Cezariana la Municipal

Cezariana la Municipal | Autor: ioanap

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor! A facut cineva cezariana de curand cu dr Anca Alexandru la Municipal?Cum a fost?"Cat" a fost? va multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Am nascut pe 30 martie 2004 si a fost super ok. Dupa 2 zile eram acasa bine-mersi. I-am dar 200 E dupa.
Daca mai vrei detalii, spune-mi!

Ioana 14 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebestrumfitza spune:

Buna. Am nascut cu dr.Anca prin cezariana pe 4 iulie 2005, a 2-a zi m-am dat jos din pat, a 3-a zi am plecat acasa ;nu am avut complicatii, totul a fost super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Colega mea de salon a nascut cu dansul si a fost foarte multumita de el.
A venit zilnic la ea si mi ii explica foarte bine ce are de facut, cu rabdare nu expeditiv.De asemenea s-a oferit sa-i recomande si un pediatru bun.
Nastere usoara!

Delia, Codrin si Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

As dori si eu mai multe informatii despre dr Anca. Vreau neaparat sa nasc prin cezariana, cu anestezie generala si cu sonda introdusa cand sunt anesteziata (am auzit ca se practica in Municipal; prietena mea mi-a povestit cum i-au introdus sonda cu doua ore inainte de cezariana, la alt spital, si cat de dureros a fost acest moment).
Vreau sa stiu daca este de acord cu cezariana la cerere (nu sa ma duca cu vorba ca altii), daca este un bun profesionist si un bun psiholog (mi-e tare frica!), daca are rabdare (nu sa ma expedieze repede sau sa-i reamintesc la fiecare vizita cine sunt). Unde il mai pot gasi in afara de Municipal, are un cabinet particular?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca spune:

Ipearina : Dr. Anca este un om cu foarte multa rabdare, calm si amabilitate si-ti va explica concret tot ceea ce vrei sa stii.Nu numai ca este de accord cu cezariana dar este si un adept al ei asa ca poti sta linistita din punctul asta de vedere.Introducerea sondei nu e asa de dureroasa.Mai nasol este cand o scoate.IAr cu anestezia generala....eu n-am vrut prima oara si nu voi vrea nici acum (nasc peste 7 luni).E minunat sa-ti vezi copilul imediat si sa fii prezent la toate evenimentele.Plus de asta, poti alapta imediat dupa iesirea din operatie, poti comunica cu ceilalti, esti lucid si n-ai probleme.Tu faci cum vrei dar zau ca nu doare cu anestezie locala.

Irinuca 6 +
& Raducu
http://community.webshots.com/user/broscutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Ipearina, eu nu am nascut cu Anca dar din cate stiu despre el "naste" aproape exclusiv prin operatie cezariana, in general programata inainte de inceperea naturala a travaliului. Eu nu am auzit de nimeni care sa fi nascut natural cu el (nu ca asta ar fi un lucru bun dar presupun ca iti raspunde la intrebare). De asemenea am inteles ca este un bun profesionist, dar ca este cam scump. Bafta si nastere usoara! Nu are de ce sa-ti fie frica, e ceva natural, o sa vezi ca trece repede si daca iti alegi medicul potrivit ramai cu amintiri frumoase.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Am uitat sa-ti zic ca eu am nascut la Municipal si ca mi-au introdus sonda cand eram deja anesteziata si ma aflam pe masa de operatie, desi nu am cerut explicit acest lucru intrucat nu stiam ca e dureros si oricum probabil m-as fi gandit ca la ce dureri ma asteapta...deci nu cred sa fie o problema mai ales daca ii ceri lucrul asta.
Cat despre anestezia generala eu personal nu te sfatuiesc. Am nascut cu peridurala si are numai avantaje (vezi ca e subiect deschis separat). Nu te doare nimic in timpul operatiei, iti vezi copilul si-l saruti din primul moment ca si la nasterea naturala, anestezicul nu trece la bb, te scuteste si de durerile post-operatorii care in unele cazuri sunt mari. Asa, avand cateterul in coloana ti se pune din timp in timp anestezic, atunci cand trece efectul anesteziei si incepe sa te doara. De asemenea stiu ca fetele din salon care facusera generala spuneau ca le durea tare burtica atunci cand tuseau, in cazul generalei se mai intampla sa iti vina sa tusesti dupa, pt. ca esti intubata in timpul operatiei.
Daca ti-e frica rau de durere eu zic ca asta e solutia cea mai buna, cea mai nedureroasa. Eu am ales-o din alte motive, pt. ca voiam sa fiu treaza si sa particip oarecum activ la nastere.
Bafta si sa alegi ce e mai bine pt. tine!

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanap spune:

salutare fetelor! Va multumesc la toate pt raspunsuri.Sunteti foarte amabile. M-am bucurat foarte mult sa aud pareri bune despre dr Anca. Oricum mai am putin si sper sa va pot impartasi si eu propria experienta, care sper sa fie placuta.

Mergi la inceput