si distractie placuta in RO




Nicole mamica lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years
Opere de arte Mini-Vacante
Exerciti Animate



Decalotarea nu este necesara la baietei daca urineaza in jet si nu au infecti repetate in zona genitala. Apa si sapunul sunt suficiente pt pastrarea igienei intime la baieti. Luati si cititi despre www.cirp.org/library/treatment/phimosis/index_ro.html" target="_blank">FIMOZA si nu va mai chinuiti inutil bieti copilasi nevinovati.
Este totul normal daca arata www.cirp.org/library/normal/" target="_blank">ASA
Intrebari fregvente despre www.cirp.org/pages/parents/FAQ/index_ro.html" target="_blank">CIRCUMCIZIE. www.cirp.org/library/procedure/plastibell/" target="_blank">Poze cu etapele unei operati de CIRCUMCIZIE... priviti, mirativa, crucitiva si GANDITI-VA BINE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Da, dar sa fii pregatita si cu o doctorie din aia de rau de masina (motion sickness) se cheama dramamine si e ca o bomboana, jumate la sase ore (depinde cit de grasan e copilu) si-l turteste. Daca vei calatori noaptea, e si mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Fetelor, scuzati-mi ignoranta: ce sunt aia strampeli? Am o vaga idee ca ar fi un fel de ciorapi de bumbac mulati, dar daca gresesc (din aceia cu chilot)?

Referitor la mancare, eu stau de aproape un an jumate in SUA-Chicago si nu pot decat sa zic: traiasca polonezii, ca datorita lor avem mereu la dispozitie tot felul de preparate si semipreparate din carne, unele mai bune ca in R, si incomparabil mai ieftine cu cele de la magazinele americane.
Dar ma usuc efectiv de dorul unui bors adevarat, din acela facut din tarate. De prafuri m-am saturat pana peste cap, sotul chiar mi-a zis sa mai facem o pauza la ciorbe asa zis "acre", deoarce nu-i mai plac.
Daca aveti sugestii de unde pot cumpara bors adevarat sau cum sa-l prepar in casa v-as fi recunoscatoare.

Carolyne si bobocelul Veronica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Buna,
Carolyne, poti sa imi dai adresa magazinului polonez din Chicago?

Multumesc mult,
Lia



Remember, when someone annoys you,
it takes 42 muscles in your face to frown,
BUT it only takes 4 muscles to extend your arm
and smack that jerk upside the head.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Draga Ruxij,

Nu stiu adresa concret, strada si numar.
Este un magazin f.f. mic, pe strada Cicero, dar la nici 20-30m de intersctia cu strada Belmont. Magazinul se numeste CICERO DELI.
Daca dai cautare pe yahoo - maps sigur gasesti. Au carnaciori afumati, si in poloneza tot cabanosi le zice, muschi de porc de toate felurile si marimile, mezeluri f. proapsete si gustoase (nu doar clasicul muschi file), coasta de porc afumata (poti s-o mananci si asa, dar e buna si de gatit), picior si coada de porc (asta pentru piftie), carne tocata de pui, porc si vita, atat de fine cum nu va puteti imagina. Ba de multe ori am mai adaugat eu un pic de grasime ca era prea slaba. Vanzatoarele nu prea stiu engleza, v-am spus ca sunt polonezi, dar daca ii arati in vitrina ce vrei, te servesc cu multa amabilitate, ori daca vrei sa gusti ceva, la fel, iti taie o felie mica, daca nu iti place nu cumperi si nu se supara nimeni (referitor la ce se poate gusta, normal.)
In fine, lista este lunga. Apoi sare de lamaie, castraveti murati supeeeer ca la mama acasa (din aceia in sare si apa, nu otet), cimbru, unt vrac, tot felul de mirodenii, niste gogosari murati in otet cum nici la mama nu am mancat (iar mama pune niste muraturi de nota 10).

Dar sa nu ma uitati cu borsul, va rog, poate stie cineva totusi de unde pot sa cumpar bors adevarat, zeama, nu prafuri.

Carolyne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Ruxi, daca vii o data pe luna tot este bine, poti sa tii la congelator ceea ce cumperi.
Am uitat sa iti spun ca au si un salam unguresc, in proportie de 80-90% seamana cu ala de sibiu.

Astept borsul, va rog

Carolyne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fetitza spune:

HI Carolyne...bunica mea umple borsh cu tarite si iese buuuun de tot da nu vindem .
Daca as putea ti-as trimite ..ai vreo idee cum sa il fac sa a junga din California acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

quote:
Originally posted by ruxij

Buna,
Carolyne, poti sa imi dai adresa magazinului polonez din Chicago?

Multumesc mult,
Lia




Lia, incearca-l pe asta, vezi ca fac si delivery (mainly de Sarbatori):

http://www.bobak.com/home.html

http://pg.photos.yahoo.com/ph/iulia_nm/album?.dir=3315&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Multumesc Carolyne, Iulia.

Eu am mers in Chicago la un magazin romanesc, parca Saravale Deli se cheama. Sunt f. de treaba cei de acolo, dar mi s-a parut ca stau cam prost cu mezelurile. Le face nenea proprietarul acolo sunt "de casa" ca sa zic asa, dar nu au prea mare varietate, de exemplu nu au muschi file. As mai vrea crenvusti din aia care sa semene cu cei din Ro, ca fi-miu e obisnuit cu aia, nu cu hot dog-ul de aici, dar nu au. Ce am gasit acolo bun de tot sunt mici! Mai au una alta, bauturi din alea Perla Harghitei cu soc sau portocale, apa minerala etc.

Pentru sarbatori trebuie sa facem rost de cate ceva romanesc, asa ca fie comandam, fie mergem la Chicago.

Thanks again:))

Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Buna,
Rugaminte, fetelor imi dati si mie ceva nr de tel und esa sun pt bilete ieftine de avion spre ro.. stu ca sa super discutat aceasta problema dar am pierdut toate numere ce mi le salvasem din discutiile anterioare
Multumiri anticipate



Nicole mamica lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years
Opere de arte Mini-Vacante
Exerciti Animate



Decalotarea nu este necesara la baietei daca urineaza in jet si nu au infecti repetate in zona genitala. Apa si sapunul sunt suficiente pt pastrarea igienei intime la baieti. Luati si cititi despre www.cirp.org/library/treatment/phimosis/index_ro.html" target="_blank">FIMOZA si nu va mai chinuiti inutil bieti copilasi nevinovati.
Este totul normal daca arata www.cirp.org/library/normal/" target="_blank">ASA
Intrebari fregvente despre www.cirp.org/pages/parents/FAQ/index_ro.html" target="_blank">CIRCUMCIZIE. www.cirp.org/library/procedure/plastibell/" target="_blank">Poze cu etapele unei operati de CIRCUMCIZIE... priviti, mirativa, crucitiva si GANDITI-VA BINE

Mergi la inceput